Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академия "Муза" представя музеите в друга светлина

Весела Герчева и Юлиана Дечева

Магистърската програма "Съвременни музейни експозиции в исторически и археологически музеи" се осъществява в партньорство с Фондация "Америка за България", която осигурява пълни и частични стипендии. Програмата е насочена към работещи музейни експерти, куратори, архитекти, дизайнери с интерес в експозиционната работа и студенти с бакалавърска степен. Практическият фокус и приложимите знания са приоритет на обучението, което ще стартира в рамките на новата учебна година 2024/2025. Подробности разказаха Весела Герчева и Юлиана Дечева.

"През последните 10-15 години от това, което ние наблюдаваме от една страна самите музеи се осъвременяват. Те правят все повече програми, все повече изложби. Например програмите към деца и семейства се развиха изключително много. Вече почти няма музей, в който няма програма насочена към деца. Като човек от "Музейко" мога да кажа това отблизо", сподели Герчева.

По думите им времето, което настъпва през последните години е време, в което всяка институция, която иска да е съвременна трябва да предложи преживявания според очакванията на хората. Програмата е събрала американски с български музейни специалисти, за да може да се говори за конкретни идеи за изложби.

"Тази програма доказа, че има нужда, има възможност и има потенциал за хората в България, тези, които работят в музеите, или работят за музеите като дизайнери или архитекти да развият идеите си повече", добави Герчева.

Вече има три издания на Академия "Муза" в Дряново, Плевен и Благоевград, където са се били влюбили не само хора, които работят в музеите, но и извън тях. Следващото издание на Академия "Муза" ще се състои през октомври във Враца

Програмата е едногодишна, магистърска, но тя може предизвика интерес към по-млади хора, които тепърва влизат в музеи, в хора, които сега вече са там и в хора, които като дизайнери и архитекти работят за музеите и имат интерес да развиват отношение в тази насока. По думите й подборът на преподаватели е ключов, като самият преподавателски екип е интердисциплинарен и насочен в това, да работи със студентите в различни дисциплини.

Този процес никога не е бил научен, ние искаме да го подредим и да помогнем на всички, които са включени в програмата да го усетят по-лесен и да им дадем инструменти да го направят по-лесен. Най-важният фокус на магистърската програма е "разказването на истории" върху стабилна научна база, споделиха те.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05