Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

2
Снимка: Община Царево

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн пазаруването от китайски сайтове? Асоциация "Активни потребители" е първата сред гражданските организации, която би "тревога" за опасностите, които крият някои електронни платформи от трети страни.

Спешната необходимост от равни условия и ефективно прилагане на законодателството на ЕС спрямо всички участници в електронната търговия, активни на единния пазар на ЕС, принуди Ecommerce Europe да изпрати Отворено писмо до европейските институции с молба за помощ и закрила в името на потребителските права. Подробности разказа Богомил Николов, председател на асоциация "Активни потребители".

Дават ли ясна представа приложенията за качеството на услугите предлагани в хотелите?

"Ние изпадаме в един друг проблем - от прекалено много информация започваме да губим представа и става все по-трудно човек да се ориентира. Най-малкото, защото не всеки от нас е експерт и освен това не всеки от нас разполага с достатъчно свободно време. В крайна сметка заети хора сме и не можем да отделяме часове и дни наред да проучваме различни курорти, различни хотели и т. н.", каза той.

По думите му най-качествената информация остава тази от уста на уста, съветите от близки, приятели, колеги и това има най-голям кредит на доверие. Коментарите в интернет пространството имат намаляваща стойност, защото бизнесът не е успял да осигури надеждност на тези коментари. Много от тях са фалшиви, дори има и ботове, които заблуждават крайния потребител, коментира Николов.


"Това, което няма да се уморя да повтарям е, че трябва да се отнасяме много критично към съмнително ниските цени, защото огромна част от измамите разчитат точно на това. За съжаление никой не е застрахован и всяка година излизат такива случаи, в които се появява някой нов сайт, води агресивен маркетинг по социалните мрежи, подвежда хората с много атрактивни цени, те си резервират някакви имоти да кажем 6-7 месеца по-рано и като дойде време за почивка се оказва, че нито сайтът съществува, нито имотът го има, или ако го има, собственикът му изобщо не е чувал за вас", посъветва той.  

Относно пазаруването онлайн от китайски сайтове, напоследък стоките идват доста по-бързо, което показва, че са от европейски складове. Николов отбеляза, че сайтовете имат разнообразни методи за доставка, но това, което в момента се обсъжда в Брюксел е "вратичката", която позволява на опасните стоки да проникват на територията на ЕС. Стоките, които имат декларирана стойност до 35 евро и пристигат с малки пощенски пратки не се обмитяват, като по този начин липсва контрол за тяхната безопасност.

"Митническите власти в Европа не могат да отворят 2 милиарда и 300 милиона малки пратки, колкото влизат годишно в ЕС. Най-рисковите стоки са детските играчки, това трябва да се знае. Една детска играчка може да се произведе от материали, които са безопасни но скъпи, може да се произведе и от материали, които са евтини, но са опасни за здравето. Припомням, че европейските правила за безопасност на стоките са най-строгите в света. Обратно - на другия полюс е Китай", каза Николов.  


Той допълни, че на второ място от рисковите стоки са електроуредите, защото могат да предизвикат пожари. Обмитяването на стоките няма да ги направи по-качествени, но рискът ще е по-малък, тъй като разликата в цената на фалшивата от оригиналната стока ще е по-малка и така изкушението ще е съответно по-малко.

"Борбата с фалшивите и нискокачествените продукти трябва да се води на много нива", заяви Николов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България е във фокуса на дискусионен форум, който се провежда в Дома на Европа. Целта е да насочи общественото внимание върху приоритетната за Европейския съюз тема – изграждане и ползотворно функциониране на енергийните общности, като важна част от енергийния преход...

публикувано на 17.07.24 в 10:17