Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече контейнери за събиране на текстил

Снимка: БГНЕС

От Столичната община (СО) планират изграждане на система за разделно събиране на текстил, тъй като т. нар. "бърза мода" е много вредна за околната среда. Коментар по темата направи Надежда Бобчева, зам.-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване". По думите й към момента има три фирми, с които СО работи и които са специализирани за оползотворяване на отпадъци от обувки и текстил. По-голямата част от техните договори изтичат през настоящата година, което е добра възможност за предоговаряне на условията, които интересуват общината и гражданите.

"Един от най-големите проблеми, който е идентифициран в завода за механично и биологично третиране на отпадъците, това са дамските чорапогащи. Ако те влязат в смесения битов отпадък създават много проблеми при работата на машините и са много голям бич за работата на завода за третиране на отпадъци. Целта е да ги разделяме колкото се може по-рано и те да бъдат оползотворявани", сподели Бобчева.

Тя подчерта, че амбицията на СО е да може да обхване всички райони в рамките на общината, като във всеки един от тях да бъдат поставени достатъчен брой контейнери, като на всеки 5 хиляди души да има по един такъв контейнер.

Как се рециклира текстилът?

"Истината е, че този отпадък се оползотворява на бизнес принцип, тоест фирмите, които го правят не получават продуктова такса, както е към цветните контейнери. В този случай такава такса няма и идеята е да се събира колкото се може по-чист отпадък, защото в последствие тези фирми го рециклират, от него се произвеждат нов вид настилки, пълнители за юргани, възглавници и др. И всъщност идеята е, че трябва да стимулираме този процес, имаме планирани действия, които са свързани с оползотворяването на тези отпадъци - обувки и текстил. Ще се постараем да намерим места за ремонт и сътрудничество с вече работещи сервизи, шивашки ателиета, ретро магазини и стоки втора употреба. Самият текстил трябва да бъде разделен, защото той пречи на работата на самия завод за механично и биологично третиране. Може би ще организираме и базари за размяна за дрехи втора употреба и въобще да насърчим всичко онова, което е свързано с устойчивата мода", заяви Бобчева.

Какви са правилата за изхвърляне на строителни отпадъци?

Тя уточни, че строителните отпадъци не трябва да се изхвърлят в сивите контейнери, а стъклата и дограмите не бива да бъдат изхвърляни в контейнерите за разделно събиране на отпадъци. Най-добре е хората да ги оставят до контейнерите и те ще бъдат събрани, посъветва Бобчева. Относно чистотата на въздуха и мерките, които трябва да бъдат взети, тя каза:

"Ние предложихме една промяна в самия механизъм, при който тези мерки да бъдат задействани. Освен зелен билет, който струва например 1 лев за цял ден, да има и т. нар. "бял билет", който да бъде напълно безплатен и този механизъм да се въвежда при особено високи нива на замърсяване. Другото предложение е самите граници, при които мерките да бъдат задействани да бъдат намалени и да бъдат съобразени с тези на СЗО."

Тя посочи, че другото важно нещо е работата на нискоемисионната зона, която ще влезе в сила от 1 декември 2024 г. Освен за автомобили тя ще важи и за битовото отопление, като няма да може да се използват печки на твърдо гориво. Бобчева призова гражданите да се включат в някоя от програмите на Столична община за замяна на тези уреди.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Михайлов

Да мечтаем наедро

Кристиян Михайлов,  Професионална асоциация по роботика, автоматизация и иновации (ПАРА) е поредният ни гост в предаването, посветено на Иновации БГ : "Роботиката е сред централните в иновацията. Компаниите интегрират все по-сложни проекти с ИИ. Имаме успешни български компании с български решения. Липсва достатъчно квалифицирана работна ръка -..

публикувано на 15.09.24 в 11:44
Със Силвия Павлова

Покрай най-чистата слънцезащита

Продължаваме с представянето на лауреати в конкурсите Иновации БГ - ред е на  Силвия Павлова , съосновател на  Wooden Spoon , компания за чиста (във всяко едно отношение) козметика, победител в категорията „Пазарно лидерство“ 2021: "Благодарение на математиката ми се отвориха вратите и към бизнес-състезанията. Ние сме на много високо място в..

публикувано на 15.09.24 в 11:06
Иван Драгоев

Винаги има страх от нови технологии

Продължаваме темата Иновации БГ с представянето на някои от победителите. В категорията „Иновативно новостартирало предприятие“ за 2020 г. това бе Ондо солюшънс ООД. Слушаме  Иван Драгоев - Технологичен директор и основател: "Вече пета година предлагаме решения на малки и средни фермери - технологии, свързани с повтаряеми процеси. Намаляват се..

публикувано на 15.09.24 в 09:56
проф.Теодора Георгиева

Как иновациите променят живота ни

Фондация Приложни изследвания и комуникации е представител за България на Европейската мрежа за подкрепа на бизнеса (Enterprise Europe Network)  - най-голямата мрежа в света за подпомагане на малки и средни предприятия, които имат амбицията да "излязат" на международния пазар. Тя е  организатор на Националния конкурс „Иновативно предприятие на..

публикувано на 15.09.24 в 09:42
Църквата “Свети Николай”, Копривщица

Историята оживява - Църквата “Свети Николай”, Копривщица - нови открития

Разговорите са с архитект Иван Василев - автор на нов 3D проект, архитектурно заснемане на църквата “Свети Николай” и на ново проучване за нейната архитектура и моментно състояние. Също така архитект Василев е горд представител на вековен копривщенски род.  В срещата се включи и архитект Ивелин Любенов, който събира, изследва и съставя проучвания,..

публикувано на 14.09.24 в 16:00

Софийски разкази - “Затрупана София” и вечното състояние на Кирил Христов

Разговор със София Стоянова - автор на къси разкази и статии и на непубликувания автобиографичен роман “Две лица”, ,съставител на поетичната книга на Радой Ралин - “Късно откритие”, издадена по повод 100 годишнината на писателя. София е и автор на антологията “Правото да се очароваш”, но основната тема на разговора е Кирил Христов:

публикувано на 14.09.24 в 15:00
Николай Хайтов и преводачката Жени Божилова

Адресите на любовта - писателят Николай Хайтов и преводачката Жени Божилова

“Служебният им роман” започва със скандал: той е женен с три деца, а тя има неблагонадежден произход. Три години писателят Николай Хайтов не може да получи развод, наричат ги битово разложени, дори роднините им ги осъждат. Ванга обаче, настоява за среща с майката на Жени Божилова и ѝ казва  "Виж какво, ти правиш голям грях към твойта дъщеря...

публикувано на 14.09.24 в 14:00