"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция.
"Спортът като цяло е един процес, който за разлика от живота не продължава 70-80 години, едно спортно поколение има доста по-къс живот, максимум 20-25 години. Едно от най-важните неща е то да работи с човек, който разбира от работата си и познава всяко едно от децата с които работи, за да може да извлече от него максималният потенциал. Испанците просто имат една много стабилна спортна система, както и французите, които в последните години виждаме да се развиват изключително добре както в колективните, така и в индивидуалните спортове", коментира журналистът.
"В момента е абсолютно ясно на всички, че испанският футбол е доминиращият футбол в Европа праз 21 век. Те са действащи олимпийски шампиони по баскетбол, с един отбор, който спечели титлата през есента на 2022 година, когато никой не ги смяташе за фаворити, те отново излязоха без голяма част от звездите си, една група ветерани с няколко по-млади момчета и отново показаха това, което и сега – отборен дух и тук няма нищо случайно, нито става въпрос за супер звезди. Истината се крие в цялостната организация и цялостната спортна система на Испания, която безотказно работи, година след година", подчерта още той.
Кедърът акцентира и върху богатата обща култура на страната. Сред 11-те прочути личности на Испания фигурират имената на Салвадор Дали, Пабло Пикасо, Ел Греко, Мигел де Сервантес, Франциско Гоя и независимо дали харесваш някого или не, можеш да видиш, че и в спорта и в изкуството и в архитектурата в страната на баските са известни със своята непримиримост, а Билбао, в момента е един от центровете на Европейската култура.
Ние защо не сме така?
"Просто защото ние за да сме така, трябва всеки да се огледа в себе си, да си върши работата качествено и да не се оплаква толкова, защото доста хора са живели доста по-зле от нас през всичките години, дори в години на капитализъм", изтъкна Камен Алипиев-Кедъра.
Отново за футбола:
"За мен едно от най-необяснимите неща е огромния хейт по Гарет Саутгейд, който води отбора на Англия от осем години, преди него Англия ни е била на финал на Европейско първенство, сега те са 2 пъти на финал", сподели журналистът.
Още от коментара му, може да проследите в разговора. Браво казахме и за успеха на нашите момичета в женския волейбол, където отборът ни за девойки до 18 години стана европейски шампион. Това е едва втората европейска титла за женското направление във волейбола в България, след легендарната победа на женския национален отбор срещу отбора на Съветския съюз през 1081 година, отбеляза още Камен Алипиев-Кедъра.
По думите му хората, които се занимават със спорт знаят как се случват нещата. "Ние имаме готовите рецепти, но никой като че ли не иска да ги прилага. За да приложиш една рецепта за развитие, ти трябва да промениш една система, която е много закостеняла", изтъкна той.
"В България има изключителен потенциал и в женския волейбол и баскетбол, но за съжаление той не се използва. Смятам, че с малко повече инвестиции и усилия, женските отбори по волейбол и баскетбол могат да стигнат до много по-добри позиции, отколкото мъжките", категоричен бе Кедъра.
В анализа за тенис турнира "Уимбълдън" се включи и един от най-големите почитатели на тениса сред рокаджиите – Жоро от "Остава".
Чуйте повече в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..