Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво трябва да знаем при ремонт на жилището

Снимка: Радио София

Лятото е сезонът на ремонтите на домовете. Какви са законовите преустройства на жилищата? Как се случват и какво се изисква за да бъде един ремонт по правилата? От инж. Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ще научим как да променим функциите и разположението на помещенията вкъщи, без това да застраши нас и нашите съседи.

"По различен начин се случва, когато е ново жилище строено например последните 20 години и когато е старо. Моите любими клиенти са тези, които се съветват с мен и ги консултирам преди да закупят старо жилище. Това е най-доброто, което могат да направят, защото тогава им казвам какви са ограниченията. Виждам каква е сградата, а ако не мога да видя и не мога да почукам с чук ги предупреждавам ето тук може да се окаже, че тази стена е носеща. Това можем да го видим обаче впоследствие, след като го купите, сега няма да може да се види, защото никой няма да ти разреши с чука да удряш в нещо, което не си купил, каза той.

И допълни, че при новите сгради вътрешните преградни стени не са носещи с изключение на стоманобетоновите, или т. нар. "шайби". Там няма проблем да се премахне стена, която не е носеща. Докато при старите сгради всички стени са носещи. 


Болшинството от блоковете в столицата са панелни и за какво трябва да внимаваме там?

"При панелните сгради нищо не трябва да се пипа. На практика всичките стени са носещи, това са слабо армирани бетонни стени, но това е строителната система. Би могло някакво преустройство да се направи, като под балконите и терасите се премахне под прозореца нещо, но това е задължително да става след намеса на инженер, написване на становище, проект, или каквото и да е. Защо? По две причини. Едната е, че все пак и този панел нещо носи и другото е, че това е промяна на фасадата. Когато остъкляваме и когато решаваме, че ще премахнем стената между балкона и стаята, това е било изначално фасадата на сградата", подчерта инж. Гергов.

Той уточни, че при конзолните балкони остъкляването може да навреди, тъй като в някои случаи дълги години са ерозирали под влияние на дъжд и сняг, задължително трябва да се направи допитване с инженер. При покривните тераси задължително трябва да има разрешение за строеж, тъй като те са в общите части, а някои от тях са частна собственост.


Какво означава понятието "мокро върху сухо"?

"Това понятие го е имало едно време, но в момента има един остатък от него в Закон за устройство на територията (ЗУТ) чл. 40 - санитарни помещения над жилищни помещения над кухни, или килер за хранителни продукти се допускат само в жилището, което обслужват. Тоест при мезонети можеш да си сложиш тоалетната където искаш. Но иначе по никакъв начин тоалетна и баня не трябва да са над жилищно помещение. Ако кухня се премести над стая, според мен е смяна на предназначението. Едно и също предназначение е, когато са например хол и стая, те са едно и също, там няма проблем. Но кухнята е с различно предназначение и трябва човек да мисли за самата канализация, тя откъде ще минава, може би ще шуми отгоре в плочата, или безпокойството на законотворците е, че ще протече. Но са казали, че текущ ремонт не е в момент, в който се променя предназначението на помещение и се увеличава натоварването в него. Защо ни е толкова важен този термин "текущ ремонт"? Защото за него не се изисква разрешение за строеж", каза инж. Гергов.  

Кое е важно да се знае за конструктивната здравина на сградата?

Той посъветва при ремонти, или при нанасяне на много тежки мебели да се направи консултация с инженер, или архитект. Това е меродавно особено при по-старите сгради.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе годишният доклад за развитието на роботиката в България

Излезе годишният доклад за развитието на роботиката в България на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации PARAI. Това е шестото поред издание на традиционния доклад "Българските успехи в роботиката и автоматизацията" и проследява развитието на сектора на високите технологии у нас през 2023 г. Той показва положителните..

публикувано на 08.08.24 в 18:14

СУ "Св. Климент Охридски" с нова магистърска програма – "Астробиология"

Софийският университет "Св. Климент Охридски" въвежда нова магистърска програма – "Астробиология". Тя е интердисциплинарен проект на Биологическия Факултет, Физическия Факултет, Факултет по Химия и Фармация, Геолого-географски Факултети и Философския Факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Програмата цели да отговори на научното търсене в..

публикувано на 08.08.24 в 17:02

Даниел Василев: Има нужда от развитие на финансовата култура на българина

По данни на Евростат над 10 години е разликата в средната продължителност на трудовия живот в България спрямо останалите държави в Европейския съюз. С повече от 2 години се е повишила очакваната продължителност на трудовия живот през последните 10 години. Пред радио София политологът и пазарен анализатор Даниел Василев коментира, че това се..

публикувано на 08.08.24 в 15:51

Нощта на театрите през тази година ще бъде под мотото "Изправени пред сянката"

Европейската инициатива "Нощ на театрите" тази година ще бъде на 16 ноември. Българското издание ще се проведе за дванадесета поредна година, а организаторите избраха "Изправени пред сянката" за основно послание. Зад идеята за "Нощ на театрите" стои Елеонора Роси - театрален режисьор, актриса и преподавател по Драма в..

публикувано на 08.08.24 в 14:26

Започва третото издание на My Sofia Youth with Causes

На 9 и 10 август 2024 г. ще се проведе третото издание на фестивала My Sofia Youth with Causes, посветен на модерния млад градски човек. Тазгодишното събитие ни посреща отново с музика под открито небе на любимата лятна сцена на  Kino Cabanа,  арт ателиета и работилници, суинг и супер нашумелите К-поп танци и спортни предизвикателства,..

публикувано на 08.08.24 в 12:50

НИМ откри изложба посветена на 100-годишния юбилей на "Двореца" - Балчик

Преди броени дни, на 5 август в Каменна зала на Културен център "Двореца" в Балчик бе официално открита изложбата "Разкази от злато и сребро" от доц. д-р Бони Петрунова – директор на Националния исторически музей (НИМ). Експозицията е посветена на 100-годишния юбилей на "Двореца". Посетителите ще могат да разгледат оригинали на..

публикувано на 08.08.24 в 11:57

17 000 свещи ще озарят Античен театър Пловдив

Дни преди зрелищния Персеиден дъжд, джаз музикантът Боби Вълчев ще изнесе уникален концерт в Античен театър в Пловдив заедно с Биг Бенд Пловдив. Събитието, което ще се проведе на 9 август в 20:30 часа (19.30 отварят врати), обещава да бъде незабравимо за всички почитатели на музиката и звездното небе. В навечерието на Персеидния дъжд, който тази..

публикувано на 08.08.24 в 10:26