Когато човек е търсещ и работоспособен, талантлив и креативен, резултатите не закъсняват. Доказателството може да се види в проектите на Вихрен Георгиев.
Преди 10-ина години започва да осъществява идеята си за People of Sofia (платформа за улична фотография) с около стотина снимки, а ето, в момента има повече от 300 000 последователи в различните социални мрежи.
Концентрира се върху хората на българската столица - като индивидуалности, настроение, което излъчват, като дейност или поведение, с които впечатляват.
Освен това развива и друг проект - Sofia in Details, където на фокус – в буквален и в преносен смисъл, е София като град, архитектура, сгради.
Негово любимо място за снимки е площад "Славейков".
С много от историите, които Вихрен Георгиев разказва с фотокамерата си, разчупва стереотипите. Пред БНР-Радио София фотографът изтъкна:
"В България обичаме да лепим етикети на хора (на по-различните от нас), да изказваме мнение дори и за неща, от които не разбираме. Много е лесно да мразиш нещо, което не познаваш или не разбираш."
Една от темите, по които той е работил скоро, е за ромски студенти, които учат медицина.
"Те са пример за това, че нещата се променят, не бива да робуваме на клишетата и етикетите."
Според него, дори човек да е краен и негативен, ако повече говори с хората и се вглежда в детайлите, по-лесно ще започне да разбира другите и да бъде по-толерантен.
Вихрен Георгиев отбеляза още, че черно-бялата е класическата фотография, но не трябва да се противопоставя с цветната. И двете имат своето място, зависи от изразните средства и концепцията на самия автор, „зависи от обекта, който снимаш“.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..