Мариана Карпатова представя поредния шести фестивал "Неотъпкана пътека" и детския лагер преди него:
"Свързана съм с фестивала от самото начало. Израснала съм там. От 2018 съм част от инициативната група, до Лора Чекоратова. Районът ни е толкова прекрасен, всички колеги, част от фестивала, са влюбени в Ковачевица и Гоце Делчев.
Мястото никога не беше чувало класическа музика, но всяка година успяваме да докараме нови почитатели. Работя и с деца и искам да отглеждам в тях любопитството. Не може да очакваш хората веднага да я разберат - разказваш им историята, виждат я в съзнанието си. Представяме най-разнообразна програма. Всяка година има обединяваща тема. Тя е и за вокалния детски лагер преди фестивала. Първата тема бе благотворителността, дарихме средства на двама нуждаещи се в Гоце Делчев. Миналата година темата бе природата, сега са кулинарните традиции и здравословното хранене.
Всяка година добавяме нещо повече, на фестивала също ще представим традиционни храни от района, от хляб до аромати. Детският лагер е от 1 до 8 клас, колежка от района ми помага. Даваме шанс на децата да се докоснат до тази музиката, да станат в бъдеще част от публиката ни. Желанието е най-важно."
Мариана Карпатова учи в Музикалното училище в София, а през 1991 г. завършва оперно пеене в Българската държавна консерватория в класа на проф. Мати Пинкас (пеене) и проф. Павел Герджиков (актьорско майсторство). Специализира в Оперния център Джулиард Скул в Ню Йорк. Още като студентка там участва в престижното предаване „На живо от Линкълн Център” на продукцията на Морис Сендак „Хензел и Гретел” в двойната роля на майката и вещицата. Същевременно прави впечатляващ дебют в Операта в Сарасота като Роза Мамаи в „Арлезианката”, за което получва блестящи отзиви като певица и актриса със „страст и сила”. Изпълнението й в Линкълн Център като лауреат на наградата за дебют в зала „Алис Тъли” е отразено от Ню Йорк Таймс под заглавието „Дебют на бъдеща звезда”. Многобройни са оперните й изяви, също и като концертен и камерен изпълнител. В момента е преподавател по пеене в университета Феърли Дикинсън в Мадисън и има собствено вокално студио.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..