Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В поредица от изложби ще бъдат представени уникалните творби на Живко Седларски

Албена Ненкова и Живко Седларски разказаха в "Радиокафе"

Снимка: личен архив

Мода, която не се облича, но те вдъхновява. Изящни рокли, но не от дантела или коприна, а от метал. Скулптурите на Живко Седларски са притежание на музеи, галерии и частни колекции на 3 континента, печелейки му прозвището "Рицарят на стоманените дами".

Преди дни българският творец, който от години живее във Франция, пристигна у нас, за да даде старт на поредица от изложби, посветени на творчеството му. Началото на тази своеобразна "естетическа офанзива" бе поставено на 16-и септември в столичната галерия "Мисията", с експозицията "Haute couture – Haute soudure", съдържаща 30-ина негови скулптури – на метални рокли, естествено! Защото българският скулптор дължи световната си слава именно на тях.

С течение на годините неговите "стоманени дами" се превръщат в истинска сензация. Те красят паркове на замъци, градски площади, музеи и галерии.

"От 2008 г. до днес правя само рокли" – признава пред Радио България Седларски и добавя, че се вдъхновява от женствеността и от движението на материята в пространството.


Българинът работи с различни материи – метал, смола, мед, дърво, гранит. Роклите му са одухотворени, минималистични, изящни.

Те носят ефирни имена, като "Полъх", "Дъга в нощта", "Бяла тишина", но авторът им твърди, че не се интересува от мода.

За един човек – Живко Седларски и неговите няколко изложби разказа пред Радио София Албена Ненкова, според която те показват различни посоки и различните негови емоции, показани през самите скулптури.

“Живко Седларски от години живее и работи във Франция и е допълнил към тази си острота и категоричност в почерка си и една френска елегантност. Аз мисля, че трябва да се види изложбата, която се открива днес в НДК, с изключително любезното домакинство на новия директор –  в лицето на една крехка дама, но с твърда ръка, която го покани, а той я покани на един “железен танц“, днес ще можем да видим какво произлиза от това", разкри Албена Ненкова.

В Новото открито пространство за изкуство в Централни хали през ноември ще можем да видим една различна тема в творбите на Живко Седларски - това са дърветата, посочи още тя. Там ще има и тематична дискусия за Дървото на живота.


Жителите и гостите на Перник също ще могат да видят творбите на скулптора на 19 октомври, когато е празникът на града.

Живко Седларски завършва Художествената академия в София, като междувременно посещава лекции в Медицинския университет.

"Беше ми нужно. За да мога да правя човешката фигура, то трябва да познавам анатомията й достатъчно“, разкрива той. Вдъхновен от Микеланджело, след като е прочел до последен детайл за живота му.

"Исках да мина неговия път, да се уча така, както той се е учил“, споделя скулпторът.

Може би целта на всеки творец е да намери нещо ново в своята област. Да пресъздаде природата по някакъв свой начин върху платно, върху плоскост, обем. Това е предизвикателство, което и Живко Седларски си поставя за цел, да го търси и да го намери,  да го изрази по начина, по който той го вижда.

Скулпторът ни доказва, че дори от арматурно желязо може да се постигне изразно средство, далечно от функцията, която тази арматура има да изпълнява с връзката си с бетона.

Как работи Живко Седларски? 

Идва някаква идея и първо я търси на хартия, рисунка. И след това мислейки върху формата на скулптурата, мисли и в кой материал тя би изглеждала най-добре. Резултатът е красив, смел и изящен, дори в категорично не изящната стомана.

Още какво разказа самия той, чуйте от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

Снимки: Личен архив


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над по-голямата част от страната времето остава облачно

През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...

публикувано на 15.01.25 в 07:15

"Форум", 14.01.25: Защо в богатия, презадоволен свят възникват войни?

Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по  темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 14.01.25 в 18:50
Неделя Сярова

Новият проект "Поколение Земя" на "Гринпийс" - България е насочен към младите хора

“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..

публикувано на 14.01.25 в 17:39
Стадион

Общината встъпва във владение на стадион "Герена"

Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца.  "Започваме 2025 година с добри..

публикувано на 14.01.25 в 17:17

Ваня Григорова очаква подкрепа в СОС за спиране на 2 нощни автобусни линии

Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи.  Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

В Самоковско пътищата са проходими, но снегът не спира

Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..

публикувано на 14.01.25 в 15:49

През март предстои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025"

От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..

публикувано на 14.01.25 в 15:38