Спешната необходимост от равни условия и ефективно прилагане на законодателството на ЕС спрямо всички участници в електронната търговия, активни на единния пазар на ЕС, принуди Ecommerce Europe да изпрати Отворено писмо до европейските институции с молба за помощ и закрила в името на потребителските права. Подробности разказа Богомил Николов, председател на асоциация "Активни потребители".
Дават ли ясна представа приложенията за качеството на услугите предлагани в хотелите?
"Ние изпадаме в един друг проблем - от прекалено много информация започваме да губим представа и става все по-трудно човек да се ориентира. Най-малкото, защото не всеки от нас е експерт и освен това не всеки от нас разполага с достатъчно свободно време. В крайна сметка заети хора сме и не можем да отделяме часове и дни наред да проучваме различни курорти, различни хотели и т. н.", каза той.
По думите му най-качествената информация остава тази от уста на уста, съветите от близки, приятели, колеги и това има най-голям кредит на доверие. Коментарите в интернет пространството имат намаляваща стойност, защото бизнесът не е успял да осигури надеждност на тези коментари. Много от тях са фалшиви, дори има и ботове, които заблуждават крайния потребител, коментира Николов.
"Това, което няма да се уморя да повтарям е, че трябва да се отнасяме много критично към съмнително ниските цени, защото огромна част от измамите разчитат точно на това. За съжаление никой не е застрахован и всяка година излизат такива случаи, в които се появява някой нов сайт, води агресивен маркетинг по социалните мрежи, подвежда хората с много атрактивни цени, те си резервират някакви имоти да кажем 6-7 месеца по-рано и като дойде време за почивка се оказва, че нито сайтът съществува, нито имотът го има, или ако го има, собственикът му изобщо не е чувал за вас", посъветва той.
Относно пазаруването онлайн от китайски сайтове, напоследък стоките идват доста по-бързо, което показва, че са от европейски складове. Николов отбеляза, че сайтовете имат разнообразни методи за доставка, но това, което в момента се обсъжда в Брюксел е "вратичката", която позволява на опасните стоки да проникват на територията на ЕС. Стоките, които имат декларирана стойност до 35 евро и пристигат с малки пощенски пратки не се обмитяват, като по този начин липсва контрол за тяхната безопасност.
"Митническите власти в Европа не могат да отворят 2 милиарда и 300 милиона малки пратки, колкото влизат годишно в ЕС. Най-рисковите стоки са детските играчки, това трябва да се знае. Една детска играчка може да се произведе от материали, които са безопасни но скъпи, може да се произведе и от материали, които са евтини, но са опасни за здравето. Припомням, че европейските правила за безопасност на стоките са най-строгите в света. Обратно - на другия полюс е Китай", каза Николов.
Той допълни, че на второ място от рисковите стоки са електроуредите, защото могат да предизвикат пожари. Обмитяването на стоките няма да ги направи по-качествени, но рискът ще е по-малък, тъй като разликата в цената на фалшивата от оригиналната стока ще е по-малка и така изкушението ще е съответно по-малко.
"Борбата с фалшивите и нискокачествените продукти трябва да се води на много нива", заяви Николов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..