187-мата годишнина от рождението на Васил Левски ще бъде отбелязана с възпоменателна церемония с военен ритуал пред най-големия паметник на Апостола на свободата в Ловеч.
Заради летните горещини програмата по отбелязването на 187-годишнина от рождението на Васил Левски беше изтеглена за сутринта.
От 9.00 ч. започва гражданското поклонение пред паметника на Апостола в двора на Къкринското ханче, където той е заловен.
Там ще бъдат поднесени венци и цветя в знак на признателност към делото му.
Възпоменателната церемония с военен ритуал пред най-големия паметник на Левски, който се издига на хълма над Ловеч ще започне в 10.30 ч.
Най-големият и внушителен монумент на Апостола е издигнат точно преди 60 г. и днес там също ще бъдат поднесени венци и цветя.
Преди това в църквата "Успение Богородично" в стария квартал Вароша, където Апостола основава първия революционен комитет, ще бъде отслужена панихида.
Велико Търново ще чества 187 години от рождението на Васил Левски с военен ритуал пред паметника на Апостола на свободата в центъра на града.
Курсанти от Националния военен университет "Васил Левски" ще изпълнят поетична композиция от 11 часа, а началникът на висшето училище бригаден генерал Иван Маламов ще произнесе слово за живота и делото на Васил Левски. С военен ритуал ще бъдат поднесени венци и цветя, а почетният караул ще премине в тържествен марш.
Във Велико Търново е единственият в страната паметник на Левски, където Апостолът е на бесилото, с вързани отзад ръце. Монументът е дело на скулптура Любомир Далчев и е издигнат през 1946 година. В основата на паметника е изписана неговата най-бележита мисъл: "Ако спечеля, печели цял народ - ако загубя, губя само себе си".
В 10 часа в Плевен пред паметника на Васил Левски започва церемонията за годишнината от рождението на Апостола. Оттук тръгна 30-ият поход "По стъпките на Апостола" с 250 участници, които тази вечер ще бъде посрещнати в Карлово.
С отслужване на литургия в чест на Апостола на Свободата в църквата "Свети Николай" в Карлово ще бъдат тържествено отбелязани годишнината от рождението на Васил Левски и празникът на родния му град.
Кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, общински съветници, родственици на Левски и граждани ще положат цветя на гроба на майката на Апостола Гина Кунчева, а по-късно на площад "Васил Левски" ще бъдат посрещнати участниците в Националния туристически поход "По стъпките на Апостола".
Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ще отбележи годишнината от рождението на Васил Левски, като ще даде достъп днес на всички свои посетители до дигиталната версия на личния му бележник.
От екипа на библиотеката уточняват, че бележникът е писан от Васил Левски през последните две години от живота му. При залавянето на Левски остават непокътнати, зашити в самара на коня на Никола Цветков (верен негов съратник), част от архива на Българския революционен централен комитет и личният бележник на Апостола.
Същият Никола Цветков запазва документите и по-късно ги предава на Захарий Стоянов, а след неговата смърт вдовицата му ги предава на Софийския народен музей, откъдето през 1924 г. са предадени на Народната библиотека, където се съхраняват и сега.
По повод годишнината от рождението на Апостола на свободата ще се раздават картички с подписа на Васил Левски, както и негова снимка като знаменосец в четата на Панайот Хитов от 1867 г. Фотографията е част от фонда на Националната библиотека и Българския исторически архив.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..