Радиокафе е в Южния парк, където "Граждански будилник" е част от фестивала "Реките на София".
Началото е с Александър Киров от БЦНП (Български център за нестопанско право):
"Един малко по-силен глас трабва да даде тон. Значими каузи са опазването на природната среда, правото да бъдем заедно, правото на достоен труд. Неслучайно сме тук - опазването на градската среда и гражданския активизъм. Темата трябва да стане разпознаваема.
Активизъм в действие е темата в три конкурсни категории, получихме над 65 предложения, ще отличим днес победителите. Изкуството е един от най-говорещите начини да преведеш някакво послание.
Всяка година сме били изумени колко извън кутията мислят творците. Инициативите днес започват с програма за децата - играта "Будното петле". Ангажираме децата да търсят и намерят правилните отговори - за техните права и задължения."
Темата е подхваната и от Захари Янков, правен консултант на БЦНП:
Читалището е част от традиционното право на сдружаване у нас. Прозрачността на НПО е изключително важно. Правото на протест например не е свързано с разрешение, режимът е уведомителен. В демократичното общество границата е насилието."
Розалин Шмих от Бандата на 1500-те и водещ на предизвикателството "Стани адвокат на космат приятел" внася друг ракурс:
"Основани сме от група доброволци, фокусирани сме върху кучетата, обикаляме приютите. Вече сме 40 души, разхождаме кучетата. Това, че на улицата има по-малко бездомни кучета не значи, че намаляват. Причината е безотговорността. Днес сме подготвили игра, предизвикателство как да се променя устойчиво проблема с бездомните кучета."
Мартин Янков е основател на "Колективът" - организатори на "Реките на София":
"Това е последното за сезона събитие. Имаме общо 120 събития в трите дни. Много богата музикална програма - на три сцени, международен конкурс - за бъдещето на градските реки. Има много артистични инсталации около самата река, сякаш се намираш в някакъв сън. Тази нощ инста-акаунтът ни се счупи от толкова много сторита.
Различното в градовете, където ходим, са общностите. В София започнахме с 30 организации, сега сме в пъти повече. В Габрово започнахме с общината, сега градът се ангажира все повече с реката. В Русе развихме много хубава общност и работим да се върнем с инсталациите около реката.
В последните пет години откакто я има инициативата, реките в София текат по-чисти. Цветът на Перловска река е бистър. Бяха почистени над 150 преливника. Смея да кажа, че фестивалът има своя принос - с всичките ни партньорства. Мислят се следващи стъпки - в Южния парк вече имаме речен парк. В София-град има над 33 именувани реки, представете си велоалеи около всяка от тях.
Реките са заложени в първите градоустройствени планове - колкото повече зелени клинове, които се разширяват, толкова по-чист и прохладен град. Колкото и да са незабележими, реките имат потенциала да оправят града."
Подробностите от програмата и препоръчителните часове - в звуковия файл.
Финалът е с Искра Джанабетска от платформата "Книговище":
"Ще играем много игри, свързани с общата култура на децата, ще си играем и на книги. Децата се вълнуват и се чувстват горди с верните си отговори. Изкарваме много въпроси от статиите в медията ни "Вижте". Те са много любими на децата - в играта ни "Всезнайко" те ще дават верни отговори в борба за повече бонбони.
Забелязали сме ефекта върху децата, които ходят като въпросителни знаци. Във "Вижте" обясняваме света на детски език."
Повече за платформата и новините на детски - в звуковия файл.
В ретроспекцията на 2024 г. в студиото на БНР-Радио София се включи и поетът, литературен критик и преподавател Йордан Ефтимов . Той направи уговорката, че е нормално неговия взор да се спре по-скоро върху културните събития и явления от последните 12 месеца. Но от друга страна "културата е неотделима от политиката, от спорта и от другите..
Изпращаме година, в която във вътрешнополитически план българите получихме "повече от същото" . Проведените избори (два пъти през 2024-та) са следствие от 5 предишни. Това коментира пред БНР-Радио София политологът, историк и преводач Явор Сидеров . "Годината не беше розова, но както винаги запазвам надежда и убеждение, че през..
В конфигурацията на 2025 г. отново участва планетата Сатурн, като това ще продължи до 2029 г., когато двойката се смени с тройка за следващото десетилетие. На двойката отговаря планетата Сатурн, като е важно да се знае, че в зависимост от останалите цифри в годината, Сатурн проявява различни аспекти. Като цяло обаче тенденцията е, че това са неспокойни..
Има двама задържани за инцидента на Централната гара в София от тази нощ, при който пожар избухна във вагон и загинаха четирима души, а други двама са в тежко състояние. Прокуратурата обяви, че работи по всички възможни версии. Разследването е под ръководството и надзора на Софийска градска прокуратура (СГП), съобщават от държавното..
Тази година се очакват около 700 хил. пътувания на българи в и извън страната ни. Около 120-130 хил. българи ще посрещнат новата година в чужбина, като се очаква също толкова чужденци да посетят България за празниците. Една голяма част от пътуванията сега по Коледа и Нова година са изкупени още в края на септември. Почти до средата на годината..
В последния ден на 2024 г. Националният политехнически музей кани малки и големи на любопитно пътешествие в света на науката и техниката. Специално за малките и учениците входът ще е свободен. По-възрастните посетители ще имат възможност да споделят с деца и/или внуци спомени от времето, когато Гугъл още не съществува, а в България се произвежда „ЕЛКА..
Пиротехниката и новогодишната заря не само тържественост, за фондация "Четири лапи“ те са се превърнали в символ на тревожност, стрес и паника, каза пред Радио София Деница Славова от отдел "Комуникации“ на организацията. Според изкуствения интелект към 2040 г. шумът от пиротехниката ще изчезне напълно в България, а мисията на "Четири лапи“ е да..