Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ракът на дебелото черво няма ранни симптоми

Ракът на дебелото черво или т. нар. "колоректален карцином" е най-честият злокачествен тумор на храносмилателната система. Заболяването се нарежда на второ място от всички видове карциноми при жените (след рака на гърдата) и на трето при мъжете (след рака на белия дроб и на простатата), обхващайки около 10% от всички видове тумори. Заболеваемостта в Европейски съюз е сред най-високите в света. Петгодишната преживяемост на пациенти с дебелочревен карцином в Европа е 57%, а на тези с карцином на ректум – над 55%, като у нас резултатите са значимо по-ниски – 45,2 % и 38,4 %. В България заболеваемостта е сходна със средната за Европейски съюз, но смъртността е по-висока – 32/100 000 мъже и 18/100 000 жени. Подробности разказа гастроентерологът д-р Розита Каракашева от Александровска болница.

Нездравословното хранене, затлъстяването и употребата на алкохол са сред сред факторите предизвикващи рак на дебелото черво. Решаваща е и фамилната обремененост. Колко често трябва да правим профилактични изследвания и в какво се състоят те - можем да научим от гастроентеролога д-р Каракашева.

"В България приблизително 3500 души годишно се диагностицират с рак на дебелото черво. По-често е предимно при мъже, като при тях е след рак на белия дроб, а при жените е след рак на гърдите", сподели тя.

Кои са рисковите фактори?

По думите на д-р Каракашева най-честите рискови фактори включват възрастта над 50 години, фамилната обремененост, нездравословната диета, тютюнопушенето и употребата на алкокол. Фамилната обремененост е от първостепенно значение, като рискът е по-висок, ако заболяването е възникнало в по-ранен етап от развитието на човека. Д-р Каракашева подчерта, че ако имаме фамилна обремененост трябва да правим изследванията си 10 години преди възрастта, на която е установено заболяването при роднината.

"Изследванията трябва да се правят на всеки 5 години и ако има допълнителни патологични изменения може и по-рано", сподели д-р Каракашева.

Тя посочи, че дори след 45-та година е добре да се започнат изследванията. По думите й популярното изследване наречено "тест за окултни кръвоизливи" може да открие малки количества кръв в изпражненията, които може да бъдат знак на полипи, или рак в начален стадий. Но той не е напълно надежден, заяви специалистът.

Според думите й скенерът, или компютърната томография могат да открият полипи и тумор, но не с абсолютна точност. Тя поясни, че не всеки полип е опасен, но има полипи, които имат потенциал да се развият в рак. Процесът може да отнеме от 7 до 10 години. Задължително е при откриването на полипи да се направи хистологично изследване, категорична е д-р Каракашева.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Василев-TromBobby

Trombobby представя новия си сингъл "Сила"

Тази вечер (4 декември) Божидар Василев – Trombobby ще представи официално новия си сингъл "Сила". Песента ще бъде изпълнена заедно с Жлъч по време на третото издание на проекта "Велурени вечери", каза пред Радио София Trombobby. "От много години работим заедно с Жлъч. Преди една година си казахме, че е време да направим EP. Имаме вече..

публикувано на 04.12.24 в 11:13

Почитаме паметта на Света Варвара

На 4 декември почитаме паметта на Света Варвара. Великомъченицата се почита както от православните християни, така и от католиците. Варвара била девойка от знатен род, посечена заради християнската си вяра в началото на IV век. В българските вярвания Светицата се счита за покровителка на децата от болести, по-специално от дребна шарка. На този ден..

публикувано на 04.12.24 в 10:18
Снимката е илюстративна

50 000 евро е средната цена на гараж в центъра на София

През последните месеци в сайтове за имотни обяви се появиха оферти за гаражи в София, надхвърлящи 60 000 евро, но предложение на стойност 93 000 евро за покупка на гараж озадачи столичани. Търсенето на гараж в София с цел покупка, особено в центъра на града, изпреварва предлагането, коментира пред Радио София брокерът на недвижими имоти Антон..

публикувано на 04.12.24 в 09:18

Ще преобладава облачно време, с температура в София около 6°

През следващото денонощие в страната ще преобладава облачно, в равнините и мъгливо време. На отделни места ще превали слаб дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб североизточен, в източните райони - до умерен северен вятър. Минималните температури ще бъдат между 0° и 5°, максималните - между 4° и 9°. В София минимална температура около 0°, максимална - около..

публикувано на 04.12.24 в 07:35

"Форум", 03.12.24: "ДПС - Ново начало" се отказва от ръководни позиции в НС, Пеевски призовава за нови избори

Коментатори във "Форум" тази седмица са двама политолози - Светлин Тачев и Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията - "ДПС - Ново начало" няма да издига нито председател, нито заместник-председател..

публикувано на 03.12.24 в 18:35

Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване

По случай Щедрия вторник, Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване. Инициативата е съвместна с Националния и регионалните кръвни центрове от страната, и с партньорството на фондация BCause. До 5 декември болниците, които участват в кампанията са МБАЛ „Света София“, София; МБАЛ Хигия, Пазарджик; МБАЛ „Света Каридад“, Пловдив,..

публикувано на 03.12.24 в 17:15