Установеното увеличение е с близо 20% спрямо предходната година и по този начин световно застрашеният вид у нас се възстановява до числеността, регистрирана през 2008 г. Увеличението е в резултат на сформирането на нови двойки в Източни Родопи и Североизточна България, каза пред Радио София Волен Акрумарев от БДЗП.
„Хората си представят, че това са някакви грозни птици, но всъщност това не е така. Лешоядите изпълняват изключително важна функция в природните екосистеми за поддържането на баланса и здравето в природата. През милионите години на еволюция, тези птици са се приспособили по най-ефективния начин да намират в природата труповете на умрели животни. Хранейки се с тях те спират разпространението на редица зарази“, обясни Акрумарев.
Акрумарев добави, че египетският лешояд е единственият вид в Европа, който извършва далечни миграции, подобно на щъркелите.
„Този емблематичен вид преживя един драматичен спад в числеността, като преди стотина година е имало хиляди двойки в България, след което видът започва да намалява. Допреди десетина години ние виждахме как популацията му се срива до нива от около 20-24 двойки и този вид беше изправен пред прага на изчезването“, уточни Волен Акрумарев.
По думите Акрумарев, египетският лешояд е една от най-интелигентните птици, като дори е наблюдаван в Африка да си служи със сечива.
„Сред птиците това е рядкост, но египетският лешояд е наблюдаван да чупи изоставени щраусови яйца, като за целта използва камъчета. Хвърляйки камъни по яйцето, той успява да го счупи и да се нахрани. В България наблюдаваме друго интересно поведение. Птиците сутрин патрулират около пътищата, в близост до гнездата си, където търсят смачкани животни. Те влизат в симбиоза с автомобилния трафик. Знаете, че по пътищата има много блъснати таралежи, змии, които стават храна на лешоядите“, каза Волен Акрумарев.
Независимо от добрите новини за увеличението на броя на египетските лешояди у нас, популацията на вида е все още критично ниска.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Българско дружество за защита на птиците
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..