Хора, които са се посветили на благородната актьорска професия, имаха възможност да се обучават във второто издание на 2-седмичния уъркшоп на Института по актьорско майсторство "Лий Страсбърг".
Курсът се проведе в София между 15 и 28 юли, а 16-те участници имаха възможност да работят лично с Дейвид Лий Страсбърг, син на легендарния Лий Страсбърг и директор на института в Лос Анджелис, който води присъствени класове за първи път на територията на Балканския полуостров и Дик Уейн.
Събеседници в предаването "Радиокафе" по темата бяха актрисата Кристина Верославова и победителят в уъркшопа, който бе избран между 16-те участници - актьорът Александър Караколев, който ще има възможност да поеме по стъпките на едни от най-великите артисти за всички времена.
Методът на Страсбърг са култивирали и показал актьори като Ал Пачино, Джеймс Дийн, Робърт Де Ниро, Скарлет Йохансон, Мерилин Монро и други.
"Като актьорски процес преживяването беше уникално. В България може би не ни е пределно ясно кой е Дик Уейн, на какво ниво и с кои актьори се занимава, буквално в самия процес разбрах кой ни преподава точно. Чрез този процес научих повече и за себе си, как в живота да съм по-добър, във всичко, което правя. Конкретно: да се доверяваш на себе си, да знаеш откъде тръгваш, кой си и какво искаш да правиш, в какво ти е страстта", сподели Александър Караколев.
Методът на Страсбърг включва редица прости неща. Не се изразява в това ти да станеш героя и да живееш неговия живот.
"Говорим за едни неща като релаксация и концентрация, които изглеждат прости, но трудно се прилагат на практика - поясни Верославова. - Актьорът е инструмент сам на себе си, разполага само със себе си, да използва собствените си неща, които го правят различен – първо да разбере кои са те, което е много дълъг процес, след това как да ги използва – да прави избори за героя си, които да са ясни, категорични и да не са клиширани."
По думите ѝ, смисълът на това, което се прави, е, че актьорите искат да се учат и да се развиват. И увери, че в бъдеще инициативата ще продължи.
"Много съм щастлива, че за втора поредна година Столичната община и Програма „Култура“ подкрепят уъркшопа, партньори са ни НАТФИЗ, където се проведе събитието, благодарност към БНТ, БНР."
Чуйте повече по темата в разговора на Даниел Ненчев.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..