Лили Големинова разлиства новата книга на Людмил Фотев "Езиците на бирата" и го превръща от неин уеб-редактор в гост:
"Езиците на бирата" са логичното продължение на първата ми книга "Езикът на бирата" от 2009. Тогава нещата бяха като за начинаещи, после избухна крафт-революцията и тук. Честно казано, не вярвах, че нещата ще се развият толкова бързо и днес ще имаме такова богатство на микропивоварни, места за дегустация и най-вече хора, обменящи добри енергии.
Член съм на панела на независими съдии към независимите бирени конкурси по света. На една маса, например на Brussels Beer challenge винаги има по един белгиец, един гост отвъд океана, една дама, един пивовар, представител на ХОРЕКА-сектора (кафета+ресторанти и хотели) и един журналист, като всеки допринася със своята експертиза и гледаме да нямаме големи различия в крайните оценки. Опознаваме се с максимален брой колеги и взаимно се обогатяваме.
Една от важните исторически личности, свързани с бирата е Мартин Лютер. Протестантството се появява официално година преди Закона за чистотата на бирата в 1516. Връзката? Дотогава манастирите държат монопола върху овкусяващия бирата грюит. Лютер вижда възможността да се противопостави на приходите на католическите манастири, въвеждайки хмела, считан дотогава за плевел.
За художниците, рисували бира, също ми бе много интересно да обособя два периода, доминиращи интереса им към бирата - холандските майстори и импресионистите. Говорим ли за музика - слушахме Джорджа Смит, сравнявайки версията ѝ на "Rose Rouge" с оригинала преди чевърт век на St Germain, е като да сравняваме първите ИПА със сегашните им версии. В спорта се натъкнах на много интересните бири, посветени на плувния ни маратонец Петър Стойчев. Цялата история - в книгата и в сайта. Само допълвам, че ако има поне два бирени магазина и бара, проявяващи интерес към бирата на Стойчев, канадската микропивоварна е готова да я произвежда отново и да я праща в България.
Цялото мултимедийно съдържание е достъпно чрез QR код в книгата. Плейлистът с новите неща на любимите ни групи е към най-популярните стилове, общо имаме 14 плейлиста, отговарящи на 14 стила. Та, говорейки защо Бийтълс присъстват с последното им парче, нека не робуваме на марки, а да търсим индивидуалността във всичко."
Още за темите "Бира и политика", "Хуморът и бирата", "Бира - женски род" и музикални съответствия - в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..