По думите му изложбата показва едни от най-разказвателните и бележити снимки на известния наш фотограф. Неговата разходка започва през 1975 година от Централна гара, преминава през Лъвов мост, бул. "Георги Кирков", ул. "Жданов", като след това се появява пред Джамията, ЦУМ, пл. Ленин и завършва около бул. "Стамболийски".
"Освен архитектурата ние можем да забележим социалния живот по онова време Имало е много хора по улиците, забързани, пазаруващи, разминаващи се... Има любопитни кадри на наблюдение, хора наблюдават улиците. Като цяло се постарахме да бъде нещо по-интересно и любопитно за зрителите, които искат да надникнат в миналото през периода на 70-те години на миналия век", каза Стоянов.
Бърнев е родом от Свищов, но се пренася със своите родители да живее в София. По време на студентството се запалва по фотографията и това очертава неговата професионална кариера. До края на работния си път работи в киностудио "Бояна". Там той отделя внимание на различни филми и фотоархивът му наброява снимки на от около 7 хиляди филма. По темата се включи и Веселина Сариева.
"Идеята дойде от мен като куратор на колекцията и арт директор на "Dot Sofia". Това е нетипична сграда, тя не е галерия, тя е галерия с комерсиални функции, която има желанието да представи и да съхрани миналото на квартала, в който се намира. Това е Женският пазар. Имам удоволствието да сътруднича с човека, който е инициирал този проект от 2019 година, като той беше открит септември миналата година и досега сме правили изложби и сме представяли съвременно изкуство. Една от мисиите ни беше да представим и фотография, която е свързана с региона", каза тя.
Сариева поясни, че с експозицията посетителите не се потапят само в миналото на Женския пазар, но и във визията на един човек, който има съвременен поглед над града. В погледа на камерата му попадат много независими лица от София. Малките събития, движението, социалната картина са едни от визиите, които тя отбеляза като важни.
"Преходът от Централна гара към Лъвов мост е много приятен и човек може да разбере къде се намира и как се случва тази разходка. София е динамична. Гостите, които каним на откриването и изобщо да разгледат изложбата могат да видят огромното количество хора, динамиката на града, пулса му такъв, какъвто е бил през 70-те години. Не мога да кажа, че той е вял, бавен, замислен и отнесен, няма нищо подобно", каза Стоянов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..