Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в Силистра бяха замислили „Чуден градски пикник“, а в Русе – детски арт събития, студентски круиз на кораба „Русчук“ и много други. В много дунавски градове ще бъде тържествено посрещнат първия изгрев на юли (по аналогия с Julymorning на морето).

Някои от най-значимите международни проекти, свързани с Дунава, бяха представени и по време на 13-я Форум за Дунавската стратегия във Виена преди седмица. Важността на тази стратегия е подчертана и от срещата на външните министри на дунавските страни, която се проведе успоредно с форума в австрийската столица:

Няколко интересни факти за най-значимата в много отношения европейска река – Дунав се споменава в химните на три държави, има 30 етнически групи, живеещи по поречието на реката, животът на 115 милиона европейци е свързан и зависи от Дунава, 173 тира биват заменени от един товарен кораб  (важна посока за бъдещето е да се използва много повече реката за превоз на товари, както и като коридор за туризъм и бизнес), 30 процента от крайдунавските територии са покрити с гори. Именно с горите е свързан един от големите проекти, които се изпълняват по различните финансови инструменти на Дунавската стратегия. Той се нарича ForestConnect и в него участват 6 държави, сред които и България. С помощта на новите технологии се осъществява мониторинг на едрите хищници в района на Балканите, Карпатите и Дунава с фокус към безопасните коридори, за да се гарантира свързаност на фрагментираните горски местообитания, като се вземат предвид и измененията в климата. Друг проект, който беше представен във Виена и с участието на представители на община Враца се нарича BrownisbetterthanGreen. Той включва шест града и трансформацията на изоставени индустриални сгради (бивша текстилна фабрика във Враца), които са общинска собственост. По проекта трябва да се изгради капацитет и да се изгради работеща стратегия и бизнес планове за нов живот и самоиздръжка на тези бивши индустриални зони. Други големи и важни проекти, които показват сферите, в които може да се работи по Дунавската стратегия са Danubecyclingproject, голям проект в здравеопазването за хората (над 1 милион в крайдунавските територии) с автоимунни заболявания, свързани с непоносимостта към глутен; DRWO 4.0, в който от българската страна участва клъстера за дървопроизводителите, заедно с още 7 държави за дигитализация и навлизане на нови технологии в сектора; DanubeArtMaster и още, и още.

Повече за декларацията на външните министри на Дунавските държави и за геополитическата важност на стратегията, как ще се отразят очакваните промени след изборите в Австрия на присъединяването на държавите от Западните Балкани – чуйте в репортажа на Лили Големинова от Виена.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 14:07
Автор: Красимир Терзиев Снимки: Hostgallery

Пет артистични двойки в една изложба

Изложбата "Double-Double“  е втората  от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов  и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов. Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на..

публикувано на 03.02.25 в 13:45

Чудомировото дело във "Въобщественик: Книга за Чудомир" на проф. Вера Бонева

"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..

публикувано на 03.02.25 в 12:41

Президентът свиква Съвета за национална сигурност заради упойващите вещества сред младите

На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".

публикувано на 03.02.25 в 12:11