Радиокафе е в Южния парк, където "Граждански будилник" е част от фестивала "Реките на София".
Началото е с Александър Киров от БЦНП (Български център за нестопанско право):
"Един малко по-силен глас трабва да даде тон. Значими каузи са опазването на природната среда, правото да бъдем заедно, правото на достоен труд. Неслучайно сме тук - опазването на градската среда и гражданския активизъм. Темата трябва да стане разпознаваема.
Активизъм в действие е темата в три конкурсни категории, получихме над 65 предложения, ще отличим днес победителите. Изкуството е един от най-говорещите начини да преведеш някакво послание.
Всяка година сме били изумени колко извън кутията мислят творците. Инициативите днес започват с програма за децата - играта "Будното петле". Ангажираме децата да търсят и намерят правилните отговори - за техните права и задължения."
Темата е подхваната и от Захари Янков, правен консултант на БЦНП:
Читалището е част от традиционното право на сдружаване у нас. Прозрачността на НПО е изключително важно. Правото на протест например не е свързано с разрешение, режимът е уведомителен. В демократичното общество границата е насилието."
Розалин Шмих от Бандата на 1500-те и водещ на предизвикателството "Стани адвокат на космат приятел" внася друг ракурс:
"Основани сме от група доброволци, фокусирани сме върху кучетата, обикаляме приютите. Вече сме 40 души, разхождаме кучетата. Това, че на улицата има по-малко бездомни кучета не значи, че намаляват. Причината е безотговорността. Днес сме подготвили игра, предизвикателство как да се променя устойчиво проблема с бездомните кучета."
Мартин Янков е основател на "Колективът" - организатори на "Реките на София":
"Това е последното за сезона събитие. Имаме общо 120 събития в трите дни. Много богата музикална програма - на три сцени, международен конкурс - за бъдещето на градските реки. Има много артистични инсталации около самата река, сякаш се намираш в някакъв сън. Тази нощ инста-акаунтът ни се счупи от толкова много сторита.
Различното в градовете, където ходим, са общностите. В София започнахме с 30 организации, сега сме в пъти повече. В Габрово започнахме с общината, сега градът се ангажира все повече с реката. В Русе развихме много хубава общност и работим да се върнем с инсталациите около реката.
В последните пет години откакто я има инициативата, реките в София текат по-чисти. Цветът на Перловска река е бистър. Бяха почистени над 150 преливника. Смея да кажа, че фестивалът има своя принос - с всичките ни партньорства. Мислят се следващи стъпки - в Южния парк вече имаме речен парк. В София-град има над 33 именувани реки, представете си велоалеи около всяка от тях.
Реките са заложени в първите градоустройствени планове - колкото повече зелени клинове, които се разширяват, толкова по-чист и прохладен град. Колкото и да са незабележими, реките имат потенциала да оправят града."
Подробностите от програмата и препоръчителните часове - в звуковия файл.
Финалът е с Искра Джанабетска от платформата "Книговище":
"Ще играем много игри, свързани с общата култура на децата, ще си играем и на книги. Децата се вълнуват и се чувстват горди с верните си отговори. Изкарваме много въпроси от статиите в медията ни "Вижте". Те са много любими на децата - в играта ни "Всезнайко" те ще дават верни отговори в борба за повече бонбони.
Забелязали сме ефекта върху децата, които ходят като въпросителни знаци. Във "Вижте" обясняваме света на детски език."
Повече за платформата и новините на детски - в звуковия файл.
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..
Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..
През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..