Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образование и практика

Снимка: Мария Филева

Икономическият и социален съвет (ИСС) препоръча мерки за пренастройване на образованието към приложимост на знанията. В България се откриват образователни неравенства, които се дължат, както на неравенства на доходите, така и на други фактори – етническата принадлежност и социално-икономическото равнище на семействата на обучаваните. Това са част от изводите на анализ на ИСС на тема "Неравенствата в образованието и отражението им върху пазара на труда в България. Решения за пренастройване на образователната система към приложимост на знанията и формиране на социални умения". 85,5% ученици на възраст от 5 години са записани в предучилищно или училищно образование, което е под средното за ЕС ниво от 96,3% и ни нарежда сред десетте държави с най-слабо представяне по показателя в съюза.

На едно от последните места сме в ЕС по относителен дял на младите хора (18-34), които нито учат, нито работят  – на 23-то място от 27. В същото време 75% от работодателите у нас срещат трудности при намирането на служители заради липса на ключови компетентности като инициативност и предприемачество, дигитални способности и умения за учене, умения за писане и изразяване на правилен и разбираем български език. Подробности разказа Зорница Русинова, председател на ИСС.

"В самия анализ се вижда, че едно от големите предизвикателства на България е дисбалансът на това, как децата и младите хора се подготвят за пазара на труда. Ценността на анализа идва не само от конкретните елементи, които са дадени вътре с добре обмислени препоръки, но и това, че тези препоръки са консенсусното мнение на синдикати, работодатели и неправителствени организации и биха подпомогнали оттук нататък предстоящи инициативи и мерки или реформи, които трябва да се направят в образователната система. Основната причина за неравенствата се групират в няколко теми. Те са свързани и с доходите, но не само. Свързани са и с това от кой район как е организирана образователната система и в различна степен можем да видим различни неравенства и в средното и висшето образование", каза тя.


По думите й основните препоръки са да се намалят дисбалансите по отношение на регионалния обхват на включване на децата в образователната система в най-ранна възраст. Отделно има нисък интерес към професионалните гимназии, откъдето идва и липсата на технически кадри, което пък от своя страна е една от големите пречки за бизнеса, коментира Русинова. И добави:

"През 2023 година със своите 17.4% попадаме сред шестте европейски държави, които отчитат по-малко от 20% деца под три годишна възраст, които получават грижи извън семейството от формалните институции. Препоръките, които сме извели в доклада до голяма степен са свързани с продължаване на някоя от реформите, които бяха стартирани през миналата година включително, а и през тази с промени в Закона за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование."

Тя посочи, че трябва да има по-добро обвързване на план-приема в професионалните гимназии с нуждите на пазара на труда. Една от ключовите мерки, която е необходимо да се задълбочи е увеличаване на броя на така наречените STEM паралелки. Висшето образование също е във фокуса на анализа на ИСС. Независимо от направените реформи към края на 2022 година едва 33.8% от българите на възраст между 25 и 34 години имат диплома за завършено висше образование при средна стойност за ЕС от 45%. Част от препоръките са свързани с финансирането на висшите училища, като допълнителен ефект би имало от възможността за повече стипендии за студенти от специалностите, които са признати като важни за пазара на труда. На последно място сме и по обучение на хора, които вече работят, подчерта Русинова.

"Пряката връзка на образователната система с пазара на труда трябва да бъде решавана на всеки един от слоевете на образователната система", каза тя.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно лято в края на септември, с температура в София около 29°

Днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в източните райони - до умерен вятър от юг-югоизток, съобщиха от НИМХ.Температурите още малко ще се повишат и преобладаващите максимални ще бъдат между 28° и 33°, в София - около 29°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-югозапад. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде..

публикувано на 27.09.24 в 07:35

Започва подготовката за новото издание на Лидерска академия "Успяваме в България"

Съветът на жените в бизнеса в България започва процеса за кандидатстване за новото единадесето издание на Лидерската академия "Успяваме в България". Обучителната програма има за цел да насърчава и подкрепя професионалното развитие на жени предприемачи и такива, заемащи управленски позиции. За периода от 2014 г., когато се проведе първото издание на..

публикувано на 26.09.24 в 17:57

Безплатни изследвания на функцията на белите дробове в София и страната

Кампанията "5 минути за ЗДРАВЕ" за безплатни изследвания чрез телемедицина продължава и през есента в 7 града на страната Целта на инициативата е превенция на рака на белия дроб и тютюнопушенето София и Русе са първите градове, в които ще се проведе есенното издание на кампанията за безплатни изследвания чрез телемедицина на основни..

публикувано на 26.09.24 в 17:55

Заснемането на филм е магия

В предаването "Добър вечер, София“ се оформи абсолютна актьорска среда в присъствието на Кристиян Илиев – актьор и радиоводещ, и двамата млади актьори и Михаил Иванов и Ник ола Куцев . Няколко са поводите, за тяхното гостуване – за да разкажат за своята инициатива, чиито няколко епизода вече са факт, за участието си във филма „Триумф“, който..

публикувано на 26.09.24 в 17:31

Младите хора по-трудно биват мотивирани за участие в политическия процес

Започва петото издание на " Лигата на младите гласоподаватели " по повод предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври. Мащабната кампания се организира отново от Националния младежки форум , Студентска асоциация за изследване на международните отношения и Студентски клуб на политолога. Целта ѝ е да повиши информираността сред..

публикувано на 26.09.24 в 15:33
Адриан Николов

Адриан Николов: Има известно изкривяване на средната работна заплата за страната

От 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да стане 1077 лева, но някои работодателски организации оспорват това. Служителите искат МРЗ да се вдигне още, а бизнесът – да се намали с 200 лв. Бизнесът иска въвеждането на европейска директива, която предполага още регулации при определянето на минималните възнаграждения. Синдикатите обаче казват,..

публикувано на 26.09.24 в 14:56

Програмата Culture Moves Europe подкрепя артисти и професионалисти от областта на културата

В предаването “Радиокафе“ говорим за култура. За създаването и развитието на креативна среда за българската култура ще допринесе и програмата Culture Moves Europe  (Културата движи Европа), която подкрепя творческите резиденции и мобилността на артистите и професионалистите от областта на културата . Тя предоставя безвъзмездни средства..

публикувано на 26.09.24 в 14:31