В рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт връчиха наградите „ПроКултура“ за принос на различни институции и личности.
"Кампанията има история. Още през 2013 г. беше сформирана работна група и излязохме с декларации относно достъпа на младите хора до култура. Тогава към нас се присъединиха 10 държавни агенции и министерства, десетки общини – припомни пред БНР-Радио София проф. Момчил Георгиев, генерален секретар на БАРОК. – Оттогава досега конференцията е едно от нещата които правим."
Организацията следи работата на държавни, общински и частни институти, читалища, музикални и танцови формации, граждански организации и фестивали.
"За изминалото време бяха приети някои нормативни документи, но все още говорим за ваучери в областта на културата. На места липсва взаимодействие между по-малки организации и държавни институции. Парадоксално е, но за деца и ученици от школи и училища по изкуствата все още невинаги има свободен вход до държавни и общински театри и музикални институти. Става дума за бъдещите професионалисти в културата", изтъкна проф. Георгиев.
Той коментира и част от наградените тази година.
А по категории те са:
Наградата се присъжда на г-жа Снежана Полихронова-Кърнолски за дългогодишна, целенасочена и резултатна работа за развитието на творческата култура и музикалния талант на деца и младежи. Наградата бе връчена по време на спектакъла, посветен на 30 години Вокална студия „Дъга“ на 30 март 2024 в гр. София.
Наградата се връчва на Държавен куклен театър Пловдив за постоянно развитие на дейности и инициативи, разширяващи достъпа на младите хора до култура, освен чрез насочени към млада публика представления, и чрез фестивали, пленери, изложби, въвеждане на нови жанрове и предоставяне на сцена на творци със специални потребности.
Диплома за отличие се присъжда на Драматично-куклен театър – Силистра.
Наградата се връчва на Капански ансамбъл – Разград за реализирането, предлагането и популяризирането на фолклора и фолклорните традиции неспирната работа по развитието и споделянето на националния фолклор чрез Детски фолклорен ансамбъл „Лудогорче“ и Средношколска танцова формация „Лудогорска младост“, както и реализирането на тематични образователни концерти в рамките на един учебен час.
Дипломи за отличие се присъждат на:
ОП „Младежки център – Хасково“ и ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“.
Наградата „ПроКултура‘2023-2024“ се присъжда на Фондация "Енчо Керязов" за създаването, поддържането и разширяването на приобщаваща и подкрепяща среда за развитие и изява на талантливи млади хора чрез материални стимули, участие в един от най-мащабните спектакли „Нощ на звездите“ и менторство от изтъкнати професионалисти и творци.
Дипломи за отличие се присъждат на:
Фондация "Град и посоки" – Варна, Музикален център Art Libitum, СНЦ „Международен куклено-театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“, Сдружение „НЕПОЗНАТИТЕ-ПЛОВДИВ“
Наградата се връчва на НЧ „Просвета 1870“ – Свиленград за приноса към разширяването на достъпа на младите хора до култура чрез поддържането и развитието на детски танцов и театрален състави, фолклорна група, детски духов оркестър, детска вокална група и рок група. Активна културна дейност развива и филиалът на читалището в Одрин.
Дипломи за отличие се връчват на:
НЧ "Съгласие 1869" – Плевен, НЧ "Шалом Алейхем 1945" – Пловдив, НЧ „Любен Каравелов 1897“ – Куртово Конаре.
Наградата се присъжда на Международна балетна асоциация „САРА-НОРА ПРИМА” за организацията и провеждането на Международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима” и балетна академия „Sara-Nora Master” в гр. Бургас на сцената на Държавна опера Бургас и стимулирането на участниците, освен чрез финансови награди, чрез осигуряването на гастроли и договори за професионални ангажименти.
Наградата се връчва на Българско национално радио Бургас за цялостната дейност на обществената медия, насочена към представянето на културни събития, автори и творци и по-конкретно за конкурса „Приказни истории с БНР Бургас“, в която участват със свои истории деца и младежи на възраст от 5 до 18 г. и издаването на сборник с най-интересните творби и авторски рисунки, които от септември ще бъдат достъпни в училищни библиотеки и детски отдели на библиотеки в търсене на нови читатели.
Наградата се връчва на Община Сливен за постоянните усилия, насочени към разширяването на достъпа на младите хора до култура чрез подкрепата на множество проекти и инициативи, както и чрез разработването и прилагането на стратегии в тази посока.
С почетна грамота за принос са отличени Община Силистра и Община Троян.
Награда се връчва на Национално училище за фолклорни изкуства "Широка лъка" за над половин-вековното следване на мисията да образова, подготви професионално и мотивира за последващо развитие в областта на изпълнителското изкуство своите възпитаници, като създава възможности за участие на сцена, майсторски класове, конкурси и др.; демонстриран стремеж да се търсят съвременни решения за образователните очаквания на учениците, както и да получат адекватна подготовка за бъдещата им успешна професионална реализация, отговаряща на тенденциите в световното изкуство.
Дипломи за отличие се връчват на:91 НЕГ „Проф. Константин Гълъбов“, СУ „Христо Ботев“ – Нова Загора, ОУ „Иван Вазов“, с. Дебнево.
Наградата се присъжда на ДГ 12 „Радост“ – гр. Перник за инициативата на партньорство с Регионален исторически музей – Перник, посредством която се осъществяват интерактивни беседи за опознаване на културно-историческото наследство, обреди и обичаи, народното творчество.
Диплома за отличие се връчва на ДГ 14 „Дружба“ – гр. Варна.
Наградата се връчва на Празници на изкуствата АПОЛОНИЯ за 40-годишните приемственост и нестихващ стремеж да отговарят на културните небходимости на публики от всички възрасти, различен социален статус, различни краища на страната и света, постоянни търсения за предоставяне на нови форми на възможност за изява на творци от всички възрасти, във всички жанрове на изкуството.
Дипломи за отличие се връчват на:
Международен фестивал на музиката и изкуствата JAM ON THE RIVER, организиран от СНЦ "Изкуство край реката" в село Дебнево, Община Троян. Фестивалът ще получи подкрепа от Граждански институт и ПроАктивни Решения ЕООД за въвеждането на конферентен модул в рамките на фестивала, посветен на иновациите в областта на културата.
Фестивал „Реките на града – Габрово – Младежки случки срещу течението“, организиран от Младежки център – Габрово, с подкрепата на Община Габрово.
Фестивал „ИМÀГО – Време за полет“, организиран от сдружение “Асоциация на частните театрални школи” в партньорство с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“
Международен детски фестивал „Корабът на изкуствата“ – Поморие, организиран от ЦПЛР „Общински детски комплекс Поморие“.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..