Фондация Приложни изследвания и комуникации е представител за България на Европейската мрежа за подкрепа на бизнеса (Enterprise Europe Network) - най-голямата мрежа в света за подпомагане на малки и средни предприятия, които имат амбицията да "излязат" на международния пазар. Тя е организатор на Националния конкурс „Иновативно предприятие на годината“. Това е причината днес да им гостуваме и да откриваме новото, което вече променя живота ни. Първа е проф.Теодора Георгиева, Програмен директор, Програма „Иновации и подкрепа за бизнеса”:
"Фондацията е създадена преди повече от 30 г., ангажирани сме с иновациите и информационното общество. 33 години е една прекрасна Христова възраст - станаха вече 20 г. от инициативата Иновации БГ. Обявявам тук в ефир изданието на конкурса за иновативни предприятия за 2024. Кандидатурите вече се приемат, краен срок е 21 октомври. Осемте ни категории са много комплексни (подробности - в звуковия файл).
Иновациите могат да бъдат внедрени във всяка област. Усилията са ни в това, как иновациите променят живота ни. Предприятията трябва да представят продукти, услуги, иновативни решения, които вече са внедрени. Нормално е в разговор с тях, те да си дадат сметка, че в бизнес-развитието си, внедряват иновации.
В общественото пространство, нашата поява преди три десетилетия бе нещо иновативно. Ново от 2004 е докладът "Иновации БГ" и оттогава подпомагаме политиките по иновации след представяне на фактите. Бизнесът е изключително активен. Проследяваме т.н. европейско иновационно табло. Още тогава сме били преди 10 европейски държави. Сега сме на предпоследно място, преди Румъния. Основна "заслуга" са негативните процеси в политическия дневен ред. Опитваме се да гледаме на нещата като възможности за развитие."
доц. д-р Даниела Георгиева, Старши анализатор, Програма „Иновации и подкрепа за бизнеса” от Фондация Приложни изследвания и комуникации:
"Има основни стратегии в ЕС като връщане на производството в самите страни на произход. Глобалните вериги имат положителен ефект като минимизиране на разходите, трансфера на знания. Но липсва доверие. Предприятията не желаят да стават част от сложни вериги. Предприятията могат да си съдействат, но липсва сътрудничество и с академичните среди, и с правителствения сектор.
Предприятията предпочитат такива, на които имат доверие. То се изгражда с времето. Изискват се управленски умения, работа в екип, но това се изгражда още на ниво образование. Липсват умения за управление на рискове. Агробизнес, автомобилостроене, мебелната промишленост и текстилна индустрия са сред най-добре позиционираните сектори."
Финалът е с Пламен Иванов, директор на Enterprise Europe Network - България - Фондация Приложни изследвания и комуникации:
България има достъп до европейските инструменти, МСП трябва да имат повече информация за глобални инструменти за устойчиво развитие. Амбициите ни са конкурсът ни да стане празник на българските иновации. Голяма част от компаниите вече получиха и европейско финансиране. Роботиката е част от решението на проблема за липсата на кадри. Преходът трябва да бъде подкрепен и с мерки за задържане на талантите - битката за тях е на световно ниво."
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..