Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в Силистра бяха замислили „Чуден градски пикник“, а в Русе – детски арт събития, студентски круиз на кораба „Русчук“ и много други. В много дунавски градове ще бъде тържествено посрещнат първия изгрев на юли (по аналогия с Julymorning на морето).
Някои от най-значимите международни проекти, свързани с Дунава, бяха представени и по време на 13-я Форум за Дунавската стратегия във Виена преди седмица. Важността на тази стратегия е подчертана и от срещата на външните министри на дунавските страни, която се проведе успоредно с форума в австрийската столица:
Няколко интересни факти за най-значимата в много отношения европейска река – Дунав се споменава в химните на три държави, има 30 етнически групи, живеещи по поречието на реката, животът на 115 милиона европейци е свързан и зависи от Дунава, 173 тира биват заменени от един товарен кораб (важна посока за бъдещето е да се използва много повече реката за превоз на товари, както и като коридор за туризъм и бизнес), 30 процента от крайдунавските територии са покрити с гори. Именно с горите е свързан един от големите проекти, които се изпълняват по различните финансови инструменти на Дунавската стратегия. Той се нарича ForestConnect и в него участват 6 държави, сред които и България. С помощта на новите технологии се осъществява мониторинг на едрите хищници в района на Балканите, Карпатите и Дунава с фокус към безопасните коридори, за да се гарантира свързаност на фрагментираните горски местообитания, като се вземат предвид и измененията в климата. Друг проект, който беше представен във Виена и с участието на представители на община Враца се нарича BrownisbetterthanGreen. Той включва шест града и трансформацията на изоставени индустриални сгради (бивша текстилна фабрика във Враца), които са общинска собственост. По проекта трябва да се изгради капацитет и да се изгради работеща стратегия и бизнес планове за нов живот и самоиздръжка на тези бивши индустриални зони. Други големи и важни проекти, които показват сферите, в които може да се работи по Дунавската стратегия са Danubecyclingproject, голям проект в здравеопазването за хората (над 1 милион в крайдунавските територии) с автоимунни заболявания, свързани с непоносимостта към глутен; DRWO 4.0, в който от българската страна участва клъстера за дървопроизводителите, заедно с още 7 държави за дигитализация и навлизане на нови технологии в сектора; DanubeArtMaster и още, и още.
Повече за декларацията на външните министри на Дунавските държави и за геополитическата важност на стратегията, как ще се отразят очакваните промени след изборите в Австрия на присъединяването на държавите от Западните Балкани – чуйте в репортажа на Лили Големинова от Виена.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..