Витоша привлича скиорите през зимата, но в летния сезон напливът от туристи сякаш драстично се увеличава, и то не само през уикендите.
Пътуването до близка до София планина се обслужва и от две автобусни линии – 61 и 66.
Разписанието на двата автобуса е на всеки 30 минути както през делнични дни, така и през уикенда.
Маршрутът на новооткритата линия 61 започва от спирка „Бул. „Черни Връх“ - под Моста на влюбените и стига до Златните мостове на Витоша.
Автобус №66 тръгва от Зоопарка и води до спирка „Хотел Морени“.
Оказва се обаче, че поради големия интерес понякога местата в превозните средства са недостатъчни за всички желаещи.
Пред БНР-Радио София експертът от дирекция „Транспорт“ към Столичната община Петър Мънъри обясни, че още от пускането на линия 61, броят на пътниците се следи. Отчитат, че интересът се повишава, но дефицитът на водачи препятства пускането на повече автобуси по маршрута.
Ако решите да отидете в планината заедно с велосипеда си, трябва да го направите с автобус 66 и да сте сред първите 9, за да сте сигурни, че ще има място във вело багажника.
Засега в А61 няма предвидено място за колела, въпреки популярността на услугата, отчита Мънъри. Той допълни, че автобус 63 вече не стига до Златните мостове, а от „Красно село“ до Бояна, защото превозните средства не са пригодени за изкачване по стръмен планински наклон.
Наскоро Столичният общински съвет е гласувал средства за закупуване на още 10 автобуса за Витошките линии.
Чуйте още по темата в звуковия файл.Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...