Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си учител е престиж и призвание

5
Гостите на предаването в залата на спортната слава на Държавното спортно училище "Ген.Вл.Стойчев"
Снимка: радио София

Радиокафе гостува на Държавното спортно училище в София „Гененал Владимир Стойчев“ по повод неговия 50-годишен юбилей. В навечерието на новата учебна година разговаряме с директора на училището Борис Борисов, световен шампион по самбо, преподаватели, треньори и ученици. Пръв, а и последен гост е г-н Борисов:

"50 години е време за равносметка и гордост. Цветни лехи до звездите - възпитаници. Те са нашата гордост. Повечето от тях продължават образованието си в НСА. Гребна база Панчарево, спортна база Дианабад, всички бази около училището са местата за тренировки. Бюджетът стига за основните разходи, не ни достига за капиталови ремонти и модернизиране на базата.

Търсим възможности за финансиране на дейности по програма за учебно-тренировъчна дейност на изявени ученици на ММС, тя има най-голям принос за изграждане на високо спортно майсторство.

Нормативите за влизане са трудни. Децата, които кандидатстват, трябва да бъдат добре подготвени. Минимумът, като излязат от тук е, да са шампиони на България и да имат добро образование.

От малък се занимавам с джудо, така попаднах в спортното училище в София, където сме. Започнах да се утвърждавам по-сериозно към 11 клас. 12 години бях национален състезател по самбо. Имах много трудни моменти, сериозни травми, идеше ми да се откажа. Пикът ми бе като станах световен шампион в Япония в 2014.

След футбола, бойните спортове са втори по популярност."

Специалностите, моменти от историята, годишният брой медали, както и имената на големите шампиони - в звуковия файл

В разговора се включва и Михаил Таков - шампион по бокс и преподавател:

"Започнах в ЦСКА, от 1986 съм треньор, главен треньор, тази година бях старши треньор на деца. Медалист съм на първенства и спартакиади. Удовлетворен съм, повече успехи имам като треньор. Доволен съм на това, но което мога да науча състезателите. Един от старите треньори казваше "не ме ядосвайте, че ще ви прокълна да станете треньори". 

Най-добрата възраст за започване на тренировки по бокс е 10-11, първите състезания най-рано на 13. Боксът възпитава постоянство, трудолюбие, много неща, които са нужни в живота. Нашият спорт е такъв, че наказва, ако не се правят правилно нещата. Най-доброто е да се преценява дадена ситуация и да не се взима агресивната страна. Едно дете може да пробва и там, където се чувства най-добре да продължи да се усъвършенства. Едно дете влиза като попова лъжичка, но не се знае дали ще излезе като риба или като жаба."

Какво влиза в една тренировка и кои са медалистите - в звуковия файл.

Василка Узунова – следващият ни гост, е заместник директор по учебната част:

"Приемът е в два тура - юни по 18 вида спорт и август за непопълнените места. За тази година са приети две паралелки 6 клас и по една седми и осми. Учебният план е типов за спортните училища. Всички завършват последния гимназиален етап с професия помощник-треньор. Юбилеят е гордост, училището устоя на всякакви предизвикателства. Гордеем се със своите възпитаници, както в спорта, така и в различните им професии. Да си учител е престиж и призвание."

Коя е челната десетка за годината сред учениците, приоритетите и повече за програмата "Занимания по интереси" - в звуковия файл.

Радостин Василев е ученик в 11 клас, тренира класическа борба:

"Тренирам двуразово 3 дни в седмицата, в два дни са едноразови, като в подготвителен период са по-интензивни. Още в първи клас тренирам борба, отборните спортове не бяха моето нещо. Със сигурност ми е приятно тук. Много обичам английски. От малък покрай майка ми научих английски, бих казал че съм добър.

Славата е нещо, с което да те запомнят. Нямам време за лични развлечения. Не обичам да съм като останалите - дискотеки, пиене, пушене. Гледам си моята среда. Класическата борба ме учи на неща, които трудно ще научиш в живота. "Веднъж борил ли си се, всичко останало в живота ще ти бъде лесно" - казва един панамерикански шампион по борба. Тръгвам с мисълта, че съм най-добрият."

Кои са спортните постижения на Радостин - в звуковия файл.



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56