Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При психолог на 13 август - Ден на леворъките

Ако детето си служи с предпочитаната ръка, ще се справя по-добре

Така ще има самочувствие и увереност, ще разкрива потенциала си

Джордж Харисън и Пол Маккартни
Снимка: x.com/PaulMcCartney

Точно преди 40 години Международната конфедерация на леворъките хора обявява 13 август за техен празник, в знак на протест срещу десноръките, които често ги приемали за странни.

Днес се знае, че те са 10-15% от хората, а това никак не е малко.

Десетки проучвания показват, че леворъките са по-креативни, гневят се по-лесно, но и постигат по-добри резултати в работата си, в спорта, в изкуството.

Сред известните леворъки политици и държавници през вековете са били Симон Боливар, Бисмарк, Луи XVI, Наполеон Бонапарт, Юлий Цезар, Карл Велики, Рамзес Втори, Махатма Ганди, кралица Виктория, президентите на САЩ Барак Обама, Бил Клинтън и Джордж Буш-старши, Бенджамин Франклин и Томас Джеферсън, Джон Кенеди и Роналд Рейгън. С лявата си ръка са писали и творили Аристотел и Ницше, Леонардо да Винчи, Рафаело, Микеланджело, Никола Тесла, Сергей Рахманинов, Луис Карол, Ханс Кристиан Андерсен, Бил Гейтс и Анджелина Джоли, Пол Маккартни и Рафаел Надал.

Навремето много родители и възпитатели са се опитвали да накарат детето, предпочитащо да хваща и прави обичайни неща с лявата ръка, да се "поправи" и да работи с "правилната" дясна.

Днес вече никой не го прави, а психолозите убеждават, че родителите не бива да се притесняват.

"Често деца в група не забелязват, че някое от тях пише или рисува с лявата ръка", разказа пред БНР-Радио София Камелия Тодорова. Тя е детски психолог и психодрама терапевт и също е левичар.

Тя посъветва такова дете да се приучава да борави със съответните вещи – ако има, предназначени за леворъки, но да бъде провокирано да опитва и с по-разпространените (за десноръки), например ножица.
Упражнения да правиш нещо с недоминиращата ръка са интересни и от полза за всички.

Камелия Тодорова не само пише, а и рисува с лявата ръка Снимка: Личен архив

Пренасяйки подхода към подрастващи с други проблеми – дислексия, например, Тодорова изтъкна, че детето може да е неуверено или да намрази да прави нещо, защото му е трудно. Нужно е търпение и упражнения, то самò ще намери своя начин за справяне.

"Оставете детето да прави нещата с предпочитаната от него ръка. Така ще разкрие целия си потенциал. Същото се отнася и за дейностите. Нека възрастните да не упражняват властта си, дори и с любов. Нека детето развива това, към което има влечение и дарба, според призванието му, а не в зависимост от родителските амбиции", допълни още експертът.

Чуйте разговора с нея в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05