За 18-а поредна година след конкурс бяха определени двамата официални младежки представители на България към Организацията на обединените нации (ООН).
За следващия мандат – 2024-2025 година, българските делегати са Емили Караколева и Светослава Симеонова.
И тази година конкурсът се проведе в четири кръга. До последния достигнаха 7 младежи, които се явиха на събеседване пред комисия.
Позицията на младежки делегат към ООН съществува в около 40 държави от целия свят.
С програмата „Български младежки делегати към ООН“ страната ни се нарежда сред водещите в световен и европейски план, които разпознават младите хора като равностоен партньор в процеси на вземане на решения на национално и международно равнище.
Емили Караколева и Светослава Симеонова се включват в делегацията на България към Общото събрание на ООН и Комисията по социално развитие на Икономическия и социален съвет на ООН и работят по решенията на световната организация за младежта.
Двете момичета са с различен профил и опит, работили са и преди с младежи.
Пред БНР-Радио София те разказаха, че активният им мандат ще започне с анкета-проучване, което ще им помогне да актуализират информацията за актуалните проблеми на младите хора в България и да определят приоритетите си като делегати през следващата година и половина.
Те вече са се срещнали с досегашните ни младежки делегати Александър Янев и Коста Каракашян.
По думите им, те ще работят не само да може да бъде чут младежкият глас, но и той да се взема предвид при вземането на решения и изготвянето на бъдещи политики.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..