"Ние започнахме преди 4 и половина години, когато спонтанно една група хора се събрахме около параклиса на Александровска болница, с намерението да подкрепяме и да помагаме на болни хора и хора в затруднение, и хора, които нямат друга възможност, които по една или друга причина са сами без подкрепа. За съжаление обаче нашите добри намерения, както често става не се осъществиха. По простата причина, че след като минахме едно шестмесечно обучение, което проф. д-р Тома Томов самостоятелно създаде и проведе с нас и бяхме вече готови да влезем в "Пирогов" и в Александровска болница с уговорка с ръководството разбира се, имахме 37 подготвени доброволци за подкрепа на болни и умиращи хора, които са наистина в много тежко състояние, тогава дойде ковида. И знаете, болниците бяха затворени, а и не само болниците, хората дори не можеха да излизат от домовете си доста време. Тогава ние или трябваше да се разделим и да престанем да съществуваме като група, или за радост второто, което се осъществи - променихме това, което правим, защото имаше тази енергия и това желание да имаме една задруга, една общност, която да подкрепя хора в нужда", сподели той.
По думите му те са започнали да пазаруват, да готвят и да разнасят храна по домовете с личните си автомобили из цяла София. Тогава също е имало редица изпитания поради епидемиологичните мерки. Преди две години членовете на организацията са преминали с помощта на фондация BCause едно обучение, направили са кампания в интернет, като имат и DMS с думичката "добро" на номер 17777, който е на цена от 2 лв. "Доброволците на Свв. Георги" са се сдобили и с камионче, което важно, защото има и много бездомници, а особено през зимата топлата храна е нещо, което не само помага, но е и най-ясният израз на загриженост, категоричен е Петров. И каза:
"Сега има доста социални експерименти, при които известна личност е облечен като бездомник как бива подминаван на улицата, защото някак има в очите ни едно сито. Защото когато видим някой човек, който не ни изглежда достатъчно приветлив, или спретнат ние просто го изключваме. Не виждаме там човек. Виждаме само някакъв образ, който гледаме да загърбим, или да подминем. Ето това се стараем да променяме, а не толкова храната, която разбира се не е излишна."
До момента доброволците наброяват 102 души, като най-активните от тях са около 15. Раздаването на храна е всеки вторник, петък и неделя, като това е изпитание за хората, които ходят на работа тогава. На страницата на фондацията всеки път се излъчва на живо раздаването на храна и всеки може да види ако е дарил нещо, то къде отива. Много често се случва доброволците да се сблъскат с хора със зависимости и особености на характера, като се е случвало да ги обидят и нагрубят.
"Когато човек реагира с агресия, или с рязкост, това е обикновено защото той страда вътре в себе си", заяви Петров и добави, че това ги учи на смирение. И добави:
"Човешкото достойнство е много важно, то и в Конституцията го пише но при нас едно от основните правила е, че ние към всеки трябва да подхождаме и се стараем да подхождаме с уважение като му пазим достойнството. И като се държим с другия така, както очакваме той да се държи с нас."
На трети октомври организацията ще отбележи своя пети рожден ден при параклиса на "Александровска болница", където камиончето ще бъде изрисувано за да бъдат разказани историите на тези хора.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..