Радиокафе гостува на Държавното спортно училище в София „Гененал Владимир Стойчев“ по повод неговия 50-годишен юбилей. В навечерието на новата учебна година разговаряме с директора на училището Борис Борисов, световен шампион по самбо, преподаватели, треньори и ученици. Пръв, а и последен гост е г-н Борисов:
"50 години е време за равносметка и гордост. Цветни лехи до звездите - възпитаници. Те са нашата гордост. Повечето от тях продължават образованието си в НСА. Гребна база Панчарево, спортна база Дианабад, всички бази около училището са местата за тренировки. Бюджетът стига за основните разходи, не ни достига за капиталови ремонти и модернизиране на базата.
Търсим възможности за финансиране на дейности по програма за учебно-тренировъчна дейност на изявени ученици на ММС, тя има най-голям принос за изграждане на високо спортно майсторство.
Нормативите за влизане са трудни. Децата, които кандидатстват, трябва да бъдат добре подготвени. Минимумът, като излязат от тук е, да са шампиони на България и да имат добро образование.
От малък се занимавам с джудо, така попаднах в спортното училище в София, където сме. Започнах да се утвърждавам по-сериозно към 11 клас. 12 години бях национален състезател по самбо. Имах много трудни моменти, сериозни травми, идеше ми да се откажа. Пикът ми бе като станах световен шампион в Япония в 2014.
След футбола, бойните спортове са втори по популярност."
Специалностите, моменти от историята, годишният брой медали, както и имената на големите шампиони - в звуковия файл
В разговора се включва и Михаил Таков - шампион по бокс и преподавател:
"Започнах в ЦСКА, от 1986 съм треньор, главен треньор, тази година бях старши треньор на деца. Медалист съм на първенства и спартакиади. Удовлетворен съм, повече успехи имам като треньор. Доволен съм на това, но което мога да науча състезателите. Един от старите треньори казваше "не ме ядосвайте, че ще ви прокълна да станете треньори".
Най-добрата възраст за започване на тренировки по бокс е 10-11, първите състезания най-рано на 13. Боксът възпитава постоянство, трудолюбие, много неща, които са нужни в живота. Нашият спорт е такъв, че наказва, ако не се правят правилно нещата. Най-доброто е да се преценява дадена ситуация и да не се взима агресивната страна. Едно дете може да пробва и там, където се чувства най-добре да продължи да се усъвършенства. Едно дете влиза като попова лъжичка, но не се знае дали ще излезе като риба или като жаба."
Какво влиза в една тренировка и кои са медалистите - в звуковия файл.
Василка Узунова – следващият ни гост, е заместник директор по учебната част:
Коя е челната десетка за годината сред учениците, приоритетите и повече за програмата "Занимания по интереси" - в звуковия файл.
Радостин Василев е ученик в 11 клас, тренира класическа борба:
"Тренирам двуразово 3 дни в седмицата, в два дни са едноразови, като в подготвителен период са по-интензивни. Още в първи клас тренирам борба, отборните спортове не бяха моето нещо. Със сигурност ми е приятно тук. Много обичам английски. От малък покрай майка ми научих английски, бих казал че съм добър.
Славата е нещо, с което да те запомнят. Нямам време за лични развлечения. Не обичам да съм като останалите - дискотеки, пиене, пушене. Гледам си моята среда. Класическата борба ме учи на неща, които трудно ще научиш в живота. "Веднъж борил ли си се, всичко останало в живота ще ти бъде лесно" - казва един панамерикански шампион по борба. Тръгвам с мисълта, че съм най-добрият."
Кои са спортните постижения на Радостин - в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..