От 15 септември 250 деца от Украйна ще стартират своето обучение в българските училища, съобщават от интеграционно-образователния център Український Вулик ("Украински кошер"). Организаицята е част от Национална мрежа за децата и повече от две години помага на деца и семейства от Украйна да се адаптират успешно в българското общество. Подробности разказа Юлияна Клюкина, управител на интеграционно-образователния център "Украински кошер".
"Ние създадохме този център в началото на войната и той по принцип не е само за деца, а за всички украински бежанци. Да им помогне за интеграция и адаптация в българската общност. Имаме доста групи по български език за възрастни, работим за хора в пенсионна възраст, защото те трудно учат чужди езици и искат да се завърнат в родината си", каза тя.
Освен това уточни, че се организират различни празници и събития свързани с Украйна и България. Кои са основните трудности, които среща удин украински ученик в България?
"Нашият център направи повече от 60 курса по български език. Най-важното е езикът, но по-малките деца лесно го учат. За по-големите програмата е на по-високо ниво, но ще се справят", заяви тя. Средствата за дарителската кампания продължават да се набират.
Майка на три деца, бесарабската българка Светлана Домущи бяга от войната в Украйна и идва да живее в България. Тя разказа за едни от основните притеснения на родителите на чуждестранни деца у нас.
"Ние сме бесарабски българи, езикът ни е доста добър, но има разлика с този български. България ни прие много добре, държавата е свободна и се чувстваме като да сме у дома", каза тя.
Притеснява се, че тормозът в училище може да навреди на детето й, тъй като то не говори като тукашните деца. "Украински кошер" помага много на децата за тяхната интеграция, посочи Светлана.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Дворът на Първа английска гимназия и 112-о иновативно училище „Стоян Заимов“ беше изпълнен с хора, усмивки, цветя и балони. След поздравите учители, ученици и родители чуха и словото на столичния кмет Васил Терзиев. Той е възпитаник на езиковата гимназия. Терзиев пожела на всички ученици да не си губят времето, да градят приятелства и да..
Едно от столичните училища, които години наред се радват на силен интерес от родители и ученици, е 18-о СОУ "Уилям Гладстон" . Тази година школото изпревари делничния понеделник и откри учебната година точно на 15-и, въпреки че беше неделя. "За откриването дойдоха около 7 хиляди души – деца, родители, посланици, партньори. Тържеството е..
По ул. "Вардар" се премахват малки постройки, които вече не се използват за търговска дейност. Теренът там е собственост на НКЖИ (Национална компания "Железопътна инфраструктура"). Работи се активно до изчистване за проекта на Линейния парк, който беше обещан преди последните местни избори. Това потвърди пред БНР-Радио София кметът на..
Засилено полицейско присъствие ще има пред училищата в първия учебен ден, припомни комисар Мария Ботева от Пътната полиция: "Да напомним на водачите, че ги контролираме и че не бива да причиняват произшествия. Всеки ден да бъдат внимателни в районите на училищата, през които преминава дори ежедневният им маршрут, да са съобразителни и да не..
Очаква се около 720 хиляди ученици да прекрачат училищните прагове в днешния първи учебен ден. От тях 58 хиляди са първокласници, предаде репортер на БНР. Вратите си за учениците днес отварят над 2300 училища в страната. На първия учебен ден най-голямо е вълнението сред първокласниците. В някои от учебните заведения ремонтите ще..
Днес над Западна и Централна България облачността ще се разкъсва и намалява и ще преобладава слънчево време. Над останалата част от страната облачността ще е значителна и на места ще има валежи от дъжд. Ще духа слаб вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между 17° и 22°, в София - около 17° . Над Черноморието..
Кристиян Михайлов, Професионална асоциация по роботика, автоматизация и иновации (ПАРА) е поредният ни гост в предаването, посветено на Иновации БГ : "Роботиката е сред централните в иновацията. Компаниите интегрират все по-сложни проекти с ИИ. Имаме успешни български компании с български решения. Липсва достатъчно квалифицирана работна ръка -..