Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концерт с музикални деликатеси за виолончело и пиано

Снимка: Радио София

На 21 юни, когато е Международния ден на музиката, в камерна зала България предстои един концерт с красиви миниатюри за виолончело и пиано. Това е поводът за гостуването на именития френски виолончелист Ромен Гариу и пианистката и преподавател в Националната музикална академия, проф. Даниела Дикова.

Той е завършил Парижката консерватория, лауреат е на някои от най-важните международни конкурси за виолончело в света като "Чайковски" в Москва и "Ростропович", победител е в конкурса "Виторио Буки" в Рим. Дълги години Ромен Гариу преподава в Париж, а от няколко години се премества да живее и работи в Германия. Свири на най-престижните сцени, изнася майсторски класове по цял свят. Преди повече от 10 години идва за първи път в България – "поканиха ме да бъда жури в конкурса "Млади дарования" и бях много впечатлен от високото ниво на участниците", разказва Гариу. Следват покани за концерти със Симфоничния оркестър на БНР и Софийската филхармония в София. И майсторски класове, което е голям шанс за младите български виолончелисти.

Даниела Дикова е създател на фондация Арденца, както и на трио със същото име, като цигуларка в този проект е Даниела Койчева – Мирчева, един от концертмайсторите на Радиооркестъра. Концертира активно, като една от личните й мисии е да представя шедьоври от българската музика по света. И сега Ромен Гариу свири в клавирното трио на Любомир Пипков и намира редица паралели между неговата музика и френската школа (да не забравяме, че Пипков е френски възпитаник). Свири и "Севдана" от Георги Златев – Черкин, във версия за виолончело. Именно с тази красива творба ще завърши концертът, който са подготвили за софийската публика на 21 юни, в деня преди официално да настъпи лятото.

Самият Ромен Гариу отдавна има страст към кратките пиеси – "в такава концентрирана форма кристализират същността на всеки композитор". И когато с Даниела Дикова решават да подготвят такава програма само с миниатюри, те решават, че това ще бъдат пиеси, които са били важни в живота на всеки от тях. И в прилив на типично френско чувство за хумор, Гариу нарича програмата "макарон" – като онези типични френски сладки. "И малко като в ТикТок – добавя той, - бързо се сменят картините, емоциите, настроенията. За мен е изключително важно да приобщавам децата, включително и моите, към класическата музика. Те толкова са свикнали да гледат кратки откъси, които гледат и после продължават в друга посока".

Сред пиесите, които ще прозвучат на 21 юни, има миниатюри от Чайковски и Дворжак, както и от по-малко познати, но любими на Гариу каталунски композитори, както португалски и американски пиеси. "Всъщност програмата е изключително трудна, защото изисква бързо преминаване от един стил в друг, от един свят в друг, но музицирането с Гариу е истинска магия." – добавя Даниела Дикова.

След София тази програма с миниатюри предстои да бъде представена и пред публиката в Бургас, където Ромен Гариу ще има и майсторски клас в музикалното училище. "Бил съм в Пловдив, в Рила, във Варна, сега с нетърпение очаквам да видя Бургас" – споделя Гариу, който в България се чувства "някак малко като във Франция, тук се общува лесно, създават се приятелства".
По публикацията работиха: Лили Големинова, Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00