Споделя, че темата "Култура" е отдавнашна нейна страст, а идеята да пише за безплатните издания е плод на мигновено вдъхновение.
С какво безплатните издания за култура са различни от платените и от останалите медии?
"Освен, че се разпространяват безплатно, те могат да бъдат срещнати навсякъде – в кафенето, ресторанта, или някъде по улицата. Много по-лесно достъпни са, но може би не успяват да изпъкнат, колкото големите платени платформи и са по-видими за една по-тясно специализирана аудитория, за разлика от по-големите масови медии, предназначени за масовия читател, там културата дори "потъва", посочи Вяра Николова.
По думите й таргетът на безплатните медии са хората, които се интересуват от култура, които искат да четат не само за това какво става в политиката и в обществото, но имат нужда и от храна за душата. Търсачи на култура.
Каква е оценката на културната журналистика в България и как се потребява културно съдържание?
Младата изследователка посочи, че консумираме не само културно, но и медийно съдържание и то е предимно в социалните мрежи, защото буквално живеем в тях.
"За оценката на културната журналистика, много е добре положението но има и доста критики, които и самата аз усещах, а исках да видя дали и другите хора ги виждат, именно за това, че културата някак потъва на фона на цялото съдържание. Има твърде много лайфстайл в някои медии, или залагат изцяло на лайфстайла. Там няма култура, залага се повече на политическия живот и храната за ума, не само за душата" изтъкна тя.
Един от основните изводи на изследването, което Вяра прави е, че културното съдържание не достига до масовата аудитория, която имат масовите медии, където културата и лайфстайла са в една постоянна борба помежду си, в която често не печели културата.
Какво от културата би било добре да достига до масовия читател?
Според младата изследователка и журналист, във всяка една сфера на културата има неща, които трябва да достигнат, но качеството на поднасяне на културното съдържанието е на първо място, да има по-голямо разнообразие на жанрове.
"Докато изследвах тази сфера, срещнах много материали на тема кино, музика, но литературата беше най-малко засегната. И поне аз си го обяснявам с това, че липсва достъпността на литературната тема по начина, по който тя се поднася", поясни тя
Какво би могло да се промени и как в изобилието на атрактивно съдържание – видео, снимки, стойностните текстове могат да пробият и още аспекти, чуйте повече от разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..