Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Статистическите данни за децата през 2023 г.

Снимка: Радио София

Националният статистически институт (НСИ) представя новата публикация "Децата в България", съдържаща актуални данни за 2023 г. в различни сфери като население, здравеопазване, образование и други. Публикацията има за цел да подпомогне държавните институции и неправителствените организации в подобряването на политиките за децата. В тазгодишната публикация са включени и данни за доходите и разходите на домакинствата с деца.

UNICEF обръща внимание и на мненията на подрастващите, събрани в допитването "Нашите права. Нашето бъдеще. Европа, в която искаме да живеем", проведено сред над 9200 деца в ЕС, включително от България. Подрастващите дават конкретни препоръки към политиците в 10 ключови сфери, включително образование, психично здраве, безопасност и климатични промени.

Статистиката показва, че 75% от децата биха искали да учат житейски умения в училище. 66% от тях усещат, че натискът в училище има отрицателен ефект върху психичното им здраве. 50% се чувстват в безопасност онлайн, а по-малко от половината се чувстват в безопасност в училище. 80% от децата в Европа са обезпокоени от разрастването на конфликтите по света. 70% от децата искат повече възможности за участие във вземането на решения, които ги засягат. Подробности разказа Елена Атанасова, директор "Програми и мониторинг правата на детето" в UNICEFБългария, както и Нина Харалампиева, ученичка във Френския лицей "Виктор Юго".

"От доста проучвания се вижда, че децата са информирани повече от техните родители, особено по теми, за които родителите не проявяват интерес, защото може би не им се струват актуални, като климатичните промени. И наистина излиза, че чрез децата възрастните хора научават важни факти, но също така и възможности за по-практично отношение по определени сфери и иновативни практики", каза Атанасова. Тя отбеляза, че това, което е много важно е, че децата особено по време на избори дават конкретни препоръки.

"Със социалните мрежи доста се развива информацията, която достига до нас като деца, защото на мен лично много пъти ми се е случвало да разговарям с роднини, или приятели и някаква информация, която достига до тях съм я научила само и единствено от някаква социална мрежа", каза Харалампиева.

Опасност ли представлява интернет за младите?

"Със сигурност има опасност от социалните мрежи, защото има риск да си зле информиран", каза Харалампиева. Според думите й образователната система не набляга на социалните мрежи и дигиталната ера, защото това е лимитирана тема.

Атанасова посочи, че в образованието децата искат освен традиционните предмети да изучават умения, които да им бъдат в помощ към променящата се среда.

Чува ли се гласът на децата?

По думите на Атанасова първото нещо е да се създадат условия да бъдат изслушвани, а една от темите, по които те искат да говорят е темата за психичното здраве. Относно индивидуалния модел на обучение, който се прилага в редица европейски държави Харалампиева каза, че той е иновативен и той няма как да попречи, а само може да подпомогне на развитието на едно дете.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са нашите права като туристи?

Туристическият сезон набира скорост. Какво е нивото на предлаганите туристически услуги, отговарят ли те на реалността. Какво следва да предприемем, ако не е така. Събеседник в  предаването "Ритъмът на столицата" е Габриела Руменова от "Ние, потребителите".  Оплаквания за туристически услуги има както от потребители, които са ползвали туристическа..

публикувано на 09.07.24 в 15:45

Парамедиците в България

Съюзът на парамедиците в България разработи проект за Уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка на парамедиците по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той решава един от най-сериозните проблеми в България – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висши училища и професионални центрове...

публикувано на 09.07.24 в 15:34
СУ

СУ "Св.св. Кирил и Методий" в Сливница - иновативно училище с история

В средното училище "Св.св. Кирил и Методий" в гр. Сливница днес се обучават 548 ученици, от които 46 деца - в предучилищната група. Изградено е върху площ 14 800 кв.м. с две сгради. Към училището има две конферентни зали с 200 места, фитнес зала, 3 кабинета по информатика, библиотека, игрища за футбол, волейбол, баскетбол и хандбал...

публикувано на 09.07.24 в 12:27
Снимки: Топлоцентрала

Два дни "Топлофест" ни държи "високо във въздуха" с цирк и музика

Петото издание на фестивала на РЦСИ „Топлоцентрала“, с който центърът закрива артистичния сезон, тази година ще се проведе на 13 и 14 юли, а водещ акцент на събитието ще бъде темата "Високо във въздуха" . "Интензитетът, с който работим, ме кара да се чувствам преял (от културни събития) – полу нашега отбеляза пред БНР-Радио София..

публикувано на 09.07.24 в 11:28

Биляна Цолова ще представи България на световния финал на "Dance Your Style"

23-годишната хореографка Биляна Цолова-Bibliq ще представи България на световния финал на Dance Your Style в Мумбай на 9 ноември т.г.. Тя е победител в третото издание на Dance Your Style България 2024.  След поредица оспорвани танцови "битки" срещу едни от най-опитните танцьори и хореографи у нас, младата надежда заминава към глобалния финал на..

публикувано на 09.07.24 в 10:10

Модни дизайнери "потопиха" 200 кг дрехи на морското дъно

Арт инсталация , направена от 200 кг дрехи , изненадва от началото на юли посетителите на софийски търговски център. В нея могат да се видят медузи от памучни ризи върху конструкции от банели, риби от суичъри и детска карнавална рокля, скат от ризи, сака и поли, корали от шалове и ръкавици. Инсталацията е озаглавена "Морски свят"..

публикувано на 09.07.24 в 09:49

Писатели, деца и граждани с поклон пред паметника на Вазов в София

Честването на рождениeто на Иван Вазов (днес се навършват 174 години) тази година преминава и под знака на кръглата годишнина от първото самостоятелно българско издание на романа "Под игото", публикуван през 1894 г. от издателство „Т. Ф. Чипев“ – 130 години. От Националния литературен музей канят жителите и гостите на столицата от..

публикувано на 09.07.24 в 08:55