Забележителни находки бяха открити в крепостта “Кокалянски Урвич“, известна още като “последната крепост на Шишмановци“, "желязната крепост на Средец“, която ни връща в последните години на Втората българска държава, времена на славни царе, героични битки и подвизи.
Археолозите Виолина Кирякова и д-р Филип Петрунов от Националния археологически институт и музей към БАН ръководят проучванията по тази крепост, близо до София.
Първите резултати от тазгодишните разкопки по проекта "In situ fresco“ на Националния исторически музей, финансиран по програма “Култура“ на Столичната община, са окуражаващи.
Сребърният пръстен с позлата и двуглав орел, открит във вкопания в скалата гроб, веднага насочи проучвателите към идеята за царска инсигния.
Впоследствие бижутата, изработени по мярка на погребаното в близост дете, потвърдиха съмненията им, че става дума за аристократична фамилия, управлявала Урвич през 60-те - 70-те години на XIV век. А и въпросното момиченце /2,5-3-годишно/ със скъпите накити е било погребано седнало, установи антроположката доц. Виктория Русева.
Дали това означава посмъртна интронизация, знак за принадлежност към управляваща фамилия?
Накитите от двете погребения, разкрити наскоро при разкопки в цитаделата на Кокалянски Урвич, може да се окажат безценни. Не само защото са майсторски изработени от злато и сребро, а защото насочват към хипотезата за принадлежност на погребаните към управляващата династия. Възможно ли е археолозите от екипа на Виолина Кирякова /НИМ/ да са се натъкнали на кости на сродници на цар Иван Александър /1331-1371 г./, наследник на Асеневци по майчина линия?
Съръководителят на разкопките д-р Филип Петрунов /НАИМ-БАН/ почти изключва да е случайност – по подобен начин при погребения в средите на висшия клир се подчертава специалния статут на духовника. Досега на българска територия не са документирани погребения на представители на династията на Асеневци, но според д-р Петрунов има голяма вероятност малката аристократка от Кокалянски Урвич да се окаже част от фамилията.
Как и с какво променят последните открития на изследователите, това, което е известно дотук за крепостта „Кокалянски Урвич"?
“Това, което знаехме до момента, че крепостта охранява подстъпите на София се потвърди, че там са живели едни хора, които са се борили за оцеляването на България в самия край на XIV век, но това, което дообогатява информацията и познанието ни за българското средновековие, че все пак там се е помещавала една част от Асеновата династия, хора с по-специален статут, които са част от царското семейство. Трудно бихме могли да определим дали става въпрос за пряка бащина линия или родове по бащина линия, но със сигурност говорим за педставители на Асеневата фамилия", посочи д-р Филип Петрунов.
В момента екипът на д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова проучва в Калиакра, която също има връзка с Асеневата династия.
Още подробности чуйте в разговора на Гергана Пейкова.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..
На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: - Метролинии 1, 2, 3 и 4 - Автобусни линии № Х9,..
Над 5 тона храна успя да събере софийската фондация "Дари храна, дари любов” само за няколко часа в началото на месеца. Даренията са за възрастни хора от малките села в Северозападна България и се очаква количеството да стигне за близо 600 души. Фондацията е създадена през 2019 г. от младите момичета Вяра Кузманова и Ваклина Стоянова, когато..