Следващи етапи от обучението ще са практическо упражнение за идентификация на обикновени видове птици по звук в Природен парк Витоша, което ще се състои на 13-и юли 2024, както и поставяне на специализирана табела, която да направи достъпна за общността на незрящите информацията за най-често срещаните в градска среда видове птици. Подробности разказа Елица Иванова, комуникатор на Българското дружество за защита на птиците и автор на проекта.
Как се спасяват птиците в жегите, след като те нямат потни жлези?
"Всяко живо същество усеща температурните разлики и птиците не са изключение. Нашата кампания "Зрънце любов", която провеждаме в зимния период е за подхранване на птици, но е много важно по време на летния период да заменяме хранилките с поилки. Това особено в Западна Европа много се прави, защото във все по-горещите периоди птиците имат нужда от вода. И то разхлаждаща студена вода, а не такава завряла на слънцето, така, че когато може слагайте чинийки с вода на сянка, за да могат те да се възползват, както и други животни като пчелите също", призова тя.
По думите й сладоледът, с който разхлаждат мечките в зоопарка е приготвен от продукти, които са подходящи за съответните животни. Когато поставяме поилки, те трябва да са плитки, за да могат пернатите да кацат, иначе съществува опасност да се удавят. В образователните инициативи, които БДЗП организира има и такава за хората с нарушено зрение.
"Такъв тип идеи не всеки е смел да подкрепи. Поради простата причина, че когато ние започнахме да мислим в такава посока по какъв начин можем да включим повече хора в нашата дейност и изобщо в опазването на природата, говорихме с нашите експерти. Ние, хората, които не сме орнитолози от екипа, аз съм комуникатор, не съм орнитолог, си говорихме за това колко е важно да можеш да разпознаваш птиците и колко трудно е за хора с нарушено зрение да могат да дойдат на курсовете, които ние правим за разпознаване на птици. Нашите експерти казаха да не мислеш, че ние постоянно ги виждаме? По-важно е да можеш да ги разпознаеш по тяхната песен", сподели Иванова.
Освен Биологическия Факултет към СУ "Св. Климент Охридски", които са предоставили макети на птици, Столичният зоопарк също е партньор по проекта. Те са дали пера, които са паднали в клетките, за да може хората с нарушено зрение да усетят различните им текстури. Разпознаването на птичите песни е започнало с широко разпространени видове като синигери, косове, свраки, чавки и врабчета. Сега предстои на участниците да отидат в Природен парк Витоша за да чуят и други представители на птичия свят.
Иванова отбеляза, че тази година предстои преброяване на белия щъркел и всяка подкрепа би била от полза, а повече информация може да се види на сайта на БДЗП.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..