Сборникът "Вслушвания" на писателя, литературен критик и журналист Митко Новков съдържа няколко културологични и литературоведски есета продукт на впечатляваща начетеност и от тях читателят може да научи много. И според критиката, която четем от последната страница , "те са най-вече резултат от едно нестихващо любопитство към хуманитарното знание, от дръзко вглеждане под повърхността на познатото, от способността на автора да вижда неподозирани връзки между нещата и неочакван смисъл в детайлите. Есетата в тази книга откриват своите сюжети на интелектуално търсачество в широкото пространство от Античността до съвременността, от митологията до съвременната литература, и при това ги разказва интригуващо. Изключително интригуващо".
Митко Новков има издадени 10 книги, носител е на наградата за белестристична книга "Пегас" на община Бургас и наградата за критика в конкурса, организиран от "Литературен форум" послучай 150-годишнината от рождението на Иван Вазов и Захарий Стоянов, а книгата му "Подир сенките на литературата-цикли и зацикляния" бе сред номинираните заглавия в секция "Хуманитаристика" на наградата "Хр. Г. Данов" - 2008 г.
"За да се опитам да покажа такива високи неща, важни неща, такива, които седят в същността ни, дори ние да не ги усещаме, в същото време може да се говори леко, свободно, без прекалено тежък категориален апарат. Без прекалено засукани фрази, без прекалено използване на умни думички. Простичко, ясно и по някакъв начин дори с леко намигване", сподели писателят.
Есето - смесица от поезия и философия. Есетата "Вслушвания" са признание, че есето преодолява и изгубва поезията. Но доброволно.
"Аз твърдя нещо, което ми се струва много важно и много вярно за есето е, че това е един жанр, който пресича граници", сподели Новков. И допълни:
"Есето няма параметри. Ако говорим грубо ще кажем, че е "всеядно", ако говорим изтънчено ще кажем, че е универсално. Есе с есе не си прилича."
Есеистите са ирониците на нашето време, отбеляза Новков. И отбеляза, че българските политици са есеисти. Но лоши. И "есетата са им изключително бездарни, малокултурни и графомански".
"Българската политика е политика на графоманите", заяви Новков.
По думите му простите въпроси на най-сложните са най-верните. Но простият отговор винаги е грешен отговор.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..