Темата ни за Варненско лято продължава с именития австрийски диригент Мартин Зигхарт и Ганчо Ганчев, заместник - председател на Българския хоров съюз и експерт към отдел Култура в община Варна. Те ни разказват за концерта с Меса в h moll от Й. С. Бах на 12 септември - концерт, с който официално се открива международния хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“ във Варна:
Мартин Зигхарт: "Бил съм два пъти на Варненско лято с камерния си оркестър, иначе съм 5-и или 6-и път в България. Това, което ще дирижирам е най-трудната творба на Бах. Не мога да си представя как човек може да напише такава музика. Откакто Марио Хосен ме покани преди три месеца, всеки ден работя, за да разбера поне малка част от това, което Бах е написал. В тази меса има и философия, и теология, и математика. Най-важен е хорът и „Варненско лято“ са открили един великолепен хор - румънския "Прелюдио". Специално минах през Букурещ на път към Варна и репетирах с тях един ден – всичко се получаваше толкова лесно. Убеден съм, че работата им с фестивалния бароков оркестър тук ще бъде много плодотворна. Неговите музиканти идват от цял свят, имаме 4 дни за „спояване“ и преживяването ще е изключително. За пръв път дирижирах тази Меса преди 24 години, тогава бях млад и ми изглеждаше лесно, но сега разбирам колко сложна е тази творба, тя е повече от музика, цяла вселена е." Повече за солистите, за българските му студенти в Музикалната академия в Грац (Светослав Борисов) и за книгите, които пише (премиерата на най-новата „Жените. Любовта. Живота“ ще бъде през ноември) - в звуковия файл.
Ганчо Ганчев: "Тази година при нас е състезанието за Голямата награда на Европа (на ротационен принцип). Следи се от цял свят, журито е селектирано от Европейската асоциация още преди две години. Състезанието е на 14, на 13 е нашият Международен хоров конкурс, в смесената му категория са цели шест хора (конкретните участници и членовете на журито - в звуковия файл). Много хора възприемат хоровото изкуство като масово и любителско. В една страна има много малко професионални хорове, но много професионални хорове биха се поклонили пред някои любителски. Това са надъхани хора.
Варна е с много сериозни хорови традиции - 25 хора, които съществуват по различен начин, имаме три поддържани от общината хора. Много е въодушевяващо. Имаме и детско-юношеска общинска опера, тя си има предистория. Децата започват към 8-9 години и ако издържат 2 години, се срастват със състава. Сега имаме около 90 деца. Правим сериозни мюзикъли - "Уестсайдска история", 7 години играхме "Мамма миа" (преди Пламен Карталов да го направи в Софийската опера), в "Красавицата и звяра" участват 17 наши деца. С операта "Малкият коминочистач" сме гостували в Канада. Сега заедно с Петко Бонев подготвяме „Вдън горите“ от Зондхайм. Когато им трябват изпълнители за конкретни роли в големите мюзикъли, които се поставят във Варна и не само, се обаждат на нас."
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..