Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От БДЗП организират

Инициатива по разпознаване на песента на птиците

Снимка: Радио София

Инициативата "По песента ще ги познаете" на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) ангажира хора с нарушено зрение в опазването на природата. "По песента ще ги познаете" е иновативен проект на Българско дружество за защита на птиците, чрез който се насочва вниманието към характерните, видовоспецифични звуци, които издават птиците. По този начин се дава възможност за реализиране на ефективни и устойчиви методи за социално включване на хора с нарушено зрение, чрез осигуряване на равен достъп до информация и за участие в дейности, свързани с опазването на птиците и природата.

Следващи етапи от обучението ще са практическо упражнение за идентификация на обикновени видове птици по звук в Природен парк Витоша, което ще се състои на 13-и юли 2024, както и поставяне на специализирана табела, която да направи достъпна за общността на незрящите информацията за най-често срещаните в градска среда видове птици. Подробности разказа Елица Иванова, комуникатор на Българското дружество за защита на птиците и автор на проекта.

Как се спасяват птиците в жегите, след като те нямат потни жлези?

"Всяко живо същество усеща температурните разлики и птиците не са изключение. Нашата кампания "Зрънце любов", която провеждаме в зимния период е за подхранване на птици, но е много важно по време на летния период да заменяме хранилките с поилки. Това особено в Западна Европа много се прави, защото във все по-горещите периоди птиците имат нужда от вода. И то разхлаждаща студена вода, а не такава завряла на слънцето, така, че когато може слагайте чинийки с вода на сянка, за да могат те да се възползват, както и други животни като пчелите също", призова тя.


По думите й сладоледът, с който разхлаждат мечките в зоопарка е приготвен от продукти, които са подходящи за съответните животни. Когато поставяме поилки, те трябва да са плитки, за да могат пернатите да кацат, иначе съществува опасност да се удавят. В образователните инициативи, които БДЗП организира има и такава за хората с нарушено зрение.

"Такъв тип идеи не всеки е смел да подкрепи. Поради простата причина, че когато ние започнахме да мислим в такава посока по какъв начин можем да включим повече хора в нашата дейност и изобщо в опазването на природата, говорихме с нашите експерти. Ние, хората, които не сме орнитолози от екипа, аз съм комуникатор, не съм орнитолог, си говорихме за това колко е важно да можеш да разпознаваш птиците и колко трудно е за хора с нарушено зрение да могат да дойдат на курсовете, които ние правим за разпознаване на птици. Нашите експерти казаха да не мислеш, че ние постоянно ги виждаме? По-важно е да можеш да ги разпознаеш по тяхната песен", сподели Иванова.

Освен Биологическия Факултет към СУ "Св. Климент Охридски", които са предоставили макети на птици, Столичният зоопарк също е партньор по проекта. Те са дали пера, които са паднали в клетките, за да може хората с нарушено зрение да усетят различните им текстури. Разпознаването на птичите песни е започнало с широко разпространени видове като синигери, косове, свраки, чавки и врабчета. Сега предстои на участниците да отидат в Природен парк Витоша за да чуят и други представители на птичия свят.

Иванова отбеляза, че тази година предстои преброяване на белия щъркел и всяка подкрепа би била от полза, а повече информация може да се види на сайта на БДЗП.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00