Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметове обсъждат градските предизвикателства на форум във Виена

Сред тях е и софийският - Васил Терзиев

Снимка: Лили Големинова

Във Виена тече 13-ото издание на Форума за Дунавската стратегия. Това мащабно събитие по традиция се организира от страната, която е ротационен председател на Дунавската стратегия и в момента това е Австрия. Тя пое щафетата от Словения и ще я предаде на Босна и Херцеговина, след което държавите ще се редуват по азбучен ред.

Форумът беше открит от кмета на Виена Михаел Лудвиг, който подчерта, че „Дунав е в ДНК-то на виенчани, а в икономически план Дунавската стратегия е спомогнала много за факта, че Виена със своите вече над 2 милиона жители е пети по големина град в ЕС и втори сред немскоговорящите градове, с над 40 000 нови работни места след 2021 и повече стартъпи, отколкото някога сме очаквали “.

Имаше специално видео обръщение от еврокомисаря по кохезионните въпроси и реформите Елиза Ферейра, както и приветствие от Норберт Тотшних, министър на селското стопанство, горите и мениджмънта на водите на Австрия. Беше подчертано, че Дунав един от двигателите на икономиката в града, но и неизменна част от културата и музиката, с творби като „Хубавия син Дунав“, който често бива определян като неофициален химн на града.

Дунав е най-международната река в Европа, преминава през 14 държави със своите 2850 километра. Девет от тях са държави членки на ЕС, а пет са в предприсъединителен етап. Дунав е важен елемент от живота на над 112 милиона европейци (иначе казано – за всеки 5-и европеец).

Успоредно с Форума за Дунавската стратегия, във Виена се събират и министрите на външните работи на ЕС.

Можем да кажем, че Дунавската стратегия е като умален модел на общата картина в Европа и често именно оттук тръгват идеи и политики, които се тестват и после прилагат на всички нива“ – припомни Николаус Маршик, който отговаря за европейските въпроси в австрийското правителство.

Форумът е възможност за обсъждане на приоритетите на австрийското председателство като европейската сигурност, възстановяването на Украйна, устойчивото развитие, запазването на биоразнообразието.


За първи път в рамките на събитието имаше панел под надслов „Кметовете говорят“, в който седем кмета  споделиха какви са най-големите проблеми и предизвикателства за градовете, които ръководят.

Сред тях, редом с кметовете на Будапеща, Виена,  Загреб, Сараево, Кишинев и Одеса, беше и кметът на София. В своята презентация Васил Терзиев подчерта, че едно от най-важните неща за него е да върне на гражданите вярата в тези, които ги управляват, за да могат да участват активно в създаването на градските политики.

Пътят към това е пълната прозрачност при взимането на решения и разбираемото поднасяне на информацията на гражданите, като винаги се разяснява защо се прави даден проект и каква е следващата стъпка. Друга ключова за мен посока е децентрализацията и решението на проблемите от тези, които са най-близо до тях. Затова районните кметове трябва да имат повече инструменти за действие, така ситуациите ще се разрешават без забавяне“ – каза той.

Участието на бизнеса, на хората, на неправителствените организации в процеса на взимане на решения за града – това са целите пред кмета на София.

Кметът на Загреб също отбеляза ниската активност при избори и недостатъчното участие на гражданите като проблем и заяви, че негов приоритет е прилагането на Зелената сделка да е път за преодоляване на неравнствата, а кметицата на Сараево определи качеството на въздуха като ключова тема за своя град, кметът на Одеса подчерта колко важен е бил Дунав като свързващ път за износ на стоки за Украйна при затварянето на черноморските пристанища.

В края на панела кметовете се обединиха около идеята, че са необходими повече достъпни жилища за младите хора и тук Виена е добрият пример, и че за това е необходима подкрепа (включително и финансова) на общоевропейско ниво.

Форумът във Виена продължава и днес. Ще бъдат представени успешни проекти, свързани с различните параметри на Дунавската стратегия, която е свързана с всички важни теми на нашето време – от сигурността до образованието, от културата до транспортната свързаност и зеления преход.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки, който скача в ледените води, вади своя личен кръст

От 15 години, на Богоявление, Христо Таушанов от София скача в ледените води на езерото в кв. "Дружба", за да спаси кръста. През 2002 г. изпитва силни затруднения, когато живее в САЩ и се зарича, че ако успее да се върне жив и здрав в България, на Йордановден ще скочи за кръста. Връща се и успява да удържи на думата си. И така от 15 години,..

публикувано на 06.01.25 в 10:08

Народният театър започва годината с изложба, посветена на Стефан Десподов-Деспо

В Арт-фоайе „Антракт“ при Камерна сцена на Народния театър „Иван Вазов“ от 19:00 ч. ще бъде открита изложбата „ Артистът зад плаката – ДЕСПО “. Експозицията е посветена на Стефан Десподов-Деспо, един от най-емблематичните творци на театралния плакат, и включва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от репертоара на Народния..

публикувано на 06.01.25 в 09:48

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 6°

Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..

публикувано на 06.01.25 в 07:35
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00