Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Златна ябълка" за Фондация "Сийдър"

Снимка: Радио София

Фондация "Сийдър" бе отличена с награда "Златна ябълка" на Национална мрежа за децата в категория "Детска организация". Фондацията беше избрана сред общо 10 номинирани организации в тази категория.

Спечеленото отличие е заслужено признание за екипа на организацията, който се състои от близо 100 професионалисти, работещи в 9-те социални услуги на "Сийдър". Наградата е за всеки един социален работник, психолог, кинези, трудо и арттерапевт, посветен на мисията да променя животи. Екипът на фондацията е пример и вдъхновение за това как да бъдат преодолявани предизвикателствата в ежедневната работа в социалните услуги. С ежедневния си труд "Сийдър" показват как да бъдем по-успешни и по-добри в грижата за децата с увреждания, за да могат да развият пълния си потенциал и да бъдат активна част от обществото - видими, значими и зачитани. Подробности разказа Александрина Димитрова, изпълнителен директор на фондацията.

По думите й конкурентите са били сериозни, а една от целите на Фондация "Сийдър" е била да се създава и развива сплотена общност от хора, за които грижата за уязвимите е особено важна и я виждат като споделена отговорност.

"В основата на нашата работа е грижата за деца в риск и деца и млади хора със сериозни интелектуални и физически увреждания, които са лишени от родителска грижа. Ние имаме центрове от "семеен тип", където предоставяме 24-часова непрекъсната всекидневна грижа за тези деца и младежи в два града в България. Това са Кюстендил и Казанлък. Работата ни е устойчива във времето, тя не е на проектен принцип и е един дългосрочен ангажимент, който ние поехме и който продължаваме да изпълняваме", каза тя.


Според Димитрова намирането и задържането на хора в социалната сфера е трудно и това се дължи на факта, че работата е доста емоционално натоварена, а в същото време условията на труд и възнагражданията все още не са на нужното ниво.  

"ОТ една страна смятам, че много хора тогава бяха отписали тези деца и младежи. Неслучайно беше и практика да се съветват родители на деца с увреждане и да го оставят в дом, тъй като то няма перспектива. Тук е много важно да кажем и за ролята на подкрепата към семействата. Ние през последните години започнахме да работим и в тази посока", каза Димитрова. Тя посочи, че държавата няма обратна връзка с хората, които напускат центровеете от "семеен тип".

Тя посочи, че има еднократна финансова подкрепа, но тя не е толкова важна, колкото тези хора да имат към кого да се обърнат при някаква трудност.

Намират ли се лесно работещи в центровете, които работят с такива хора?

"Мисля, че като цяло трудно се намират работещи за тези центрове и изобщо за социалните услуги в България. Ние във Фондация "Сийдър" много работим и за това да имаме дарители, да имаме хора, които да ни подкрепят финансово така, че ние да можем да осигурим по-големи екипи в центровете си. Това е важно за да има наистина индивидуализиране на грижата", сподели Димитрова.

 Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чадър може да ви потрябва, ама срещу слънце или против дъжд?

Слънчево, над Западна България - и облаци, в София - до 30°

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури, ще има условия за градушки. В планинските райони явленията ще са интензивни. Ще продължи да духа до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са..

публикувано на 26.06.24 в 07:15

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58