Питър Левин е изключителен изследовател на травмата, зависимостите и проблемите, които спират развитието на личностния ни потенциал. Днес всички сме зависими от много неща – никотин, наркотици, алкохол, а в добрия смисъл и от обичта от грижата на другите.
С психолога Пламен Димитров представяме книгата "Безмълвен глас – как тялото се възстановява от травмата“ с предговор от Габор Мате.
Левин е безспорна величина и книгите му са много достъпни за широката публика, не само за специалисти, призвани с професията си да помагат. Да кажем, че “травма“ на български се превежда като “рана“ - визираме душевната, психичната рана, различна от телесната, но все пак те са много свързани.
Питър Левин е изследователски и чисто практически насочен специалист, обучил огромен брой терапевти в световен мащаб. Предстои да излезе и неговата автобиография, в която той описва себе си, как се е чувствал полезен или се е учил да бъде полезен на хора с различни травми и страдания.
Психичната травма е в основата на неговия психосоматичен метод, той мобилизира естествените ресурси на тялото, търси дълбоките причини и механизми, чрез които травмата може да носи страдание цял живот, дори да е била предизвикана от една невинна ситуация.
"С "Безмълвен глас“, авторът разказва за тялото. Тялото, което ни говори непрекъснато, но не използва думи, а сетивността ни, тук и сега. В метода си Питър Левин използва соматичната чувствителност, за да преработи минали преживявания. И нещо много важно – психичната травма не работи като физическата, при нея причинно-следствените връзки не са само минало, настояще. Човекът има способността да символизира - чрез речта, думите. Другите видове не изпитват такава психично-здравна криза, каквато е тя при хората", подчерта психологът Пламен Димитров.
Как ранно-детските преживявания се оказват свързани с нашите зависимости. Важността на връзката между ум и тяло. Според Левин, душата не е някъде другаде, освен в нашето тяло, а то функционира само в реално време.
Много хора не живеят в реалността, а във въображението, което обаче има две страни – може да ни изведе в рая, но може и да ни държи дълбоко в рая, посочи още психологът.
По думите му, методът на Питър Левин ни насочва да изследваме първо на малки стъпки – какво ни казва тялото за живота ни и как да го живеем по-правилно.
Още интересни аспекти за безмълвния глас на тялото и нашата психическа устойчивост, можем ли да се доверим на различни практики или техники - чуйте в разговора на Даниел Ненчев с психолога Пламен Димитров.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..