Мариана Карпатова представя поредния шести фестивал "Неотъпкана пътека" и детския лагер преди него:
"Свързана съм с фестивала от самото начало. Израснала съм там. От 2018 съм част от инициативната група, до Лора Чекоратова. Районът ни е толкова прекрасен, всички колеги, част от фестивала, са влюбени в Ковачевица и Гоце Делчев.
Мястото никога не беше чувало класическа музика, но всяка година успяваме да докараме нови почитатели. Работя и с деца и искам да отглеждам в тях любопитството. Не може да очакваш хората веднага да я разберат - разказваш им историята, виждат я в съзнанието си. Представяме най-разнообразна програма. Всяка година има обединяваща тема. Тя е и за вокалния детски лагер преди фестивала. Първата тема бе благотворителността, дарихме средства на двама нуждаещи се в Гоце Делчев. Миналата година темата бе природата, сега са кулинарните традиции и здравословното хранене.
Всяка година добавяме нещо повече, на фестивала също ще представим традиционни храни от района, от хляб до аромати. Детският лагер е от 1 до 8 клас, колежка от района ми помага. Даваме шанс на децата да се докоснат до тази музиката, да станат в бъдеще част от публиката ни. Желанието е най-важно."
Мариана Карпатова учи в Музикалното училище в София, а през 1991 г. завършва оперно пеене в Българската държавна консерватория в класа на проф. Мати Пинкас (пеене) и проф. Павел Герджиков (актьорско майсторство). Специализира в Оперния център Джулиард Скул в Ню Йорк. Още като студентка там участва в престижното предаване „На живо от Линкълн Център” на продукцията на Морис Сендак „Хензел и Гретел” в двойната роля на майката и вещицата. Същевременно прави впечатляващ дебют в Операта в Сарасота като Роза Мамаи в „Арлезианката”, за което получва блестящи отзиви като певица и актриса със „страст и сила”. Изпълнението й в Линкълн Център като лауреат на наградата за дебют в зала „Алис Тъли” е отразено от Ню Йорк Таймс под заглавието „Дебют на бъдеща звезда”. Многобройни са оперните й изяви, също и като концертен и камерен изпълнител. В момента е преподавател по пеене в университета Феърли Дикинсън в Мадисън и има собствено вокално студио.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..