Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ракът на дебелото черво няма ранни симптоми

Снимка: болница Лозенец

Ракът на дебелото черво или т. нар. "колоректален карцином" е най-честият злокачествен тумор на храносмилателната система. Заболяването се нарежда на второ място от всички видове карциноми при жените (след рака на гърдата) и на трето при мъжете (след рака на белия дроб и на простатата), обхващайки около 10% от всички видове тумори. Заболеваемостта в Европейски съюз е сред най-високите в света. Петгодишната преживяемост на пациенти с дебелочревен карцином в Европа е 57%, а на тези с карцином на ректум – над 55%, като у нас резултатите са значимо по-ниски – 45,2 % и 38,4 %. В България заболеваемостта е сходна със средната за Европейски съюз, но смъртността е по-висока – 32/100 000 мъже и 18/100 000 жени. Подробности разказа гастроентерологът д-р Розита Каракашева.

Нездравословното хранене, затлъстяването и употребата на алкохол са сред сред факторите предизвикващи рак на дебелото черво. Решаваща е и фамилната обремененост. Колко често трябва да правим профилактични изследвания и в какво се състоят те - можем да научим от гастроентеролога д-р Розита Каракашева.

"В България приблизително 3500 души годишно се диагностицират с рак на дебелото черво. По-често е предимно при мъже, като при тях е след рак на белия дроб, а при жените е след рак на гърдите", сподели тя.

Кои са рисковите фактори?

По думите на д-р Каракашева най-честите рискови фактори включват възрастта над 50 години, фамилната обремененост, нездравословната диета, тютюнопушенето и употребата на алкокол. Фамилната обремененост е от първостепенно значение, като рискът е по-висок, ако заболяването е възникнало в по-ранен етап от развитието на човека. Д-р Каракашева подчерта, че ако имаме фамилна обремененост трябва да правим изследванията си 10 години преди възрастта, на която е установено заболяването при роднината.

"Изследванията трябва да се правят на всеки 5 години и ако има допълнителни патологични изменения може и по-рано", сподели д-р Каракашева.

Тя посочи, че дори след 45-та година е добре да се започнат изследванията. По думите й популярното изследване наречено "тест за окултни кръвоизливи" може да открие малки количества кръв в изпражненията, които може да бъдат знак на полипи, или рак в начален стадий. Но той не е напълно надежден, заяви специалистът.

Според думите й скенерът, или компютърната томография могат да открият полипи и тумор, но не с абсолютна точност. Тя поясни, че не всеки полип е опасен, но има полипи, които имат потенциал да се развият в рак. Процесът може да отнеме от 7 до 10 години. Задължително е при откриването на полипи да се направи хистологично изследване, категорична е д-р Каракашева.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Илиев и Денис Николов в

"Някой, някъде" е книга с авторски текстове на актьора и режисьор Денис Николов

Гост в предаването "Добър вечер София" е актьорът и режисьор Денис Николов, който освен човек на изкуството е човек и на литературата Той е издал дебютна книга с поезия, чиято премиера ще бъде на 5 септември 2024 г. Разказва, че не му е нужно специално вдъхновение за да пише стихове – може да го прави по всяко време. "Най-голямата ми..

публикувано на 28.08.24 в 17:04
Арман Бабикян

Арман Бабикян за политическата ситуация в страната

Политическата ситуация в страната пред Радио София коментира Арман Бабикян. Той сподели относно служебното правителство: "Аз лично не виждам повод за радост, но смятам това за нормална процедура,", каза той. По думите му спекулациите по отношение на вътрешния министър са свързани с купуването на гласове. Независимо как се казва той, защото той..

публикувано на 28.08.24 в 16:51

Фестивалът "Граждански будилник 2024" като част от "Реките на София

Тази година фестивалът “Граждански будилник“ ще бъде част от тридневната програма на "Реките на София 2024“ , а екипът на Радио София ще бъде част от събитието, с предаването "Радиокафе" в събота, 31 август. Малко повече за това което ни очаква през уикенда, разказа в аванс Алескандър Киров, от Български център за нестопанско право..

публикувано на 28.08.24 в 14:49

Малко цвят на бузите и устните и подчертани вежди и мигли са подходящ грим за ежедневието

Мина Маркова се занимавам както с грим, който е за филми, музикални клипове, фотосесии, така и за различни видове събития. Тя казва, че естеството на работата ѝ е да накара хората да се чувстват красиви по свое му, да се усещат добре в кожата си. " Любовта към изкуството и към естетиката идва от моя пра-пра-дядо, който е бил скулптор. Той има..

публикувано на 28.08.24 в 13:19
Проф. Атанас Карафезлиев с деца в неговия майсторски клас

Рекорден брой участват в V Лятна академия за духови инструменти

Точно по средата на петата Лятна академия за духови инструменти, в ефира на пред БНР-Радио София се пренесохме в Копривщица и се убедихме в приповдигнатото настроение на града. В Лятната академия участват рекорден брой (47) музиканти от училища по изкуствата в страната, от Музикалната академия, разказа проф. Атанас Карафезлиев, първи тромбон на..

публикувано на 28.08.24 в 11:45

Как още мъжете могат да поддържат психичното и емоционално си здраве?

Васил Калудов и Велин Марков водят мъжки групи за психично и емоционално здраве. Основната им цел е предоставяне на пространство за мъжете да изследват своята автентичност и мъжественост и да се свържат с вътрешните си ресурси, в подкрепата на други мъже.  "Аз през живота си нямах много достъп до мъжката енергия , често съм бил в женски компании и..

публикувано на 28.08.24 в 11:30