Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта:
"Несебър е един от символите на българския туризъм. Старият град е олицетворение на българщината от години. Има 13 църкви, а по времето на Месемврия са били 34. Тук туристите имат какво да видят. За съжаление тази година туризмът е зле. Идват незаможни туристи - какво им предлагаме в Слънчев бряг - нищо? Това не е туризъм. Имаше винен, ловен туризъм, българско село, колотуризъм? Сервизът тук е трагедия, чакаш половин час за едно кафе. Най-големият бум тази година са нашите роми, които работят в чужбина, много румънци и украинци. Какъв туризъм можеш да правиш с това?
Улиците се изчистиха от уличната търговия, от автомобили, стана по-чист и приветлив град. Поминъкът е риболова, няма го вече. Новото са круизите с катамарани. От 1972 през лятото започнах да работя в Слънчев бряг. Туристите бяха възпитани и интелигентни. Зеленина, дървета, сега това го няма, развалиха Летния театър, изчезнаха тенис-кортовете. Никакъв контрол, никаква перспектива. Като свърши сезонът е мрак, няма нищо. Къде са кадрите? Категорично не инвестираме в кадри. В специалността "Туристическо образование" 50% изчезват, 25% отиват да работят в системата на МВР и остават 25% за туризма.
Езиковата квалификация е нула. Не знаят български. Да не говорим за сервитьорите. Къде са круизите? Така туризъм не се прави. Да не говорим за крайбрежната ивица, плажа. Спасителите са в тежко състояние. Това е самата действителност. Това може да се подобри с политика на държавата - туризмът да е приоритетен отрасъл. Не се ли вземат мерки в законова форма няма оправяне."
Още за спортната кариера на госта, за представянето на българските олимпийци в Париж и перспективите пред спорта у нас - в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..