"Най-голямото предизвикателство беше логистиката, планирането преди нея, как да се придвижиш от едно място до друго, къде е стадионът, къде е гарата, къде трябва да отседнеш. Всичко това се планираше детайлно, с нагласата, че транспортът в Германия е на страхотно ниво, било то железопътен, или пък такъв, който е вътре в самия град, метро и всичко останало. Дори самолетите очаквахме да бъдат доста точни, но всичко се оказа тотално обратното", каза тя.
Относно феновете Францова отбеляза, че е имало доста семейства и деца, но е имало и по-крайни, които са били в определени сектори. Англичаните като фенове са били най-трудни и с тях винаги е имало проблеми, докато балканците, и шотландците са били най-възпитани. Но по думите й бдителността на органите на реда е била на високо ниво.
"Когато си на работа не можеш изцяло да се насладиш на двубоя и на момента, защото ти постоянно мислиш колко е часът, кога трябва да се включиш, къде, какво да кажеш. Но може би най-емоционалното беше откриването, защото има програма преди това, първи мач, очаквания, една страхотна победа на Германия, старт на домакините. Които като фенове са доста равнодушни и нямат толкова емоции, по-студени са", каза тя. И уточни, че на моменти е трябвало да импровизира.
Францова отбеляза, че Мюнхен и Берлин са местата, в които стадионите са били най-респектиращи. Но пък в Лайпциг и Щутгард е било най-спокойно и един час след двубоя властите са организирали много бързо почистване.
С коментар по темата се включи и Бюлент Мюмюнов.
Той уточни, че пътуванията не са леки а как се е справял с английските запалянковци каза:
"Люлбимото ми е с португалците, аз просто на това живо включване изчезнах в тълпата. Имах и две живи връзки с испанци, които ме вдигат във въздуха, а с англичаните пък направих дебют с това някой да ме залее с бира. Общо взето формулата е една - просто трябва да имаш нещо в главата, което да кажеш пред камерата в рамките на минута и половина и всичко друго е импровизация. Получава се някакъв микс между опит за обобщаване на събитията, някакъв твой коментар и тоталния хаос около теб, който опитваш да го вкараш в някакви рамки".
По думите му има много колоритни футболни почитатели като албанците и нидерландците, които създават настроение и могат да направят паметни живите връзки както за зрителя, така и за репортера. Най- "сухи" и неатрактивни според него са феновете на Германия.
Францова отбеляза, че най-много са се отличили по-малките отбори и това най-вероятно се дължи на умората при топ състезателите.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..