Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта:
"Несебър е един от символите на българския туризъм. Старият град е олицетворение на българщината от години. Има 13 църкви, а по времето на Месемврия са били 34. Тук туристите имат какво да видят. За съжаление тази година туризмът е зле. Идват незаможни туристи - какво им предлагаме в Слънчев бряг - нищо? Това не е туризъм. Имаше винен, ловен туризъм, българско село, колотуризъм? Сервизът тук е трагедия, чакаш половин час за едно кафе. Най-големият бум тази година са нашите роми, които работят в чужбина, много румънци и украинци. Какъв туризъм можеш да правиш с това?
Улиците се изчистиха от уличната търговия, от автомобили, стана по-чист и приветлив град. Поминъкът е риболова, няма го вече. Новото са круизите с катамарани. От 1972 през лятото започнах да работя в Слънчев бряг. Туристите бяха възпитани и интелигентни. Зеленина, дървета, сега това го няма, развалиха Летния театър, изчезнаха тенис-кортовете. Никакъв контрол, никаква перспектива. Като свърши сезонът е мрак, няма нищо. Къде са кадрите? Категорично не инвестираме в кадри. В специалността "Туристическо образование" 50% изчезват, 25% отиват да работят в системата на МВР и остават 25% за туризма.
Езиковата квалификация е нула. Не знаят български. Да не говорим за сервитьорите. Къде са круизите? Така туризъм не се прави. Да не говорим за крайбрежната ивица, плажа. Спасителите са в тежко състояние. Това е самата действителност. Това може да се подобри с политика на държавата - туризмът да е приоритетен отрасъл. Не се ли вземат мерки в законова форма няма оправяне."
Още за спортната кариера на госта, за представянето на българските олимпийци в Париж и перспективите пред спорта у нас - в звуковия файл.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..