"За голямо съжаление броят на нарастващите елементарни и не чак толкова елементарни нарушавания на правилата стават ежедневие и до голяма степен се приемат като нещо съвсем нормално. А то не е така. Каквото и да си говорим, училището е място където се създават правила, създават се навици и всеки един от нас, които сме малко по-големи, израснали сме по различно време и в различни времеви отношения знаем прекрасно, че доброто поведение се гради тъкмо в училище. Сега обаче, в днешно време, по различни причини училището е място за една своеобразна анархия", каза Стаматов.
Той посочи, че неспазването на правилата и липсата на санкции е един от сериозните проблеми в образованието. По думите му разговарянето с голяма част от родителите става все по-трудно и те не са съгласни дори с елементарни забележки. Когато стане въпрос за нещо по-сериозно се прибягва към заплахи от тяхна страна и съответно учениците нямат уважение към институцията.
"Аз съм убеден, че родителите имат своите ангажименти, работа и отиването в училище не трябва да бъде ежедневие. То трябва да бъде само в много краен случай тогава, когато има някакъв поведенчески проблем, или пък трябва да бъдат запознати с оценките, знанията, или незнанията на детето им. Но точно в такива моменти се получава, че за голямо съжаление или са заети, или неглижират до голяма степен даден проблем", сподели Стаматов.
Според думите му с всяка изминала година броят на родителите, които се противопоставят на училищната система расте. Освен това подчерта, че лятото е време за дебат и обмисляне на основните проблеми, които са съществували в предходните учебни години. Също така каза, че трябва да се направят и законодателни промени и подзаконовите нормативни наредби.
"Истината е, че в момента няма санкции. Ще ги изброя - забележка, предупреждение за преместване и преместване. Първите две имат изцяло духовен формат, тоест среща на учител с родител и изговаряне, че ученикът има забележка, ако родителят дойде. Второто е същото, разговор на директора след решение на педагогическия съвет и отново нищо. Самият ученик остава с усещането, че каквото и да направи няма нищо да се промени в поведението на хората, които са с него", заяви той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..
Днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от минус 6° до 5°. Жълт код за опасно ниски температури е обявен в почти цялата страната, с изключение на пет области - Благоевград, Пазарджик,..