Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поглед към 2024 година

Йордан Ефтимов: Споровете са резултат от повече внимание

Йордан Ефтимов
Снимка: Лили Големинова

В ретроспекцията на 2024 г. в студиото на БНР-Радио София се включи и поетът, литературен критик и преподавател Йордан Ефтимов.

Той направи уговорката, че е нормално неговия взор да се спре по-скоро върху културните събития и явления от последните 12 месеца. Но от друга страна "културата е неотделима от политиката, от спорта и от другите човешки дейности".

Например, когато се сменя президентът на САЩ, това неминуемо ще се отрази на много сфери от живота, и то не само на американците.

Той анализира причините, довели до втора (непоредна) победа на Тръмп в изборите за президент, спря се на дискусионни моменти от Олимпиадата в Париж, коментира и политическата криза в България, катаклизмите в българските партии, (не)възможностите на бизнесмени да оказват влияние, ниската избирателна активност, ролята на дигиталните инструменти за въздействие, формиране на мнение и манипулации.

Хората си търсеха повод за разделения в обществото, изтъкна Ефтимов и не беше затруднен да посочи примери (откриването на Олимпиадата, постановката на Джон Малкович в Народния театър и други).

Сред скандалите в културната сфера ще се запомнят поетичните отличия за творби, създадени от изкуствен интелект, както и наградата "Роман на годината" ("Вулкан" на Елена Алексиева бе анулиран заради член на журито и призът бе даден на Захари Карабашлиев за "Рана").

Тази нощ символично прекрачваме прага на Новата година, с това нищо няма да се промени мигновено, но е хубаво, че правим равносметка на изминалата 2024-та – с какво не сме били съгласни и какво сме подкрепяли, отбеляза още интелектуалецът.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..

публикувано на 03.01.25 в 13:16
Симеон Александър

Актуалните конкурси за 2025 г. на Бюро Творческа Европа Култура

Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор .  Бюрото има две направления - култура и медия .   “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..

публикувано на 03.01.25 в 12:48
Виктор Минчев

Как да използваме творчеството за професионално израстване

Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе"  Виктор Минчев  - копирайтър, създател на..

публикувано на 03.01.25 в 11:42
Бистришките баби

Изложбата "Живи човешки съкровища" показва 44 елемента на нематериално културно наследство

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..

публикувано на 03.01.25 в 09:25
Артистът Ива Янкулова

Певицата Ива Янкулова с ново поприще - учител по изобразително изкуство

Ива Янкулова е поет, музикант, артист, а от скоро е в съвсем нова светлина  - тази на учител по рисуване в малкото китно градче Бяла, което се намира близо до курорта “Обзор”. “Аз не само съм учител, но взех решението да съм много далеч от София. Така се случи, че преди няколко години попаднах на почивка там и ми хареса много градът. Много бързо взех..

публикувано на 03.01.25 в 08:35

Православната църква чества свети пророк Малахия и свети мъченик Гордий

Православната църква чества свети пророк Малахия и свети мъченик Гордий. Св. пророк Малахия е един от тъй наречените "12 малки пророци", юдейското предание го нарича "печат на пророците". Той пророчествал в Юдея между годините 416 и 400 преди Христа, след завръщането на евреите от Вавилонския плен и в последните години от управлението на Неемия –..

публикувано на 03.01.25 в 08:25