Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят "Земята и хората" с четири временни изложби през август и концерт за Деня на милосърдието

Снимка: Национален музей „Земята и хората“
Снимка: архив

Националният музей „Земята и хората“ представя четири временни изложби през август. По повод Денят на милосърдието - 6 август от културната институция организират и концерт от ХХ Юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята". Събитието е посветено на състраданието към жертвите на атомните бомбардировки през Втората световна война.

Музеят предлага на посетителите и нови експонати, предоставени от дарители, каза пред Радио София Светла Старирадева - главен уредник на Националния музей „Земята и хората“.

„За 1 година музеят има 59 нови дарители. От създаването на музея борят на дарителите ни е 1120. Новите неща, които могат да се видят са в експозиция от пет витрини. Ще откроя едни рубини, с наситено червен цвят от района на Полярен Урал. Имаме четири нови минерални вида, които музеят нямаше до този момент. Имаме топази вече от платото Джос в Нигерия“, обясни Старирадева.

Тя добави, че музеят разполага с голяма колекция, с впечатляващи размери, от топази от различни части на света – от Украйна, Русия, Бразилия.

Освен временната експозиция „Нови постъпления 2024", посетителите могат да видят и „Зелената приказка на камъка", „В чудния свят на конкрециите" и „Умни минерали за умни телефони".

„Зелената приказка на камъка" запознава с факта, че около 900 от познатите малко над 6000 минерални вида в света са със зелен цвят.

„Това означава или ярко зелен, или жълтеникаво-синкаво, различните нюанси на зеленото. Присъстват смарагди от Колумбия, Мозамбик, Бразилия, Русия и от легендарните мини на царица Клеопатра“, каза Светла Старирадева.

Изложбата „В чудния свят на конкрециите" представя колекция на Ванюша Иванов. Включва полирани срезове от сулфидно карбонатни конкреции от палеозойски и юрски скали от района на гр. Своге.

С експозицията „Умни минерали за умни телефони“ организаторите запознават посетителите с десетте най-използвани материала в смартфона и обръщат внимание на значението от рециклиране.

„Суровините не са незичерпаеми и взети веднъж от природата те няма как да се възстановят. Изложбата е ориентирана най-вече към младото ни поколение да обърнете внимание на телефоните, които непрекъснато са в ръцете им. Показали сме, че 75 химични елемента съдържа нашият смартфон от всички 81 стабилни химични елемента, които се намират в природата“, обясни Светла Старирадева.

По данни на музея всяка година се произвеждат 1,4 милиарда броя телефони, като по-малко от 20% от тях се събират и рециклират.

От музея припомнят, че на 6-и август се навършват 79 години от атомната бомбардировка на Хирошима, Япония. За 27-и път културната институция се включва в Деня на милосърдието, каза Милена Христова от НМЗХ.

„Това е израз на съпричастие и поклон към жертвите на атомните бомбардировки. В музея е представена постерна изложба, с която е възпоменава събитието. Основният елемент е камъкът от Хирошима – гранитен къс, част от уличната настилка в Хирошима. За 27-и път ние го експонираме“, изтъкна Милена Христова.

Тя добави, че в 11.00 часа започва и концерт на български и японски изпълнители. Всички желаещи могат да поднесат и цветя пред „Камъка за мир" и да напишат лични послания за мир.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Соларните панели - едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия

Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..

публикувано на 13.02.25 в 15:26

И четирите нощни транспортни линии ще продължат да возят софиянци

Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет  (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

Изложба в Археологическия музей показва най-доброто от сезон 2024

На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..

публикувано на 13.02.25 в 14:37

СБХ с изложба, в памет на художничката Татяна Антонова

Тази вечер в галерията на Съюза на българските художници се открива изложба, в памет на художничката Татяна Антонова, с графики, принтове, инсталации и други творби, част от които не са излагани пред публика досега. “Моето семейство реши, че е време да се покажат творбите на майка ми, защото тя беше любопитен творец, с доста синкретични творби - в..

публикувано на 13.02.25 в 14:15

Има ли отлив на пазаруващи в магазините в София?

4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали на София по-малко хора са в търговските вериги, малко по-малко автомобили на паркингите виждаме днес, но в никакъв случай магазините не са празни. Една от големите търговски вериги обяви големи..

публикувано на 13.02.25 в 13:35

"Космическа лира" - вълнуващо приключение в света на електронната музика

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл .

публикувано на 13.02.25 в 13:09

Създадоха награда за литературен превод на името на Виктор Пасков

Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София, в партньорство с Магистърскапрограма "Преводач-редактор“ на Софийския университет, създават наградата за литературен превод "Виктор Пасков“. Целта е да бъдат отличени текстовете, които показват отлично владеене на българския език във всичките му изразни способности. В конкурса могат да..

публикувано на 13.02.25 в 12:26