"Това е една платформа, която обедини много от ресурсите, които ние имаме. Нашата фондация е създадена преди 18 години и тази година навършихме пълнолетие и основният фокус е кариерното ориентиране. Ние обучаваме и сертифицираме кариерни консултанти. Всички колеги, които работят в кариерните центрове на МОН, в регионалните центрове за кариерно ориентиране са минали през нашите обучения, кариерните консултанти във висшите училища, много колеги, които практикуват вече кариерно ориентиране като частна практика. Нашата мисия винаги е била да им даваме ресурси, но за мое най-голямо съжаление преди години направихме една много хубава такава платформа за нуждите на кариерното ориентиране в средното образование, която обаче не е пипана от много време, а технологиите се променят и аз твърдя, че тя е морално остаряла", каза тя.
Раковска уточни, че новата платформа обединява кариерни инструменти, тестове. Тя посочи, че много професии ще станат все по-технологични, а изграждането на умения е една стълба, по която всеки се изкачва, като между 8 и 12 клас е добре да се изградят умения за работа с технологии.
"Ориентирането не е просто професия, а по-скоро е ориентиране към профили и възможности", каза Раковска и допълни:
"Тестовете предлагат едни много добре написани доклади. Тук е моментът да кажа, че платформата я разработихме съвместно с моя екип на фондацията, но за самото изграждане на материалите и програмиране аз използвах моите две деца, за да може материалът, който се появява и се чете да бъде направен така, че да е разбран от целевата група. Ти получаваш един доклад, където ти се обяснява какво и как можеш да учиш и съответно получаваш линк ако е за университет към професионалните направления, които можеш да учиш, или към една база данни от над 120 професионалиста имаме там, които са разказали за своите професии и как са стигнали да учат за тях. Тоест, можеш да се запознаеш с истинските истории на тези хора, които разказват какво работят и какво са учили. Голяма част от тези истории са кратки видеа."
По думите й кариерните консултанти подпомагат избора на специалност, като оттам нататък вече е отговорност на младия човек, или на консултанта да проучи възможностите. Тя отбеляза, че в платформата има материали, които да помогнат на младите хора, когато са се ориентирали към дадена професия да разберат доколко и как тя би могла да се промени в бъдещето. Към тази част има още три теста - тест за кариерни умения, за зелени умения и тест за дигитални умения.
Съобразено ли е образованието с днешните времена?
"Образованието е консервативно. Консервативна област, което е най-нормално и всички знаем, че промените са сложни. Бързият отговор е не, не са съобразени с българското образование и според мен не отговаря на нуждите на младите хора. Има опити за промяна, има желание да се случват нещата, но те се случват бавно. Според мен бюрокрацията е прекалено голяма в българското образование", каза Раковска. И допълни:
"В момента много се надявам бизнесът, ако има желание да ни помогне да направим една хубава кампания, с която да стигнем до повече ученици, учители и родители. Платформата, която направихме може да бъде самостоятелно използвана. Важното е да обясним нейните ползи и възможности, и хората да я ползват."
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...
Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..
“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..
Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца. "Започваме 2025 година с добри..
Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи. Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..
Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..
От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..