Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 30 юни от 19:30 ч.

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

Снимка: ТД Конфликт

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков.
Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30 години след създаването си заради цензурата на комунистическия режим, а първата ѝ постановка в България (ДТ Ловеч, 2002 г.) не се задържа дълго на сцена.

В края на 2023 г. новосформираното Театрално дружество "Конфликт" вдъхна нов живот на пиесата "Архангел Михаил", като тя имаше своите първи успешни представления, а публиката беше развълнувана и замислена от видяното.

В БНР-Радио София гостуваха младите, талантливи театрали от ТД "Конфликт“.

Режисьорът Александър Христов разказа за смисъла на тази постановка днес, много години по-късно след убийството на писателя от съветските и българските комунистически тайни служби.

"Георги Марков е ценен най-вече с това, че той ни напомня свободата, а ние и тримата (от екипа) сме родени и живели в така наречените „свободни“ години, във времето на демокрацията. Решихме, че трябва да се занимаваме с автори, които са ощетени от комунистическия режим и са говорили за свободата.
Именно защото на нас днес не ни се налага да искаме специално разрешение от МВР, специални паспорти, за да пътуваме, да се видим с близките си в Петрич или в други краища на страната. Другата причина е, че свободата днес е твърде половинчата, защото ние, които се занимаваме с изкуство, ставаме свидетели всекидневно - по театри, музеи и галерии, как едни дребни чиновници не могат да направят план, това изкуство да се отвори към света", посочи режисьорът.

Режисьорът Александър Христов (в средата) с актьорите Румен Троев и Цветан Апостолов

По думите му, изкуството остава тук, затворено сякаш в миналото и не казва нищо на човека от 21 век.

"Когато четем Георги Марков, виждаме абсолютно същите неща – някакви хора, узурпирали властта, говорят от името на народа, а народът има различни щения - иска да бъде свободен, а не някой друг да направлява дните му, той да прави своето битие и своето ежедневие - допълни Христов. - Пиесата с историите идва да разкаже, че ние виждаме как нещата някак си не са се променили - 40-50 години по-късно."

С какво особено впечатлява и вълнува днес Георги Марков, споделиха и младите актьори, главни действащи лица в пиесата "Архангел Михаил".

"Не просто участваме в пиесата, защото сме поканени. Ние сме съинициатори, тя е наша обща идея. Избрахме Георги Марков, защото той е памет, жизненоважна за развитието на България, за да знаем какво се е случвало в соца, което удобно е изтрито и заметено под килима. 

Истината е, че младите хора нямат идея кой е Георги Марков, какво е било през комунизма. По-лошото е, че дори не знаят какво е било преди комунизма. Липсва причинно-следствена връзка за младия човек за периодите турско робство - Освобождение - Царска България - комунизъм и това, което е сега. Размиват се цели епохи, форми на управление, диктатури, поради което повечето млади хора са аполитични, и нямат идея какво се случва тук и сега", споделиха актьорите Румен Троев и Цветан Апостолов.

По думите им всеки българин трябва да прочете за престъпленията, които са се случвали в комунистическа България.

"В онези години, в годините на тоталитаризма, на комунизма, на робството, на диктатурата, е имало добри хора, които са си помагали помежду си и са си подавали ръка. Тъжното е, че днес, в една свободна и демократична България, трудно можем да видим именно тези хора", поясниха от екипа на ТД "Конфликт“.

Още интересни аспекти чуйте в разговора на Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13