Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция

Българското участие на биеналето за занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024"

4
Постамент с визията на Хомо Фабер 2024, Венеция
Снимка: Росина Пенчева

Трима българи участват в третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024", което се провежда от 1 до 30 септември в пространствата на фондация Джорджо Чини на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция.

Сред подбраните произведения за изложбите на биеналето са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов, разказа пред БНР-Радио София Росина Пенчева, фотограф и творчески продуцент, посланик на Хомо Фабер за България. Студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади гидове на изложбите, които запознават посетителите с увлекателната история на творбите и техните автори.

Росина Пенчева

"Хомо Фабер е културно движение, в центъра на което е авторът на ръчно изработени изделия. Това е инициатива на швейцарската фондация „Микеланджело“. Биеналето започна като европейско, но сега вече е световно – с участието на над 70 страни", уточни Пенчева.

Тази година събитието протича под мотото „Пътешествието на живота“ и включва 10 тематични изложби в различни зали, в които с изразните средства на 105различни занаяти се проследява човешкия живот.

  • Темите: раждане; детство; празненство; наследство; любов; пътешествия; природа; сънища; диалози (в тази зала майстори на живо демонстрират уменията си); след смъртта.
Снимка: 2024.homofaber.com

"България е имала свои представители и на трите биеналета. Сред задачите ми е да търся и препоръчвам. Правило ми е впечатление, че богатата биография на майстора не ги впечатлява толкова, колкото българската идентичност, която личи в творбите, особения поглед при интерпретацията", отбеляза още Росина Пенчева

Димитър Станков се откроява с изключителното си майсторство още по време на обучението си в специалност Метал в Националната художествена академия в София и впоследствие в специалностите Дизайн на бижута и Сребърни изделия от Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен, Белгия. Произведенията му са стилни и ексцентрични малки пластики. Важен елемент от занаята му е българското културно наследство, черпeйки вдъхновение и създавайки красиви и въображаеми асоциации между фолклора и съвременността. В момента Димитър Станков живее със семейството си в Брюксел, където практикува и преподава бижутерия.

В биеналето той участва за втори път, този път специално за експозицията е направил изящна чаша за пиене на саке (►) за залата в раздел „Празненства“.

Провокиран, Станков отбеляза, че в Западна Европа повечето бижутери работят специализирано, докато той и другите български ювелирни занаятчии проследяват целия процес на изработка.

"Аз изработвам изцяло творбата - от А до Я, това е важно за мен."


Людмил Йорданов () е роден и израснал в семейство на занаятчии, които над 50 години изработват кукерски маски. След като се дипломира като учител, напуска родината си, преследвайки американската мечта. Завръщайки се в България, основава собствена работилница за изцяло ръчна изработка на кукерски маски. Наследил занаята от дядо си и баща си, той усърдно работи за запазване и популяризиране на древния ритуал Кукери. Изработва кукерски маски от етнографската група Граово, област Перник и костюми изобразяват митични същества, които гонят злите духове и призовават за здраве и плодородие.

В специална притъмнена зала с басейн в раздел „Сънища“ на биеналето Йорданов се представя със сувенирна кукерска маска, подходяща за украса, както и ритуална, участвала в „Сурва“ и други фестивали.

"Моите родители са ме облекли в кукерски костюм, когато съм бил от 4-годишен. Маските сега изработваме изцяло от естествени материали, дърво, овча кожа, рога от незастрашени видове животни."

Чуйте разговора на Божидар Янев.

Снимките са на Росина Пенчева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се първият сняг в София. Жълт код за поледици

Предупредителен "жълт код" за снеговалежи и поледици в 10 области на страната издаде НИМХ за днешния вторник. Той е в сила за районите на Видин, Монтана, Враца, София област, София - град , Перник, части от областите Ловеч, Стара Загора, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Пловдив. В София се очаква и падането на първия за сезона..

публикувано на 12.11.24 в 07:15
Центърът на София днес вреше от протести

"Форум", 11.11.24: Новото разделение у нас следва световна тенденция, предстои пренареждане

Новата седмица започва с нови коментатори в дискусионното предаване "Форум". В първия ден на 51-вото Народно събрание и 7 протеста, водещият Лъчезар Христов провокира събеседниците по следните теми: Депутатите за пореден път не успяха да изберат председател на парламента. Сюжетите пред бъдещо правителство. Победата на Тръмп – реално..

публикувано на 11.11.24 в 18:25

Бах срещу стената – 35 години по-късно с проф. Анатоли Кръстев

Има един момент от падането на Берлинската стена през ноември 1989 г., който е особено затрогващ и символичен – моментът, в който знаменитият руски виолончелист Мстислав Ростропович изпълнява сюитите за соло виолончело на Йохан Себастиан Бах. Историята разказва, че той е в Париж, когато чува, че стената бива разрушавана, спонтанно се качва на..

публикувано на 11.11.24 в 17:37
Ремонтът на площад „20 април“ не е довършен

Почти цялата Копривщица чака подмяна на ВиК мрежата

В Копривщица все още тече ремонт на водопреносната мрежа и на асфалтовата настилка на бул. "Хаджи Ненчо Палавеев", но сякаш краят не се вижда. Въпросът е много щекотлив за всички жители на общината. Договорът е изтекъл, а работата не е свършена, обясни пред БНР-Радио София кметът на Копривщица Мария Тороманова . Местната администрация се..

публикувано на 11.11.24 в 17:25

Първите кандидати за наградите на БАИТ са ученици и студенти

Първите няколко кандидатури за "Наградите на БАИТ" са постъпили веднага след обявяването на старта на 14-ото издание на конкурса и те са били на ученици и студенти в категорията "Младежка награда". Това много ни зарадва, отбеляза пред БНР-Радио София Весела Калъчева – изпълнителен директор на БАИТ .  Най-често кандидатите са от..

публикувано на 11.11.24 в 16:50

Вида Пиронкова представя авторския клавирен концерт "Състояния"

Авторски концерт на Вида Пиронкова ще се състои тази вечер в Съюза на българските композитори . Пиесите ѝ за пиано ще бъдат представени от 18.30 часа под мотото "Състояния“. "Контрастира с нашите човешки състояния, състоянията на духа ни, които се променят не ежедневно, а ежеминутно – от радост през тъга, мълчание, през носталгия,..

публикувано на 11.11.24 в 16:41

Документален филм разказва за Каменоделното училище в село Кунино

Документалният  филм  "Каменоделно училище“ разказва за Професионалната гимназия по каменообработване, което се намира в село Кунино, община Роман. Единственото такова школо на Балканския полуостров е създадено през 1920 година, с подкрепата на чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в Кунино идва учителят-специалист и пръв..

публикувано на 11.11.24 в 15:45