Седмицата, която изпращат в САЩ, мина(ва) под знака на проведения дебат на кандидат-президентите от Демократичаската и от Републиканската партия - вицепрезидентът на САЩ Камала Харис и бившият президент Доналд Тръмп.
Според няколко социологически проучвания, Харис е надделяла с 1 до 5 процента.
"Разликата е много малка. Ще отнеме време за да се види с категоричност как дебатът и повлиял на избирателите" – коментира пред БНР-Радио София от Вашингтон Младен Петков.
По думите му, избирателната система в САЩ, както е приета и функционира, като че е в полза на републиканския кандидат. Въпреки отзивите след проведения дебат, както и подкрепата от звезда като Тейлър Суифт за Харис, от лагера на демократите не бързат да се успокояват.
Интересен факт е, че 24 часа след дебатите, са събрани 47 млн. долара дарения за кампанията на Харис.
Допитването на Ройтерс/Ипсос след дебата показва, че демократът Харис печели 47% от избирателите в сравнение с 42 за републиканеца Тръмп. От тези, които казват, че са запознати с дебата 53 на сто смятат, че Харис е спечелила дебата, а 24 - Тръмп. Сред гласоподавателите поддръжници на републиканците един от всеки пети е казал, че Тръмп не е бил в най-добрата си форма.
Осреднените данни на Вашингтон Поуст към 12 септември показват, че Харис води в 3 от ключовите щати – Мичигън, Пенсилвания и Уисконсин. Тръмп води в Аризона и Джорджия, а двамата са с изравнени позиции в Северна Каролина и Невада. Но разликата между двамата е много малка.
Стратегията на Харис бе да влезе под кожата на Тръмп и да го изкара от равновесие. Тя вкара коментар за отегчените хора на митингите му, каза че е осъден престъпник, посочи как хората, които са работили за него, смятат, че Тръмп презира конституцията.
Тръмп не успя да устои на примамката. Това беше видимо и важно да се отбележи. Но има и друг важен момент – как Харис подходи към привличането на републиканци. Как да ги спечели на своя страна, когато Тръмп я описва като „марксист,“ „радикална,“ и някои, който ще разруши страната. Имаше няколко видни моменти. Сред тях - израза “ще бъда президент на всички американци,“ изтъкването, че има подкрепата от 200 републиканци сред които Дик Чейни и Лиз Чейни и коментара ѝ за твърдения, че демократите искат да лишат американците от права за носене на оръжия: „Не отнемаме оръжията на никого, така че спрете да лъжите за това.“ Харис добави, че както тя, така и Тим Уолц притежават оръжие.
Харис подходи твърдо с фокус и представянето ѝ се прие добре.
Може да се каже, че индикация за това, че съпартийците на Тръмп не са доволни от представянето му са техни реакции. Конгресмени-републиканци избягваха да дават оценка или насочиха коментарите си към липсата на субстанция в изказванията на Харис или атаки срещу модераторите.
Тръмп настояваше, че той е спечелил дебата и обвини модераторите на Ей Би Си в преднамереност. Също той каза категорично „не“ след променливата си позиция за повече от един дебат с Харис. Той има много важна задача – не само да наелектризира базата си, но и да привлече такива, които или не са решили дали ще гласуват или за кого да гласуват. Когато имаш такава задача обикновено отиваш в изказванията си към средата, но Тръмп продължи с макар и не толкова крайни недоказани твърдения, подобни на тези на дебата. На митинг в Аризона в четвъртък каза, че имигранти от Хаити в Спрингфилд, Охайо крадат домашни любимци. Все пак не повтори недоказаното твърдение от дебата, че имигранти от Хаити ядат домашните любимци.
Има и друго - притесненията на републиканците относно Тръмп идват от това, че тази седмица е пътувал из страната заедно с Лора Лумър – крайно дясна активистка. Това си е за притеснение, защото Тръмп и без това в някои свои изказвания застава зад конспиративни теории и залита към поляризираща риторика и преместването към още по-крайни позиции може да му коства важни гласове.
Цитиран от Вашингтон Поуст Линзи Греъм – сенатор-републиканец казва, че в миналото Лумър е правила изказвания които са повече от обезпокояващи „Мисля, че трябва да говорим за неща, от които хората се вълнуват, а това (с Лумър), не мисля че помага на каузата.“
Изданието припомня, че тя е споделила видео, в което се твърди, че атентатите от 11 септември са „работа отвътре“, цитирани са и нейни расистки изказвания по адрес на Харис – изказвания осъдени остро от републиканци.
Самата Лумър тази седмица е казала, че не работи за Тръмп, но не е ясно защо е пътувала с него.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..