Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В 7 български града до края на ноември

23 срещи с артисти, традиции и изкуства в 35-ите Дни на японската култура

3
Снимки: bg.emb-japan.go.jp

Традиционните Дни на японската култура в България вече започнаха. Те се провеждат за 35-и път и в програмата тази есен са включени повече от 20 събития в София и още 6 големи града на страната – Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора и Казанлък.

"През 2024 г. Япония и България отбелязват три важни годишнини в двустранните си отношения – навършват се 115 години от началото на официалните контакти между двете държави, 85 години от установяването на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. Ето защо сме се постарали да планираме програмата на Дните така, че през идните 3 месеца да представим пред широката публика богатия образ на японската култура – от красотата на японските традиции до очарованието на съвременна Япония. Надяваме се, че нашата културна инициатива ще допринесе и за активизирането на двустранните ни отношения", отбелязва в приветствието си Хисаши Мичигами, извънреден и пълномощен посланик на Япония в Република България.

Партньор за събитието е Клуб "Приятели на Япония в България – Нихон Томоно Кай".

По повод годишнината за събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, съобщи пред БНР-Радио София г-н Кенто Мураки, секретар по културните въпроси в посолството на Япония.

Той информира, че вчера 6 дами, специалистки по кимоната, са обяснили и демонстрирали естетиката и богата символика на японската традиционна дреха в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Кенто Мураки   /  Снимка: Диана Костова

Сред другите събития в рамките на идния месец е поредицата от изложби на съвременно японско изкуство, организирани от Фондация "Аматерас", 10-ото издание на София Екиден маратон и изложбата на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава, която ще може да се види в галерия "Сан Стефано" между 18 септември и 2 октомври. Авторката лично ще открие изложбата, а на 19 септември ще проведе работилници за желаещите да се докоснат отблизо до магията на японската калиграфия.

На 24 септември в зала "Киото" на бившия "японски хотел" ще се състои премиерната прожекция на документалния филм "Бледо синя точка", посветен на науката и технологиите, които ни помагат да се докоснем до живота чрез водата. В документалната лента участва и българският учен проф. Румяна Ценкова от Университета Кобе, основател на науката аквафотомика.

"Японската поп култура е по-привлекателна за младите хора, докато традиционната чайна церемония и икебаната – и за по-възрастните", допълни г-н Мураки.

В София ще се проведат още:

  • Лекция и изпълнение на класически японски танци (на 8 октомври)
  • Концерт на класическа японска духова музика (на 12 октомври)
  • Ден на японските бойни изкуства и традиции, който ще бъде открит с цветен парад на международна трупа за танци йосакой (на 19 октомври)
  • Лекция за японските гравюри укийо-е от известния специалист в тази област проф. Джуничи Окубо (на 22 октомври)
  • Концерти на обичаните от българската публика барабани тайко (на 5 ноември)

Миналата година Дните на японската култура са привлекли над 40-хилядна публика. Програмата тази година обещава не по-малко интересни срещи с изкуството от Страната на изгряващото слънце.

Събитията от Дните на японската култура продължават до края на ноември.
Подробностите вижте тук.

Чуйте разговора на Константин Лавсов.


По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..

публикувано на 23.12.24 в 17:31

GoodVibesPuzzle всеки месец подкрепя различна кауза

GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..

публикувано на 23.12.24 в 16:07

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14
Галин Георгиев - етнолог от ИЕФЕМ при БАН

Връзката между коледните традиции в България, Украйна и Молдова

Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..

публикувано на 23.12.24 в 10:46