Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред район "Красно село"

Снимка: район Красно село

Днес, 18 септември е празникът на район "Красно село". Какви са проблемите на района, как са преминали ремонтите там и каква е разликата до момента за тези изминали 11 месеца от местните избори? По темата говори Иван Голев от Сдружение "Лагера".

"Личното ми мнение е, че началото на новото ръководство беше трудно, имаше и някои обективни причини за това. Миналата зима имаше един много тежък мокър сняг, който беше голямо предизвикателство да се изчисти. Не само за нашия район, но и за целия град. Тогава и ние активно се включихме като граждани. Освен това имаше едно забавяне по всички програми за финансиране, поради липсата на работещ Столичен общински съвет", каза той.

Освен това изтъкна като проблем косенето на тревата през пролетта поради забавяне, а обяснението е било, че  липсва сключен договор за поддръжка. Голев посочи, че в последните месеци нещата са се раздвижили и той гледа оптимистично на нещата. Освен това по негова преценка има добра комуникация между сдружението и районната администрация.

"Направихме една гражданска дискусия и няколко срещи с районната администрация във връзка с предстоящи ремонти и нужда от нови детски площадки. Също така направихме подобно нещо и за нуждата от обособени пространства за разхождане на домашни любимци. Тогава на самата среща дойдоха и представители на районната администрация и поеха ангажимент да вземат предвид и волята на гражданите", сподели той.

По думите на Голев има две инициативи, едната е лятното кино, а другата е спортен празник, който се организира на 28 септември, който е със съдействието на Столична община.

По темата се включи и районният кмет Цвета Николаева.


"Ние сме активни с жителите на района, дори вчера имах открита приемна, за мен обратната връзка е от изключително значение така, че работим в тази посока доста активно", сподели тя. И добави:

"Бяхме доста възпрепятствани да пуснем обществената поръчка за двете детски градини и училища, които може би са най-мащабните строежи, които очаква района. За да минем по нормата на закона трябваше поръчките да се изготвят от нас и да се пуснат от Столична община. В момента очакваме вече да се обявят и да тече срокът за подаване на оферти. Относно тротоарите доста напреднахме в тази насока, даже аз бях първият районен кмет, който използва цялото финансиране по безвъзмездния заем. В момента се довършват последните два по него и очакваме скоро да сключим договор за 4 години, който е със субсидията, която се получава ежегодно. Тя е крайно малка, но въпреки това ще продължим до края на годината да изграждаме тротоари."

Относно ремонта на 25-то ОУ "Д-р Петър Берон" Николаева каза, че в момента тече обществената поръчка за проектирането. Това е първата стъпка за да се стигне до реалния ремонт. Тя посочи, че в годините са правени частични проекти, които не са отговаряли на стандартите и другото е, че в никой от тези проекти не е бил съобразен фактът, че сградата е на над 100 години.

"Надяваме се 2025 година да започнем с готов проект, който ще ни даде възможност да пуснем документи за самия ремонт. От фирмите зависи качеството на ремонта, но ние от своя страна ще наложим безкомпромисен контрол с цел училището да се модернизира и най-вече обезопаси за своите ученици", каза тя. И добави, че следващият ремонт ще бъде на Дебърската градина.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00