Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали - „Варненско лято“. Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание:
"Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато точно през лятото се провеждат Варненските музикални тържества. Идеята е на група варненци, обединени от културно-просветните си идеали. Те са подкрепени от Добри Христов, бащата на българската композиторска школа (също от Варна), Панчо Владигеров и маестро Георги Атанасов. В продължение на една седмица във Варна звучи българска музика, представена от български изпълнители. Интересът от страна на публиката е огромен. И така… Наименованието „Варненско лято“ се появява през 1957 година, фестивалът става международен през 1966, а през 1987 е приет в Европейската асоциация на фестивалите.
И в момента „Варненско лято“ върви с пълна пара. Много силна откриваща вечер под палката на диригента на Симфоничния оркестър на БНР Константин Илиевски с Оркестъра на Варненската опера и пианистът Саркис Балтаян, която долетя от Западното крайбрежие на САЩ за да изпълни Концерт във Фа от Гершуин.
Анасмбъл Сирба представиха изключително оригиналната си програма TANTZ, в която класически музиканти от най-висока класа импровизираха като истински джазмени, а Австро-Унгарската филхармония поднесе една забележителна програма, с Прощалната симфония на Хайдн (на когото е кръстен оркестърът) за финал.
Тази вечер Варна и гостите на морската столица очакват Камерния оркестър на Симфоничния оркестър на Баварското радио (един от топ оркестрите в света). Водени от своя създател (и диригент, и концертмайстор) Радослав Шулц, носител на куп международни награди от конкурси като „Фриз Крайслер“, „Сарасате“ и „Шпор“, те ще представят оркестровия вариант (на Густав Малер) на Шубертовия квинтет „Смъртта и момичето“ и Втория концерт на Шопен с един забележителен солист, швейцарския пианист Андреас Йотикер, който пък е печелил един от най-важните конкурси, този на немската телевизия ARD. Интересът към оркестъра е много голям, затова и тяхната генерална репетиция от 17 часа е отворена за публиката.
Неделната вечер предлага една уникална комбинация от класическа музика и …вино. „Винофония“ – перфектната хармония между рецитала на един превъзходен елегантен пианист, завършил Консерваторията в Париж с пълно отличие и специални награди по пиано и камерна музика при Мишел Беров и Кристиан Ивалди, полуфиналист на конкурса “Кралица Елизабет” и вълшебството, което хубавото вино внася в живота. Да се наслаждаваш на музиката и да дегустираш вино - това са две взаимно обогатяващи преживявания, смята Жерне. Винофония е и името на албума на Жюлиен Жерне в който той изминава пътя от Хендел до Дебюси с великолепно подбрани пиеси от Шуман, Шуберт, Лист, Форе и Албенис. Как се избира виното към отделните музикални мигове ще разберат тези, които изберат да разберат какво е Винофония.
Следващият концерт в програмата е на 4 юли, в центъра на програмата е перкусионистката Татяна Колева, два пъти определяна за Музикант на годината в класацията на БНР. Тя ще свири с майстора на кавала, Живко Василев, който умело смесва типичната балканска звучност с модерните и иновативни световни музикални тенденции и Рубен Кийфтенбелт (live – electronics)."
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..
Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..
През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..
От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..
Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..
Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..
Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..