"Ние започнахме преди 4 и половина години, когато спонтанно една група хора се събрахме около параклиса на Александровска болница, с намерението да подкрепяме и да помагаме на болни хора и хора в затруднение, и хора, които нямат друга възможност, които по една или друга причина са сами без подкрепа. За съжаление обаче нашите добри намерения, както често става не се осъществиха. По простата причина, че след като минахме едно шестмесечно обучение, което проф. д-р Тома Томов самостоятелно създаде и проведе с нас и бяхме вече готови да влезем в "Пирогов" и в Александровска болница с уговорка с ръководството разбира се, имахме 37 подготвени доброволци за подкрепа на болни и умиращи хора, които са наистина в много тежко състояние, тогава дойде ковида. И знаете, болниците бяха затворени, а и не само болниците, хората дори не можеха да излизат от домовете си доста време. Тогава ние или трябваше да се разделим и да престанем да съществуваме като група, или за радост второто, което се осъществи - променихме това, което правим, защото имаше тази енергия и това желание да имаме една задруга, една общност, която да подкрепя хора в нужда", сподели той.
По думите му те са започнали да пазаруват, да готвят и да разнасят храна по домовете с личните си автомобили из цяла София. Тогава също е имало редица изпитания поради епидемиологичните мерки. Преди две години членовете на организацията са преминали с помощта на фондация BCause едно обучение, направили са кампания в интернет, като имат и DMS с думичката "добро" на номер 17777, който е на цена от 2 лв. "Доброволците на Свв. Георги" са се сдобили и с камионче, което важно, защото има и много бездомници, а особено през зимата топлата храна е нещо, което не само помага, но е и най-ясният израз на загриженост, категоричен е Петров. И каза:
"Сега има доста социални експерименти, при които известна личност е облечен като бездомник как бива подминаван на улицата, защото някак има в очите ни едно сито. Защото когато видим някой човек, който не ни изглежда достатъчно приветлив, или спретнат ние просто го изключваме. Не виждаме там човек. Виждаме само някакъв образ, който гледаме да загърбим, или да подминем. Ето това се стараем да променяме, а не толкова храната, която разбира се не е излишна."
До момента доброволците наброяват 102 души, като най-активните от тях са около 15. Раздаването на храна е всеки вторник, петък и неделя, като това е изпитание за хората, които ходят на работа тогава. На страницата на фондацията всеки път се излъчва на живо раздаването на храна и всеки може да види ако е дарил нещо, то къде отива. Много често се случва доброволците да се сблъскат с хора със зависимости и особености на характера, като се е случвало да ги обидят и нагрубят.
"Когато човек реагира с агресия, или с рязкост, това е обикновено защото той страда вътре в себе си", заяви Петров и добави, че това ги учи на смирение. И добави:
"Човешкото достойнство е много важно, то и в Конституцията го пише но при нас едно от основните правила е, че ние към всеки трябва да подхождаме и се стараем да подхождаме с уважение като му пазим достойнството. И като се държим с другия така, както очакваме той да се държи с нас."
На трети октомври организацията ще отбележи своя пети рожден ден при параклиса на "Александровска болница", където камиончето ще бъде изрисувано за да бъдат разказани историите на тези хора.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...