Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как можем да участваме активно в създаването на политики в ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как можем да участваме активно в създаването на политики в ЕС чрез Европейската гражданска инициатива, подробности разказа Никола Миладинов от Европейската комисия в България.

Какво представлява Европейската гражданска инициатива и кога започва да функционира тя?

"Само една институция, един орган в ЕС има право да предлага закони и това е Европейската комисия (ЕК). Ако се събере достатъчно критична маса от граждани и спазят точно процедурата на Европейската гражданска инициатива, ЕК трябва да вземе под сериозно внимание този призив за законодателство в определена сфера, по определена тема свързана с нашия живот и ако прецени ЕК може да предложи нови закони, или да измени такива действащи", каза той.

Миладинов поясни, че по отношение на процедурата и условията Европейската гражданска инициатива е доста сложна от организационна и административна гледна точка и изисква много съмишленици. Хората, които са твърдо убедени, че нещо трябва да се промени и това нещо европейските институции не го правят, те трябва да са сигурни, че искат да извървят докрай този труден път. Това е така, защото преди да се предложи инициативата, трябва да се изпълнят определени правила и критерии.

"На първо място да създадете група на организаторите. Тя трябва да бъде съставена от поне 7 граждани на ЕС, които да живеят в поне 7 различни държави. След като подадете това искане за регистрация с вашата група от съмишленици до ЕК, освен, че не трябва самото предложение да попада по очевиден начин извън обхвата на правомощията на комисията, трябва да съберете подписи. А тези подписи трябва да са поне един милион. Всичко това е сложно, но можете да получите подкрепа и е постижимо, защото от началото на съществуването на Европейската гражданска инициатива, ЕК е регистрирала общо 116 инициативи", сподели той.

Той отбеляза, че през юли 2024 година са регистрирани две европейски граждански инициативи. Всички такива инициативи могат да се проследят в реално време на официалния сайт на ЕС и който желае може да даде своя вот. Последните данни сочат, че към момента инициативите, които са достигнали финален етап са 10.

"Инициативите, които са стигнали до финален етап и комисията им е отговорила, тя не е длъжна на всяка цена да предложи нов европейски закон. Това е оставено на преценката на самата ЕК. Тя трябва да се съобрази с призива на гражданите, но ако искаме институцията ЕК да бъде задължена и да предприеме законодателни инициативи трябва да се променят основополагащите договори на ЕС. Това не пречи на идеята за Европейска гражданска инициатива, защото събирайки милион подписи и организирайки граждани в много държави, вие вече създавате група за натиск. Мащабно движение, което обединява граждани от различни страни, сдружения, НПО, дори политици. Тоест, вече вие налагате дневния ред по европейски въпроси", каза Миладинов.

По думите му за да променим правилата, по които се движи Европа трябва да сме политически активни.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Румяна Николова, Диана Шингарова, Елисавета и Цветан Стоянови

Банкя - готови за утрешния ден

Днес гостуваме на район Банкя и говорим за развитието на културата тук със зам.-кмета д-р  Александра Александрова : "Преди десетина години реших, че трябва да разполагаме с всички книги, издавани за Банкя, вече разполагаме с цялата литература. В това влизаха и броевете на в-к "Банки" от 1928-9. Отворих вестника и видях, че тогава цената ба билет..

публикувано на 13.10.24 в 12:05

Историята оживява - Историята на Американския колеж в София

Разказваме за корените на една от най-старите чуждестранни институции на Балканите. Това е Американският колеж в София.  Събеседници са Петя Иванова - директор “Комуникации” в Американския колеж в София и завеждащата Библиотека “Гипсън” към Колежа - Александра Александрова.  "Училището е създадено от американски мисионери и започва в Пловдив в..

публикувано на 12.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Модернизъм на малките 5 кьошета

Разговор с Теодор Караколев от Фондация “Български архитектурен модернизъм": "Когато свързваш една сграда с живота на хората в нея, тогава достигаш до повече сърца. Градската памет се губи по-бързо в София, където динамиката е по-голяма. И в онова време е било така. Истории има навсякъде, особено в централните квартали те се намират по-лесно, а..

публикувано на 12.10.24 в 15:00
Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Адресите на любовта - Любовта на Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Заради целувки във филмите подозират актрисата за връзка с Апостол Карамитев Любимата актриса на поколения българи, Гинка Станчева, остава вярна на съпруга си Пейчо Пейчев повече от половин век. Запознават се във Велинград като гимназисти. Двамата са там на курорт и младежът изминава по 14 км всеки ден, за да види любимата си. Тя кандидатства..

публикувано на 12.10.24 в 14:00
Цветомира Векова

На корейски нещата звучат малко по-различни

Нобеловата награда за литература за 2024 г.  е на южнокорейската писателка Хан Канг за нейната интензивна поетична проза, която се възправя срещу историческите травми и разкрива крехкостта на човешкия живот". Издавана у нас от „Ентусиаст“, в превод от Цветомира Векова: „Не се изненадах че е получила наградата, оценена е подобаващо...

публикувано на 12.10.24 в 11:56

Препоръчвам нещата, в които вярвам

Страшен брънч с кауза тази неделя в София. Каузата - Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. Октомври е месецът на страшните книги и още по-страшните книжни сладкиши и солениши. 13 тематични рецепти за 13 октомври. Място: ул. Веслец 22 „Абордаж“. Подробностите от Десислава Иванова от TroubleBakers : „Поредицата ни има различни..

публикувано на 12.10.24 в 11:19
Отляво надясно: Ема, Андрей, Николай и Виктория

Всеки намира своите хора, но и намираш себе си

Кандидатстването за програмата за образователен обмен "YES България" е отворено. Български ученици ще имат възможността да живеят и учат една година в САЩ. Програмата е насочена към ученици от 9 и 10 клас от училищата в страната и е финансирана от Бюрото по образователни и културни въпроси на Държавния департамент на САЩ. Младежите ще могат да..

публикувано на 12.10.24 в 11:03