Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргарита Христова:

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Снимка: архив

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение. Започнала е работа към Института за изследване на вино и спиртни напитки още 19-годишна.

"Аз 40 години съм работила във винарския бранш. И това, което се случи през последните 30 години - събарянето на сградата, беше голям удар, особено за по-възрастните колеги. Сградата беше паметник на културата. Строена е 1890 година за пивоварна. Павлович се е казвал собственикът, на него е кръстено и Павлово. След смъртта на сина си подарява сградата на държавата, това е преди 9 септември. Тя имаше отдолу тунели за лагеруване на бира, които стигаха до булеварда", разказва с болка в гласа Маргарита Христова. Именна в тази сграда се е помещавал Националният институт за изследване на вино и спиртни напитки.

Въпреки тази загуба за културно-историческото наследство на България, Маргарита Христова продължава да се занимава с изследване на виното на наша територия.


Според нея най-голямата грешка след падането на социалистическия режим в лозаро-винарската индустрия е връщането на лозята в реални граници, което по нейните думи е опропастило лозарството.

'"Защото наследниците вече не живееха на село. И ако двама работят трите реда, които са им дадени, останалите не ги работят. А това е пагубно за лозарството", споделя специалистът по вино.

Говорейки за лозарството и винарството по нашите земи, Маргарита Христова споделя за книгата на доц. Тодор Начев на тази тема.

"Издадохме негова монография, дисертация на тема "Лозарството по българските земи от възникването му (смятайте 6000 години преди н.е.) до 20 век". Изключителен труд, в който има доказателства и артефакти, които доказват, че е имало културна лоза в районите на Сливница и Драгоман. За това свидетелстват наименования на местности, които се казват Лозето или Лозята, което значи че хората са познавали лозата."

Повече за българското вино чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17