Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варна е различна в различните сезони

х-л Ню Йорк
Снимка: архив

Християн Облаков за красивите сгради и (не) познатата история на Варна:

"От 15 години се опитвам да систематизирам нещата за града, които съм успял да открия. Архитектурното наследство от края на 19 и началото на 20 век (имената на архитектите - в звуковия файл). Градът е претърпял сериозна трансформация само за няколко десетилетия. Поколенията архитекти на европеизацията на Варна завършват в Централна и Западна Европа, след което се връщат във Варна. Немалка част са възпитаници на Мюнхенската политехника, но не само.

Най-старите ми картички от моята колекция са от края на 19 в. Виждат се много сериозни градоустройствени решения, развитието на Морската градина, тя не възниква за един ден, а е сериозен труд през десетилетията, архитектът ѝ Антон Новак е живял сред нея. Хората от нищо са направили нещо.

Работя като екскурзовод и като се разхождаме по улицата можем да забележим красиви елементи от различни стилове. Историята на града е интересна за самите жители. Трудно е да кажа само една любима сграда. На бул. Мария Луиза може да се видят много красиви сгради - с интересни детайли - препратка към професията на обитателите на тези домове, техните инициали и годините на строежа им. В старите махали има много интересни сгради, обитавани от личности с принос към града. 

Една от красивите сгради от 20-те на миналия век е хотел "Ню Йорк" - тогава Варна се издига като морски курорт, това е нова линия на развитие на града след Първата световна. По това време започва да се развива "Св.Константин", но голямата част от туристите идват в града в частта до морския бряг. В околностите започват да се строят летни вили, една от първите е тази на Буров. В 1936 сградата на х."Ню Йорк" е закупена от общината и превърнат в данъчен отдел. Морското казино е също от това време.

Варна е различна в различните сезони. В по-студените месеци е по-тиха, по-обрана. В последните години има много хора от цял свят, избрали да живеят във Варна, лично аз имам приятели от Англия, от Германия. Трудно мога да кажа има ли варненски манталитет.

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Rebel Rebel

Морският дом на Rebel Rebel

Снежка Пенева ръководи един от емблематичните клубове във Варна за музикалния вкус и предпочитания и не за пръв път застава пред микрофона ни: "Горди сме, че втора година сме морски дом на Rebel Rebel - нова алтернативна българска авторска музика. Съдържанието е многопластово (кои са те - в звуковия файл). Много трип-хоп, сайкаделик, правилни хора...

публикувано на 08.09.24 в 11:56
Мартин Зигхарт и Ганчо Ганчев

Как човек може да напише такава музика?

Темата ни за Варненско лято продължава с Мартин Зигхарт, австрийски диригент и Ганчо Ганчев, зам-председател на Българския хоров съюз. Те ни разказват за концерта с Меса в h moll от Бах и за големия международен хоров конкурс във Варна, който започва в понеделник: Мартин Зигхарт : "Бил съм два пъти на Варненско лято с камерния си оркестър, иначе съм..

публикувано на 08.09.24 в 10:08
Марио Хосен

Сцената и приятелството обединяват

Марио Хосен, артистичен директор на Варненско лято, слага началото на едно варненско "Радиокафе": "Имаме симпозиум, посветен на маузиката на дунавските страни. Както и барок. Успяхме да станем притегателен център на музиколози, след техните доклади - камерно музикални концерти, които да илюстрират темите им от матинетата им. Над 40 години концертирам..

публикувано на 08.09.24 в 09:31
Валери и Доменика

Адресите на любовта - Валери Петров

Валери Петров е плод на любовна история, досущ като тази на Ромео и Жулиета, породена от враждата между Монтеки и Капулети. Бащата на писателя - Нисим Юда Меворах е роден в София и е сефарадски евреин. Той е професор по правни науки, специалист по семейно, облигационно и наследствено право, виден адвокат, обществен деятел и дипломат, преподавател..

обновено на 07.09.24 в 18:16
Анна Каменова

Историята оживява - Маджаровият род - Анна Каменова

В днешната ни среща продължаваме разказа за една от значимите фамилии по нашите земи. Маджаровият род, с корени във възрожденска Копривщица, се отличава с просветените си представители. А един от тях разбива стереотипите на 20-и век.  Нейното име е Анна Михайлова Маджарова, по-късно по мъж Стайнова. Родена е на 31и декември 1894 г. в древния град..

публикувано на 07.09.24 в 15:55

Софийски разкази - Историята на Царския дворец

Жанет Митева и книгата ѝ за историята на царския дворец:

публикувано на 07.09.24 в 15:00
Радослав Механджийски

Голямо европейско преживяване

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3-ти до 6-ти октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк. Почече за идеята, организацията и някои експонати - от Радослав Механджийски: "Подобни форуми стимулират пазара...

публикувано на 07.09.24 в 11:48