Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В поредица от изложби ще бъдат представени уникалните творби на Живко Седларски

Албена Ненкова и Живко Седларски разказаха в "Радиокафе"

Снимка: личен архив

Мода, която не се облича, но те вдъхновява. Изящни рокли, но не от дантела или коприна, а от метал. Скулптурите на Живко Седларски са притежание на музеи, галерии и частни колекции на 3 континента, печелейки му прозвището "Рицарят на стоманените дами".

Преди дни българският творец, който от години живее във Франция, пристигна у нас, за да даде старт на поредица от изложби, посветени на творчеството му. Началото на тази своеобразна "естетическа офанзива" бе поставено на 16-и септември в столичната галерия "Мисията", с експозицията "Haute couture – Haute soudure", съдържаща 30-ина негови скулптури – на метални рокли, естествено! Защото българският скулптор дължи световната си слава именно на тях.

С течение на годините неговите "стоманени дами" се превръщат в истинска сензация. Те красят паркове на замъци, градски площади, музеи и галерии.

"От 2008 г. до днес правя само рокли" – признава пред Радио България Седларски и добавя, че се вдъхновява от женствеността и от движението на материята в пространството.


Българинът работи с различни материи – метал, смола, мед, дърво, гранит. Роклите му са одухотворени, минималистични, изящни.

Те носят ефирни имена, като "Полъх", "Дъга в нощта", "Бяла тишина", но авторът им твърди, че не се интересува от мода.

За един човек – Живко Седларски и неговите няколко изложби разказа пред Радио София Албена Ненкова, според която те показват различни посоки и различните негови емоции, показани през самите скулптури.

“Живко Седларски от години живее и работи във Франция и е допълнил към тази си острота и категоричност в почерка си и една френска елегантност. Аз мисля, че трябва да се види изложбата, която се открива днес в НДК, с изключително любезното домакинство на новия директор –  в лицето на една крехка дама, но с твърда ръка, която го покани, а той я покани на един “железен танц“, днес ще можем да видим какво произлиза от това", разкри Албена Ненкова.

В Новото открито пространство за изкуство в Централни хали през ноември ще можем да видим една различна тема в творбите на Живко Седларски - това са дърветата, посочи още тя. Там ще има и тематична дискусия за Дървото на живота.


Жителите и гостите на Перник също ще могат да видят творбите на скулптора на 19 октомври, когато е празникът на града.

Живко Седларски завършва Художествената академия в София, като междувременно посещава лекции в Медицинския университет.

"Беше ми нужно. За да мога да правя човешката фигура, то трябва да познавам анатомията й достатъчно“, разкрива той. Вдъхновен от Микеланджело, след като е прочел до последен детайл за живота му.

"Исках да мина неговия път, да се уча така, както той се е учил“, споделя скулпторът.

Може би целта на всеки творец е да намери нещо ново в своята област. Да пресъздаде природата по някакъв свой начин върху платно, върху плоскост, обем. Това е предизвикателство, което и Живко Седларски си поставя за цел, да го търси и да го намери,  да го изрази по начина, по който той го вижда.

Скулпторът ни доказва, че дори от арматурно желязо може да се постигне изразно средство, далечно от функцията, която тази арматура има да изпълнява с връзката си с бетона.

Как работи Живко Седларски? 

Идва някаква идея и първо я търси на хартия, рисунка. И след това мислейки върху формата на скулптурата, мисли и в кой материал тя би изглеждала най-добре. Резултатът е красив, смел и изящен, дори в категорично не изящната стомана.

Още какво разказа самия той, чуйте от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

Снимки: Личен архив


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но  той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..

публикувано на 04.11.24 в 15:50

Младата певица Eliya със самостоятелен концерт в София

Младата изпълнителка  Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември.  На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..

публикувано на 04.11.24 в 15:41
Петър Ганев

Петър Ганев: Обуздаването на разходите ще е голямата тема за парламента

Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..

публикувано на 04.11.24 в 15:30

Националната галерия обучава безплатно деца, младежи и семейства за приобщаване към визуалните изкуства

Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..

публикувано на 04.11.24 в 15:06