Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варна е различна в различните сезони

х-л Ню Йорк
Снимка: архив

Християн Облаков за красивите сгради и (не) познатата история на Варна:

"От 15 години се опитвам да систематизирам нещата за града, които съм успял да открия. Архитектурното наследство от края на 19 и началото на 20 век (имената на архитектите - в звуковия файл). Градът е претърпял сериозна трансформация само за няколко десетилетия. Поколенията архитекти на европеизацията на Варна завършват в Централна и Западна Европа, след което се връщат във Варна. Немалка част са възпитаници на Мюнхенската политехника, но не само.

Най-старите ми картички от моята колекция са от края на 19 в. Виждат се много сериозни градоустройствени решения, развитието на Морската градина, тя не възниква за един ден, а е сериозен труд през десетилетията, архитектът ѝ Антон Новак е живял сред нея. Хората от нищо са направили нещо.

Работя като екскурзовод и като се разхождаме по улицата можем да забележим красиви елементи от различни стилове. Историята на града е интересна за самите жители. Трудно е да кажа само една любима сграда. На бул. "Мария Луиза" може да се видят много красиви сгради - с интересни детайли - препратка към професията на обитателите на тези домове, техните инициали и годините на строежа им. В старите махали има много интересни сгради, обитавани от личности с принос към града. 

Една от красивите сгради от 20-те на миналия век е хотел "Ню Йорк" - тогава Варна се издига като морски курорт, това е нова линия на развитие на града след Първата световна. По това време започва да се развива "Св.Константин", но голямата част от туристите идват в града в частта до морския бряг. В околностите започват да се строят летни вили, една от първите е тази на Буров. В 1936 сградата на х."Ню Йорк" е закупена от общината и превърнат в данъчен отдел. Морското казино е също от това време.

Варна е различна в различните сезони. В по-студените месеци е по-тиха, по-обрана. В последните години има много хора от цял свят, избрали да живеят във Варна, лично аз имам приятели от Англия, от Германия. Трудно мога да кажа има ли варненски манталитет.

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Втори конкурс за образование по икономика в средните училища

Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ), Синдикатът на българските учители (СБУ) и Националната асоциация на преподавателите по икономика (НАПИ) организират втори Национален конкурс за присъждане на Годишни награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Конкурсът е насочен към професионални или профилирани гимназии с..

публикувано на 14.10.24 в 19:40
Възрастни дами в Пловдив разказваха приказки в детските градини

Активните хората над 50 г. и бизнесът могат взаимно да си помагат

Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Смилен Вълов и управителят на платформата "Young talents 50+" Георги Първанов подписаха Меморандум за сътрудничество и партньорство. С него се слага слага началото на създаването на по-благоприятна среда за кариерно развитие на зрелите, над 50-годишни професионалисти в България. Според..

публикувано на 14.10.24 в 18:12

Паметникът на Динко Дерменджиев ще е до стадиона на любимия ФК "Ботев"

В предаването “Радиокафе“ акцент и върху тема, свързана с нашата памет, с една инициатива за построяване на паметник около стадион "Христо Ботев" в Пловдив на една легенда на българския футбол и на едноименния местен клуб – Динко Дерменджиев-Чико. Инициативата на  Фондация „Жълто и Черно “ за изграждане паметник на легендарния футболист в..

публикувано на 14.10.24 в 16:50
Jekov

"Близо" на Jekov ни напомня звученето на 80-те години

- Близо (Official Music Video)" frameborder="0">

публикувано на 14.10.24 в 16:31

Михаил Кръстев, ССИ: Повишаването стандарта на живот не става с вдигане на МРЗ

На последното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) стана ясно, че работодателите имат сериозни аргументи да възразят на подготвяното увеличение на минималната работна заплата (МРЗ) от сегашните 933 лв. на 1077 лв. от 1 януари 2025 г. "Не става въпрос за спор или диалог на страните по МРЗ. След промените в..

публикувано на 14.10.24 в 15:54

356 загинали и над 7000 ранени в тежки катастрофи у нас от началото на 2024 г.

356 души са загинали и над 7000 са ранени в тежки катастрофи у нас от началото на 2024 г., съобщи комисар Мария Ботева - заместник-началник на Пътната полиция и добави, че за този период са станали над 5600 тежки катастрофи. Спрямо същия период на миналата година катастрофите са с близо 800 повече, сочат данните на МВР. За сметка на това загиналите..

публикувано на 14.10.24 в 13:55
Зорница Христова - автор и издател

Книга разглежда темата за голотата в изкуството, как да бъде представена, а не заобикаляна

Тя знае как да общува с децата и търси пътища, по които нелеки теми да стигат до тях - издателят и автор Зорница Христова бе гост в предаването “Радиокафе“, за да разкаже как се пише изкуство за деца, в разговор за книгата с красноречиво заглавие “ Сложете гащи на тези картини“. Тя разглежда темата за голотата в изкуството – как тя да бъде..

публикувано на 14.10.24 в 13:01