От 15 септември 250 деца от Украйна ще стартират своето обучение в българските училища, съобщават от интеграционно-образователния център Український Вулик ("Украински кошер"). Организаицята е част от Национална мрежа за децата и повече от две години помага на деца и семейства от Украйна да се адаптират успешно в българското общество. Подробности разказа Юлияна Клюкина, управител на интеграционно-образователния център "Украински кошер".
"Ние създадохме този център в началото на войната и той по принцип не е само за деца, а за всички украински бежанци. Да им помогне за интеграция и адаптация в българската общност. Имаме доста групи по български език за възрастни, работим за хора в пенсионна възраст, защото те трудно учат чужди езици и искат да се завърнат в родината си", каза тя.
Освен това уточни, че се организират различни празници и събития свързани с Украйна и България. Кои са основните трудности, които среща удин украински ученик в България?
"Нашият център направи повече от 60 курса по български език. Най-важното е езикът, но по-малките деца лесно го учат. За по-големите програмата е на по-високо ниво, но ще се справят", заяви тя. Средствата за дарителската кампания продължават да се набират.
Майка на три деца, бесарабската българка Светлана Домущи бяга от войната в Украйна и идва да живее в България. Тя разказа за едни от основните притеснения на родителите на чуждестранни деца у нас.
"Ние сме бесарабски българи, езикът ни е доста добър, но има разлика с този български. България ни прие много добре, държавата е свободна и се чувстваме като да сме у дома", каза тя.
Притеснява се, че тормозът в училище може да навреди на детето й, тъй като то не говори като тукашните деца. "Украински кошер" помага много на децата за тяхната интеграция, посочи Светлана.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...